Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Islám potřebuje Evropu

Je to jako lavina - skoro všichni zmiňují jen to, co uprchlická vlna bere a vezme, v čem se budeme muset omezit. Já se na to koukám z jiného úhlu. Vše je totiž dobré. Vše je přesně tak, jak to má být.

 Beru život jako křivku. Nahoru, dolu. Něco jako nádech a výdech. Milostný akt - dovnitř a ven. Aby bylo jedno, musí být druhé. Tento můj pohled mohu aplikovat na mikro i makro kosmos.

 Zeměkouli připodobním k lidskému tělu. Můj vlas těžko zajímá piha na koleni. A pihu zase fakt nezajímá žilka v malíčku. Přesto ale všechny tři jmenované částečky mají společný základ. Svým způsobem je vše na sobě závislé a přitom nezávislé. Vše je plné paradoxů.

 Bude to znít zmateně, ale opravdu mě současně zajímá, a zároveň nezajímá nynější uprchlická krize. Není mi příjemné, že někde je velká masa lidí, kteří mají úplně jiné zvyklosti a morálku. Mrzí mě, že umírají lidé. Chápu, že se každý chceme mít dobře. Respektuju to, že někdo jede do Evropy s vidinou, že tu na něj čeká zlatý důl. ALE - nic se neděje náhodou. Neříkám, že to bude lehké. Nemám žádnou odpověď na to, co s tím. A vlastně ani nemusím! Stačí mi vědět, že vše na této planetě roste, vyvíjí se, je chvilku mačkáno a pak zase natahováno, a je to tak přesně v té podobě, v tom čase, v jakém to má právě být.

 Korán jsem nečetla, poznala jsem určitě méně muslimů než křesťanů. Z toho, co o islámu vím (a přiznávám úplně natvrdo, že je to z drtivé většiny ze zpravodajství v televizi nebo na internetu), mi tento náboženský směr není blízký. Jsou ale miliony a miliony lidí, kteří se v tom našli (a dokonce i někteří Češi, kteří k němu dobrovolně konvertovali). Co ale nejde popřít je fakt, že islám se od dob jeho "zahájení" :) moc nemodernizoval. I takové staré a zatuchlé křesťanství oproti islámu nějak následkem změny ve společnosti postoupilo kupředu (jsou to zatím jen centimetry - tak to vidím já:), ale něco se aspoň děje).

 Nejsem politoložka, nejsem socioložka, nejsem ani specialistka na křesťanství a islám, ale použiju svůj zázvorkový rozum - muslimové budou muset nějakým způsobem (i kdyby jen nákupy a procházkou po ulici) být konfrontování s evropským stylem života. Děti imigrantů budou nasávat víc pohledů na svět, než kolik by nasály v čistě muslimské zemi. Věřím, že postupem času se v nějakém bodě prolne tento svět dvou náboženství a obě skupiny si z toho odnesou něco dobrého. Islám je moc dlouho ve své původní podobě, Evropu potřebuje. Potřebuje se s ní sžít a Evropa se zase potřebuje sžít s islámem. Nemůžeme dělat jako že nee, my ten islám nechceme a tak ho odsud dostaneme. To nikam nevede! Je to jako zakrývat si oči a myslet si, že nejsem viděn. Islám tu je a jednou ho budeme muset zažít, stejně jako islám jednou bude muset přijít ke konfrontaci s křesťanstvím, s ateisty, s feminismem, apod.

 Když se do Česka začali stěhovat první vietnamští příslušníci, také to bylo něco nového. Ti původní Vietnamci se moc s okolím nekamarádili, mnohdy se ani doteď nenaučili pořádně česky. Jejich děti, to už je ale jiná. Kdykoli jsem se ve škole setkala s nějakým Vietnamcem nebo Vietnamkou, vždy to byli dříči a výteční studenti! Ano, arabská komunita pravděpodobně bude potřebovat více času, ale zvědavost dětí prostě nejde zastavit. Někam to maličké bude chodit do školy, jezdit na výlety, chodit do kina.

