Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Agorafobie (4. díl - Je sobecké chtít děti?)

Jsem žena, která kromě toho, že trpí agorafobií s panickými záchvaty, tak chce brzy miminko. Jsem zamilovaná a milovaná, mám kde bydlet, mám práci, která jde skloubit s mateřstvím, už vím, co chci - podmínky by nemohly být lepší.

Tedy až na "tu moji fobii".

Nejsem náhodou sobecká? Jak zvládnu poskytnout mému budoucímu děťátku dobré podmínky v mém bříšku, když už teď, netěhotná, jsem k smrti vyděšená i z obyčejného průjmu po nezdravém obědě? Dochází mi, že je dost možné, že budu zvracet třeba i několik měsíců? Jak to zvládnu? A co pravidelné návštěvy u doktora, různá vyšetření po celé Praze, obíhání úřadů? Už teď s tím mám problém, a co teprve v pokročilém stádiu těhotenství nebo po porodu? No jo, a porod? To, čeho se nejvíc bojím, to, z čeho se mi dělají mžitky před očima - ztráta kontroly, neznámé fyzické projevy, bolest, nevolnost, třeba i nepříjemný personál, pocit, že už dál nemůžu a nejde to zastavit. A to nemluvím o morální, psychické rovině. Co když mi jednou moje dítě vyčte, že jsem s nimi nejezdila na výlety, nechodila na procházky, nebyla u moře? Nevzala jsem si až moc velké sousto?

Odpověď je vcelku jasná - ano, jsem sobecká a ano, chci velmi obtížný cíl. Mateřství jako takové je pro mě ten nej proces v životě. A tím NEJ myslím nejkrásnější, nejobtížnější, nejzodpovědnější, nejnáročnější, nejkouzelnější. Tolik protichůdných slov!

Zde jsou moje důvody PRO: (není řazeno podle důležitosti):

1. moje gynekoložka v tom nevidí žádný problém

Jako první (tedy kromě partnera:) jsem se svěřila své ženské doktorce. Nevidí v tom vůbec žádný problém. Moje starost o zdraví miminka kvůli užívání antidepresiv smetla ze stolu. Sama prý v těhotenství a krátce po porodu brala prášky a ví, že vliv na miminko určité druhy nemají, respektive mají minimální.

2. můj psychiatr v tom nevidí žádný problém

Jako další následovala cesta za mým psychiatrem. Vysvětlila jsem mu mé obavy, zmínila, že pro mě není vnitřně správné v těhotenství brát jakoukoli chemii. Řekl mi, že typ antidepresiv, která beru (Citalon), je slučitelná s těhotenstvím. Má několik pacientek, které vše zvládly a mají zdravé děti. Kdyby se tedy stalo, že bych hned zítra otěhotněla, nemám panikařit a dál v klidu brát svou denní dávku. Upozornil mě ale na to, že NESMÍM v těhotenství brát druhý typ léků, kterým já říkám "S.O.S", U sebe nosím Lexaurin, který se bere jen když je opravdu ouzko. Neměla jsem ho už snad půl roku, vše jsem zvládla bez něj. Na tuto záchranu musím s miminkem v bříšku zapomenout. Je to silný lék - jeho výhoda pro fobiky je v tom, že začne účinkovat poměrně rychle - u mě je to do 20 minut. Bohužel na něm vzniká závislost a tělu neprospívá. Je to fakt chemický sajrajt. Jsem ráda, že kdyby náhodou miminko přišlo dřív než plánujeme, nemám se zas tak čeho bát, ale protože chemii fakt nemusím, snažím se postupně si snižovat každé tři měsíce dávku antidepresiv o čtvrtinku. Uvidím, kam až mě moje psychika pustí, byla bych ráda za úplné skoncování s léky. Pokud to ale nepůjde a můj stav se zhorší, respektuju to. Prášky budu dál brát. Samozřejmostí také je, že mě doktor chce pravidelně v období gravidity vidět.

3. věřím v to, že děti si vybírají své rodiče

Možná na první pohled dost alibistická výmluva, pro mě ale jedna z nejzásadnějších úvah v cestě za mateřstvím. Věřím v to, že tam někde nahoře si dušička vybírá přesně takové rodiče a podmínky, které potřebuje. Cítím, že každý máme v tomto životě nějaký úkol - něco se o sobě naučit, něčím si projít. Nepřeju nikomu, natož svému potenciálnímu milovanému děťátku to, aby bylo vystrašené životem, aby se denně ptalo, jestli má tohle smysl - ale příroda, osud, Bůh, vesmír jsou tak chytří, že člověku nenaloží to, co by nezvládl.

4. chci si "to" vyzkoušet

Jaké to je, denně zvracet? Třeba si tím vyléčím i svůj strach z nevolnosti. Třeba zjistím nějaký fígl a nebo prostě prožiju, že když se člověk poblije na ulici, svět nekončí. Co hormony? Co se mnou udělají? Budu sebevědomější? Ucítím pokoru a spojení s přírodou? Co porod? Jak bolí? Je to fakt tak hrozné, jak většina žen tvrdí? Jaké to je, pouštět miminko do světa? A jaká budu maminka? Zvládnu se držet chytrých řečí, kterými oblažuju své okolí a nebo pochopím, že lehce se řekne, ale realita je jiná? Dokážeme s partnerem být tým, který novému člověku poskytne radostný start do života?

