Typografie 2
V minulém dílu (který řada čtenářů naprosto nepochopila) šlo o to, že jakýkoliv typograf nemůže se špatným textem skoro nic udělat. Špatný text lze sice upravovat, ale dobrý text se z něj nikdy nestane jen typografickou úpravou. Když vyprodukujete špatný text, žádný typograf jej nespraví. Předpokladem je kvalitní text a jeho případná úprava podle typografických pravidel.
Typografie není určena pouze pro absolventy polygrafických škol, je určena všem, kdož o ni projeví zájem. Pokud budete tvrdit, že typografie je pitomost, vzpomeňte si na osmou třídu ZDŠ, kdy vám „souška učka“ říkala, že: „nechávat na konci řádku samotné písmenko“ je chybou. A těch pravidel je o mnoho více. Na konci řádku nesmí zůstat cifra jejíž měrná jednotka bude na řádku jiném, nesmí se roztrhnout dlouhá čísla, nelze oddělit titul od jména a spousta dalších omezení.
Dnes se však podívejme hlavně na tvorbu fontů (druhů písem, rodin) a typgrafická pravidla jejich tvorby. Brzy zjistíte, že z té spousty fontů, které máte na počítači instalovány, je 95 % nepoužitelných.
Na začátku semináře se budeme věnovat písmu — jeho typům, rodinám, klasifikacím, měřením, kresbě a osnově. Ovšem, abychom mohli proniknout do tajů písma, musíme se nejdříve seznámit s písmomalířskými pojmy:
Toto jsou písmena, litery, znaky
Znak, to je číslice, písmeno nebo i interpunkční, či diakritické znaménko. Pokud potřebujeme něco sepsat, potřebujeme nějaký základní soubor znaků — abecedu, materiál.
Standardní arabské cifry
Cifry jsou speciání skupinou znaků k vyjádření matematických množství. Cifry dnes v našich krajích používáme arabské. Není bez zajímavosti, že arabové již dávno před Kristem uměli pracovat s abstraktem nula a čísly zápornými. Narozdíl od třeba cifer římských, která používala písmenné náhrady a počítat se s nimi dalo jen velmi obtížně. Římané zvládli ve své pýše pouze dopředné číslování a to pouze pro uchování paměti, kdy panoval který Caesar. Podobně však na tom byly i jiné civilisace, které nepochopily význam nuly (Čína, Japonsko).
Alfanumerické znaky
Kolektivně nazýváme tuto skupinu „alfanumerickými“ znaky:
Interpunkční znaky
K oddělování logických větných celků používáme interpunkci. Tečky za větou, čárky v souvětích, otazníky a vykřičníky. Do této skupiny patří samozřejmě i středník a dvojtečka.
Akcenty
V našem rodném jazyce ovšem potřebujeme dále i diakritická znaménka, kterým říkáme akcenty. Pokud použijeme toto diakritické znaménko spolu s písmenem, vznikne akcentovaný znak (ě, š, č, t, ž… ŕ, ľ). Samotných akcentů je pak velké množství: krom čárek a háčků existuje dále cedilla, přehlasovací znaménko, vokáň a další. Ovšem pro náš projev potřebujeme větší rozsah, než nám poskytuje klávesnice – kromě alfanumerickým znaků a již zmíněných akcentů potřebujeme i slitky (např. fi, který v počítačové sazbě neexistuje), pomlčku, dolní a horní uvozovky a mnohé další znaky.
Nealfanumerické znaky
Samozřejmě bychom mohli pochybovat o tom, jestli řecká alfabeta, či ruské bukvy jsou nealfanumerické znaky. V našem prostředí to není až tak od věci. Stejně, jako arabština, znaky jazyka Jidiš, či znaky čínské a japonské. Nejblíže pravdě by asi bylo, že nealfanumerické znaky je všechno, co nepatří do naší abecedy a ani to nejsou cifry. K nejfrekventovanějším znakům si lze zkrátit cestu pomocí klávesy Alt Gr (pravý Alt).
Verzálky
Velká, nepřesně řečeno „hůlková“ písmena, se jmenují správně verzálky, nebo majuskule. V textových editorech je zapisujeme se stisknutou klávesou Shift (výjimečně CapsLock).
