Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Můj názor na duchovní průvodce transformací života

 Kurz, který ve mně spustil drobnou nechuť ke všem těm osvíceným lidem, kteří "vědí" něco víc a mají "dar" v druhých objevovat příčiny chmur, trval několik měsíců a byl dost intenzivní. Jednou týdně se skupinka asi dvanácti osob

na tři hodiny sešla a s pomocí terapeutky jsme na svém duchovním životě za pomoci bezpočtu rozmanitých cvičení pracovali. Cílem bylo odstranit bloky, poznat naše zažité vzorce, které vedou k tomu, že nejsme spokojeni. Což o to - utracených peněz, stráveného času a nových poznatků nelituji, ale všimla jsem si jedné věci, kterou od té doby pravidelně vídám u všech, kteří se těmito službami živí.

 Nejlépe by se to dalo nazvat jako "já nic, já se jen nechávám vést energií skupiny, na kterou se naciťuji". Trochu krkolomný popis, dlužím vysvětlení.

 Na letáčku na tento kurz bylo rozdělení celého období do několika bloků, které terapeutka slibovala projít. Bloky se věnovaly různým oblastem - tělo, bydlení, partnerský vztah, kariéra, apod. Za celou dobu kurzu jsme neprošli všechna témata, protože lektorka postrádala jakoukoli disciplínu. I když jedna schůzka trvala celé tři hodiny, mnohdy jsme ji celou "zapatlali" úvodním kolečkem, kdy každý měl říct pár vět o tom, jak se má, co je u něj po emoční stránce nového. Někdo byl "mluvka", jiný byl naopak hotový po pár slovech. I když jsem si vědomá toho, že nejde mít zrovna v tomto cvičení jednotný metr, protože se při něm lidé svěřovali s mnohdy velmi intimními záležitostmi, přeci jen si myslím a přijde mi i fér, aby se čas, který je na to určen, spravedlivě hlídal. Někdy jsme naopak stihli jen půlku osazenstva a pak vše utnula "vedoucí" s tím, že už nemáme čas a musíme stihnout alespoň jedno cvičení, s jehož výsledkem pak budeme pracovat příště. No, ale když bylo příště, nějak zapomněla, že jsme se přeci měli věnovat tomu, co jsme načali minule a na co jsme se měli doma podívat. - a dělalo se něco úplně jiného. Takže domácí příprava byla k ničemu, dál se s tím nepracovalo.

 Když se člověk ozval a chtěl se trošku držet programu, bylo mu řečeno, že prostě koučka teď necítí, že je tohle to, co by se nyní mělo dělat, že jí intuice vede ke změně programu. Pochopím, že hlavně v oblasti duše nejde mít vše nalinkované a improvizace je na místě víc než kdekoli jinde. Ale opravdu se nejde držet alespoň těch bodů, které klienta právě na tento kurz nalákaly? 

 Podobného chování, ale v jiných obměnách, jsem si všimla i u dalších podobných "guruů". Několikrát jsem si dovolila s něčím nesouhlasit. Pozor, řekla jsem to slušně, s láskou a s respektem k tomu, že ten druhý tomu věří a je to pro něj pravda. Zpět se mi ale jako bumerang dostala reakce "inspirátorky", která mi vlastně řekla, že můj nesouhlas je jen projevem toho, že toto téma nemám zpracované. Jinými slovy - terapeut má vždy pravdu, Pokud s tím nesouhlasíš, je to projevem toho, že máš někde blok.  Neexistuje, že by se mýlil, protože jemu jde o tvůj prospěch a bohužel musí takhle, aby ti otevřel oči.

Svým způsobem vím, že je v tom všem velká pravda, ale chybí mi u většiny těchto lidí pokora. Málokdo řekne něco v tom smyslu, že jeho cesta a názory nejsou jediné pravé, že s ním nemusíme ve všem souhlasit a že to je v pořádku. Ti, o kterých mluvím, si staví svou neomylnost na tom, že oni vlastně "nic", oni se jen nechávají vést proudem a pokud se nám to nelíbí, je to o nás. Dávají tak ruce pryč od zodpovědnosti.                                                                                                                                                 

Můj nejčerstvější zážitek je starý jen jeden týden. S kamarádkou jsme šly na úvodní hodinu s paní, která dělá regrese. Vylíčily jsme jí v kostce to, na čem bychom rády zapracovaly a dovolily jsme si (už nevím v jaké souvislosti) říct větu "My víme, že to má ten a ten důvod". A "průvodkyně", aby nám náhodou nenechala hned na začátku moc velké sebevědomí, nás utnula slovy: "děvčata, vy ale nevíte vůbec, ale vůbec nic".