 Mám pokoru k přírodě. Člověk je také příroda. Mám pokoru k lidem a věřím, že po určitých nepříjemnostech se vše usadí a bude klidné. Dokud nepřijde zase další příležitost k růstu:)

Autor: Berta Zázvorková | úterý 22.9.2015 22:30 | karma článku: 10,15 | přečteno: 1231x
  • Další články autora

Berta Zázvorková

Není potřeba nikoho ohromit, nikomu podlézat

Tím, co píšu v nadpise, jsem si jistá. Jsem typ člověka, který věří, že když budu sama sebou (a dovolím si být sama sebou), moje okolí se pročistí, oddělí se zrno od plev a zbydou mi v něm tak jen lidé, kteří za to stojí.

27.6.2018 v 8:00 | Karma: 12,23 | Přečteno: 322x | Diskuse| Ona

Berta Zázvorková

Můj názor na duchovní průvodce transformací života

Kurz, který ve mně spustil drobnou nechuť ke všem těm osvíceným lidem, kteří "vědí" něco víc a mají "dar" v druhých objevovat příčiny chmur, trval několik měsíců a byl dost intenzivní. Jednou týdně se skupinka asi dvanácti osob

23.6.2018 v 20:42 | Karma: 15,28 | Přečteno: 507x | Diskuse| Ona

Berta Zázvorková

Agorafobie (5. díl - Příprava na těhotenství)

I přesto, že můj život není jako běžné populace, rozhodla jsem se, že se v rámci několika měsíců pokusíme stát se s partnerem rodiči. Chci podniknout pár kroků, které, jak doufám, vyrovnají to, že budu asi pořád "zobat" pilule.

15.4.2017 v 20:53 | Karma: 7,32 | Přečteno: 393x | Diskuse| Ona

Berta Zázvorková

Agorafobie (4. díl - Je sobecké chtít děti?)

Jsem žena, která kromě toho, že trpí agorafobií s panickými záchvaty, tak chce brzy miminko. Jsem zamilovaná a milovaná, mám kde bydlet, mám práci, která jde skloubit s mateřstvím, už vím, co chci - podmínky by nemohly být lepší.

15.4.2017 v 14:52 | Karma: 10,63 | Přečteno: 452x | Diskuse| Ona

Berta Zázvorková

Co na seznamce nezabírá aneb pravopis, negativita, fňukání a nedostatek fotek

Chceš si najít přes internet holku? Tak se nauč český pravopis, nešiř negativitu, nefňukej a udělej si alespoň dvě selfie ... obličeje:) Předkládám další čtyři projevy, které mě na profilech na seznamce hned odradí.

10.6.2016 v 21:10 | Karma: 22,58 | Přečteno: 1506x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

V dánské farmaceutické firmě Novo Nordisk znovu hoří, svědci mluví o výbuchu

18. června 2024  17:08

V kancelářích dánské farmaceutické firmy Novo Nordisk podruhé v krátké době hoří. Informuje o tom...

Rusové uvázli v obklíčené fabrice, Ukrajinci na ně házejí americké bomby

18. června 2024

Premium Ukrajinské letectvo na frontě nasadilo americké klouzavé pumy GBU-39, které úspěšně adaptovalo na...

„Nebyla v pořádku.“ ČT se omluvila exposlanci Severovi za reportáž o jeho stíhání

18. června 2024  16:55

Bývalý poslanec KDU-ČSL Pavel Severa se po bezmála dvou a půl letech dočkal omluvy České televize...

Usmíří se Česko se Slovenskem? Chceme o návratu konzultací jednat, řekl Lipavský

18. června 2024  16:48

Vzájemné vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou nadstandardní a je třeba o ně dbát, vůle k tomu je na...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 40
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1413x
Považuji se hlavně za lidskou bytost, potom za ženu, dceru, sestru, kamarádku, kolegyni. Mám i další role - zákaznici, čtenářku, posluchačku, Evropanku, pacientku.. ale tyto role neberu jako svoje životní, jsou jen vedlejší:) Snažím se pochopit svět kolem mě i svět ve mně. Zjištuji, že je to sakra propojené:), a že se rozdíl mezi "venku" a "vevnitř" stírá. Rezignuji na to, že má vše nějakou univerzální logiku, že existuje spravedlnost, pravda. Já jsem jediná, kdo může nastavit, co PRO MĚ bude logické, spravedlivé a pravdivé. Zbytek je jedno. Bytostně toužím jen BÝT.