Výstava v DOXu: Peníze jsou oprátkou kolem našich krků
Už to samo o sobě vypovídá, jaké vyznění si autoři výstavy a jednotliví vystavovaní umělci zvolili: peníze jsou kořenem všeho zla. A pokud by to někomu nebylo jasné, na webové stránce k výstavě uvádějí: "Realita, která je na současném ekonomickém modelu založena, a které jsme se všichni obdivuhodně přizpůsobili, je realitou, která se zdá být naprosto logická, ale ve skutečnosti je zcela patologická. Pochopení této skutečnosti může výrazně ovlivnit naše každodenní fungování v dnešním světě."
Jestliže pro umělce a kurátory výstavy, a nejspíš i pro návštěvníky výstavy, jsou peníze jakousi oprátkou, kterou nám někdo, nebo snad my sami, stahuje kolem krku, říkají vlastně jediné: nutnost produkovat nějaké hodnoty, spotřebovávat je, nabízet je a směňovat, je oprátkou, která nás dusí. Jestliže peníze jsou prostředkem směny, a směňovat můžeme pouze to, co vyprodukujeme, a jestliže peníze jsou zlem, potom zároveň i produkce je zlem.
Člověk však hodnoty produkovat musí, jinak by nemohl přežít. Nemůže se pokoušet přežívat jako rostlina - sedět a čerpat sílu ze země a ze vzduchu. Nemůže se snažit žít jako zvíře - tedy spotřebovávat vše kolem sebe a spoléhat se na hrubou fyzickou sílu. Musí žít jako lidská bytost - tedy používat svůj rozum jako jediný prostředek přežití. A extenzí rozumu je produktivní činnost. A pokud produkuje hodnoty, potom aby mohl uspokojit celou, vlastně nekonečnou, škálu svých potřeb a přání, musí hodnoty směňovat.
To vše je nutnost vyplývající z objektivní, nezměnitelné reality. Pro autory výstavy Duše peněz tato nutnost představuje oprátku kolem našich hrdel. Jsme podle nich nesvobodnými otroky peněz. Jakou svobodu si však představují? Svobodu nikoliv jako absenci iniciace násilí mezi lidmi, ale svobodu na realitě, na přírodních zákonech, na nutnosti zabezpečit svůj život, zvolíme-li si žít. Zařazují se do dlouhého zástupu idealistů a mystiků, pro něž je dokonalým životem něco, co není možné. Musíme jíst, pít, dýchat, pracovat? Nedokážeme dohlédnout do vzdálenosti sta kilometrů? Neumíme létat? Jsme smrtelní? Pak jsme tedy nesvobodní, protože naše přání nemuset jíst, pracovat, a neumírat, není splněno.
Ačkoliv takovéto idealistické vrtochy jsou všeobecně pokládány za pošetilé, aplikují-li se na oblast peněz, veřejnost je mlčky a souhlasně přijímá.
Peníze však nejsou zlem. Vyplývají z nutnosti produkovat hodnoty a tyto hodnoty směňovat, a tuto směnu nám nepředstavitelným způsobem usnadňují. Ovšem, pokud máme co nabídnout. Lze se právem obávat, že lidé, kteří nenávidí peníze, nenabízí vůbec nic a princip peněz, vyjadřující produktivitu, jim nastavuje zrcadlo vlastní neschopnosti a zbytečnosti.
"Bude-li vám někdo tvrdit, že peníze jsou zlé, prchejte od něj, jako by vám za patami hořelo. Ten výrok je jako zvoneček malomocného - varuje všechny v okolí, že se blíží lupič. Dokud budou lidé žít pospolu na zemi, budou muset nějak spolupracovat. A zavrhnou-li coby prostředek spolupráce peníze, zbude jim jediná alternativa - hlaveň pušky." (Ayn Randová: Atlasova vzpoura)
Luboš Zálom
Kdo nás tehdy osvobodil? A kdo přinesl novou nesvobodu?

Překrucování historie a její účelový výklad tak, aby pasovala do jakéhosi oficiálního, politicky „správného“ narativu, je vždy průvodním jevem morální slabosti a krátkozrakosti.
Luboš Zálom
Eurovolby skončily. Nezapomeňte

Okřídlené rčení tvrdí, že kdyby volby mohly něco změnit, dávno by byly zakázány. Osobně jej pokládám za velmi falešné a vlastně předem poraženecké. Co tedy letošní eurovolby? Změní se něco, nebo bude politika EU stále stejnější?
Luboš Zálom
Ministr Hladík straší občany ČR falešným pojmem ekologická stopa

Před několika týdny vydalo ministerstvo životního prostředí, jemuž šéfuje lidový socialista Petr Hladík, že od 18. dubna žijí občané ČR na ekologický dluh. Vyděsilo vás to?
Luboš Zálom
Kingdom Come, svoboda a trh

České internetové vody rozbouřil článek zveřejněný na jistém blogu na serveru idnes.cz. Autor textu v něm z jakéhosi ekonomicky-morálního hlediska rozebírá chystané vydání počítačovými hráči toužebně očekávané hry Kingdom Come 2.
Luboš Zálom
Chvála neposlušnosti

Austrálie zavedla tábory pro odpírače karantény. Kanadský Quebec zavádí pro neočkované občany speciální daň. Řecko jim zase uděluje pokutu 100 euro měsíčně. Itálie se chystá zakázat neočkovaným chodit do práce...
Další články autora |
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Pokuta za dům bez kontroly vytápění. Češi ignorují povinné revize nařízené Bruselem
Premium Bytové domy s patnácti a více byty musí mít kontrolu systémů vytápění. Kdo revizi nemá, vystavuje...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Nutkání opustit loď mě mrzí, ale je to přirozené, řekl Hřib k odchodům Pirátů
Předsedu Pirátů Zdeňka Hřiba mrzí odchody ze strany, které v poslední době oznámila řada současných...
Nadšenec do chemie si chtěl vylepšit sbírku prvků plutoniem. Hrozí mu vězení
Čtyřiadvacetiletý Australan Emmanuel Lidden může na svou lásku k vědě šeredně doplatit. Pro svou...
Londýnské letiště Heathrow je znovu otevřené a vrací se k plnému provozu
Londýnské letiště Heathrow v sobotu ráno oznámilo, že je znovu otevřené a vrací se k plnému...
Hejno ryb, fantaskní rostliny. Festival BLIK BLIK na dva dny ovládl Plzeň
Oblíbený festival světla BLIK BLIK ovládl v pátek večer Plzeň. Tisíce lidí se vydaly na trasu od...
- Počet článků 283
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2466x