Takže tak:) My nevíme nic, ona ví o nás už teď po pěti minutách víc, než my o sobě za celý život. To jsou kouzla, že? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Berta Zázvorková | sobota 23.6.2018 20:42 | karma článku: 15,28 | přečteno: 508x
  • Další články autora

Berta Zázvorková

Není potřeba nikoho ohromit, nikomu podlézat

Tím, co píšu v nadpise, jsem si jistá. Jsem typ člověka, který věří, že když budu sama sebou (a dovolím si být sama sebou), moje okolí se pročistí, oddělí se zrno od plev a zbydou mi v něm tak jen lidé, kteří za to stojí.

27.6.2018 v 8:00 | Karma: 12,23 | Přečteno: 322x | Diskuse | Ona

Berta Zázvorková

Agorafobie (5. díl - Příprava na těhotenství)

I přesto, že můj život není jako běžné populace, rozhodla jsem se, že se v rámci několika měsíců pokusíme stát se s partnerem rodiči. Chci podniknout pár kroků, které, jak doufám, vyrovnají to, že budu asi pořád "zobat" pilule.

15.4.2017 v 20:53 | Karma: 7,32 | Přečteno: 393x | Diskuse | Ona

Berta Zázvorková

Agorafobie (4. díl - Je sobecké chtít děti?)

Jsem žena, která kromě toho, že trpí agorafobií s panickými záchvaty, tak chce brzy miminko. Jsem zamilovaná a milovaná, mám kde bydlet, mám práci, která jde skloubit s mateřstvím, už vím, co chci - podmínky by nemohly být lepší.

15.4.2017 v 14:52 | Karma: 10,63 | Přečteno: 452x | Diskuse | Ona

Berta Zázvorková

Co na seznamce nezabírá aneb pravopis, negativita, fňukání a nedostatek fotek

Chceš si najít přes internet holku? Tak se nauč český pravopis, nešiř negativitu, nefňukej a udělej si alespoň dvě selfie ... obličeje:) Předkládám další čtyři projevy, které mě na profilech na seznamce hned odradí.

10.6.2016 v 21:10 | Karma: 22,58 | Přečteno: 1507x | Diskuse | Ona

Berta Zázvorková

Co na seznamce nezabírá aneb striptéři, pasáci a prázdné fráze

Mám se seznamováním po internetu zkušenosti. Bohaté a dobré zkušenosti. Teď jsem nějaký ten pátek zase sama, a tak se vracím opět na místo činu. Co ale určitě (minimálně na mě) neplatí? Zde jsou první tři nešvary mužů na netu.

29.5.2016 v 20:14 | Karma: 18,91 | Přečteno: 1762x | Diskuse | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Západ Bidenovi děkuje za práci. Zajímá nás výsledek voleb, vzkázal Kreml

21. července 2024  21:18,  aktualizováno  21:43

Aktualizujeme Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

Čeští politici o Bidenovi: Neudržitelné. Odchází hrdina. Babiš věří Trumpovi

21. července 2024  20:17,  aktualizováno  21:38

Krok amerického prezidenta Joe Bidena, který už nebude kandidovat, nepřekvapil české politiky - ani...

Křivák Biden na Bílý dům nikdy neměl a všichni to věděli, baví se Trump

21. července 2024  21:15,  aktualizováno  21:28

Kamala Harrisová bude ještě snazší protivník než Joe Biden, který v neděli oznámil konec v kampani....

U Českých Budějovic srazilo auto tři lidi. Skončili v nemocnici ve vážném stavu

21. července 2024  19:51,  aktualizováno  21:04

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami....

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1413x
Považuji se hlavně za lidskou bytost, potom za ženu, dceru, sestru, kamarádku, kolegyni. Mám i další role - zákaznici, čtenářku, posluchačku, Evropanku, pacientku.. ale tyto role neberu jako svoje životní, jsou jen vedlejší:) Snažím se pochopit svět kolem mě i svět ve mně. Zjištuji, že je to sakra propojené:), a že se rozdíl mezi "venku" a "vevnitř" stírá. Rezignuji na to, že má vše nějakou univerzální logiku, že existuje spravedlnost, pravda. Já jsem jediná, kdo může nastavit, co PRO MĚ bude logické, spravedlivé a pravdivé. Zbytek je jedno. Bytostně toužím jen BÝT.