Minusky
Minusky (minuskule) jsou malá písmena abecedy. Jen jako zajímavost lze zmínit, že např. Číňané nejsou schopni pochopit, jak můžeme i složité úvahy vyjádřit jen pomocí 28 písmen anglosaské abecedy (či s několika dalšími „nabodeníčky“ Mistra Jana z Husi), když jim, ve zjednodušené čínštině, je třeba k vyjádření téhož znát 3 – 5 tisíc znaků a v čínštině intelektuální dokonce 20 – 30 tisíc znaků.
Kapitálky
Kapitálky jsou svérázným, ale typograficky čistým způsobem transformace písma. Kapitálky jsou ponechány v původním tvaru a velikosti, minusky jsou převedeny rovněž na kapitálky, ale s přibližně 80% výškou písma. Tato úprava se dobře hodí na tvorbu dobře čitelných a poutavých nadpisů. Pro jiné použití se příliš nehodí. V textovém editoru k této transformaci přistoupíme pomocí vlastností písma.
Iniciála
Iniciály jsou další svéráznou úpravou textu. Dobře je známe z ručně malovaných knih. První písmeno (nejčastěji kapitoly) je bohatě iluminováno. Je mnohem větší, než litery následného textu a zabírá výšku několika řádků, které tuto literu obtékají. Dnes je tato typografická technika prakticky opuštěna, i když textové editory ji umožňují.
Takže tolik dnes alespoň o základní terminologii. Příště se podíváme na základní termíny účaří, dotažnice a další typografické pojmy.
Petr Závladský
K poučení z krizového polistopadového vývoje ve straně a společnosti
Úspěšně znormalizovaný Ústav pro studium totalitních režimů vydal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci na sklonku roku 2015 sborník odborných prací „Každodenní život v Československu 1945/48–1989“.
Petr Závladský
Dobrý den, můj přítel,
Je to občas veselé, když člověk někde zveřejní svou mailovou adresu, jak se dobré duše celého světa hned starají, aby člověk neživořil, nedřel tady za nějaký mrzký peníz, ...
Petr Závladský
Zálohování dat
Před pár dny tady uveřejnila paní Zuzana Součková článek o nutnosti zálohování dat. Jak pod jejím původním článkem, tak i na FB se objevila řada podnětů typu: „zálohoval bych, ale nevím kam“. Stručný přehled je takovýto:
Petr Závladský
One way ticket
Xenofobie je strachem z neznámého, ale my jsme (i díky informatice) velmi dobře informováni! Tedy se jedná o strach naopak ze známého, o strach z reálného nebezpečí. A samozřejmě pociťujeme odpor proti hrozícímu násilí.
Petr Závladský
Maličko o kavkách a také o lidech
Jsem jen z donucení filosof. Chtěl jsem si původně jen tak klidně žít své dny a dívat se na květiny jak kvetou a voní, vidět stromy jak kvetou a plodí, a sledovat ptáky jak zpívají, vidět, jak neúprosně po podzimu přichází zima...
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka
V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Bič boží je vyžene. Otestujte si znalosti hereckých úloh oslavence Jiřího Lábuse
Úctyhodných 75 let se v neděli 26. ledna dožívá Jiří Lábus. Herec temperamentního projevu,...
Zavíráme! Vše musí pryč! Podvodníci s „končícím eshopem“ lákají z lidí peníze
Šmejdi jsou často o krok napřed a vymýšlí neustálé finty, jak vytáhnout z lidí peníze. Aktuálním...
A kostlivci se vypotáceli ven... Jak Sověti nafotili osvobození Osvětimi
Seriál Když Rudá armáda před osmdesáti lety stanula u bran Osvětimi, ohromilo ji hrobové ticho, pach...
Vraha předem neodhadneme. Čin mívají propracovaný, říká docent Lašek
Premium Policie v posledních dnech informovala o několika případech, kdy dostala oznámení ohledně možného...
Prodej rodinného domu, 135 m2, zahrada 2975 m2, Černošín
Plánská, Černošín, okres Tachov
2 990 000 Kč
- Počet článků 651
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1690x
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.
Seznam rubrik
Oblíbené knihy
- Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki)
- Co je vidět a co není vidět (Frédéric Bastiat)
- Liberalismus (Ludwig von Mises)
- Cesta do otroctví (F. A. Hayek)
- Kapitalismus a svoboda (Milton Friedman)