5. miluju děti, miluju jejich chování, jejich vůni, jejich energii

Ten pocit, být svědkem růstu něčeho tak dokonalého, jako je dítě! Předat mu svoje zkušenosti. Být tu pro něj. Pozorovat jak dýchá, jak se směje. Vidět, že se naše láska zhmotnila a má jméno. Úplně mě mrazí z posvátnosti lásky a z toho, jak mocná je, když dokáže s téměř ničeho stvořit takovou krásu.

 Ano, jsem sobecká. Tohle chci a musím zažít!

 

Autor: Berta Zázvorková | sobota 15.4.2017 14:52 | karma článku: 10,63 | přečteno: 452x
  • Další články autora

Berta Zázvorková

Není potřeba nikoho ohromit, nikomu podlézat

Tím, co píšu v nadpise, jsem si jistá. Jsem typ člověka, který věří, že když budu sama sebou (a dovolím si být sama sebou), moje okolí se pročistí, oddělí se zrno od plev a zbydou mi v něm tak jen lidé, kteří za to stojí.

27.6.2018 v 8:00 | Karma: 12,23 | Přečteno: 322x | Diskuse| Ona

Berta Zázvorková

Můj názor na duchovní průvodce transformací života

Kurz, který ve mně spustil drobnou nechuť ke všem těm osvíceným lidem, kteří "vědí" něco víc a mají "dar" v druhých objevovat příčiny chmur, trval několik měsíců a byl dost intenzivní. Jednou týdně se skupinka asi dvanácti osob

23.6.2018 v 20:42 | Karma: 15,28 | Přečteno: 507x | Diskuse| Ona

Berta Zázvorková

Agorafobie (5. díl - Příprava na těhotenství)

I přesto, že můj život není jako běžné populace, rozhodla jsem se, že se v rámci několika měsíců pokusíme stát se s partnerem rodiči. Chci podniknout pár kroků, které, jak doufám, vyrovnají to, že budu asi pořád "zobat" pilule.

15.4.2017 v 20:53 | Karma: 7,32 | Přečteno: 393x | Diskuse| Ona

Berta Zázvorková

Co na seznamce nezabírá aneb pravopis, negativita, fňukání a nedostatek fotek

Chceš si najít přes internet holku? Tak se nauč český pravopis, nešiř negativitu, nefňukej a udělej si alespoň dvě selfie ... obličeje:) Předkládám další čtyři projevy, které mě na profilech na seznamce hned odradí.

10.6.2016 v 21:10 | Karma: 22,58 | Přečteno: 1506x | Diskuse| Ona

Berta Zázvorková

Co na seznamce nezabírá aneb striptéři, pasáci a prázdné fráze

Mám se seznamováním po internetu zkušenosti. Bohaté a dobré zkušenosti. Teď jsem nějaký ten pátek zase sama, a tak se vracím opět na místo činu. Co ale určitě (minimálně na mě) neplatí? Zde jsou první tři nešvary mužů na netu.

29.5.2016 v 20:14 | Karma: 18,91 | Přečteno: 1762x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Rusové uvázli v obklíčené fabrice, Ukrajinci na ně házejí americké bomby

18. června 2024

Premium Ukrajinské letectvo na frontě nasadilo americké klouzavé pumy GBU-39, které úspěšně adaptovalo na...

„Nebyla v pořádku.“ ČT se omluvila exposlanci Severovi za reportáž o jeho stíhání

18. června 2024  16:55

Bývalý poslanec KDU-ČSL Pavel Severa se po bezmála dvou a půl letech dočkal omluvy České televize...

Usmíří se Česko se Slovenskem? Chceme o návratu konzultací jednat, řekl Lipavský

18. června 2024  16:48

Vzájemné vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou nadstandardní a je třeba o ně dbát, vůle k tomu je na...

Na D2 se převrátil kamion. Směr k Brnu je zavřený, opačným se jezdí s omezením

18. června 2024  16:43

Na 31. kilometru D2 ve směru na Brno se odpoledne převrátil kamion, dálnice je neprůjezdná. Sjíždí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1413x
Považuji se hlavně za lidskou bytost, potom za ženu, dceru, sestru, kamarádku, kolegyni. Mám i další role - zákaznici, čtenářku, posluchačku, Evropanku, pacientku.. ale tyto role neberu jako svoje životní, jsou jen vedlejší:) Snažím se pochopit svět kolem mě i svět ve mně. Zjištuji, že je to sakra propojené:), a že se rozdíl mezi "venku" a "vevnitř" stírá. Rezignuji na to, že má vše nějakou univerzální logiku, že existuje spravedlnost, pravda. Já jsem jediná, kdo může nastavit, co PRO MĚ bude logické, spravedlivé a pravdivé. Zbytek je jedno. Bytostně toužím jen BÝT.