Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prof. Klaus a konec jedné éry

Jsem manželka Jihoafričana. Tchyně Tchajvanky, Slováka a čvrtinového Němce. Teta polovičních Američanů a čtvrtinového Súdánce. Neteř naturalizovaného Francouze...

...A kmotra sestřenice mých dětí - naturalizované Němky provdané za francouzského muslima. To je moje širší rodina. Možná tedy ještě větší mix než se kterým se setkal prof. Klaus na výletní lodi. (https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zamer-likvidovat-hranice-statu-pise-vaclav-klaus/r~b84233e2928f11e98aa4ac1f6b220ee8/ ) Věci se seběhly zcela přirozeně, nejsou dílem nějakých kosmopolitů, kteří si dali za cíl co nejvíce zlikvidovat hranice mezi státy a národy jak o tom píše prof. Klaus.

Právě čtu zajímavou knihu Johna Henryho Newmana, Idea univerzity (2014), kde se mimo jiné píše: “Pro Wilhelma von Humboldt - stejně jako pro jeho bratra Alexandra – bylo jedním z klíčových pojmů světoobčanství. Němečtí myslitelé (např. J.G. Herder) se už od druhé poloviny 18. století začínali vymaňovat z tradičních evropských hodnotvých hierarchií a oceňovat svébytný přínos dosud upozaďovaných kultur. Na tomto rozšiřování obzorů se významně podílel také J.W. Goethe; dokladem i emblémem touhy poporozumění mezi kulturami je kupříkladu jeho sbírka Západovýchodní díván (1819). Stěžejním momentem tohoto kulturního pohybu byl rovněž prudký rozvoj věd, k němuž zásadně přispěli také oba bratři Humboldtové; přírodovědec Alexander a srovnávací jazykovědec Wilhelm patřili k první generaci evropských učenců, kteří nahlíželi svět v důsledně globální perpektivě”.

Pár let strávených v Jižní Africe mě přivedlo k Wilhelmovi von Humboldtovi již před časem. Na jeho universalistické pojetí kultury mě upozornil Roger Scruton v knize Průvodce inteligentního člověka po moderní kultuře (2002). Podle Humboldta vnímá kultivovaný člověk lidstvo jakožto celek, zná umění a literaturu jiných národů a má cit a pochopení pro lidský život ve všech jeho vyšších formách a usilováních.

Prof. Klaus se nedokáže smířit s tím, že žijeme v globalizovaném světě, ve kterém jsou naše každodenní aktivity stále více ovlivňovány děním na druhém konci světa. Jinými slovy náš životní styl neexistuje bez globálních důsledků. Přímým důsledkem globalizace je post-tradiční sociální řád. .

Anthony Giddens v knize Beyond Left and Right (1994) uvádí do souvislosti post-tradiční společnost a vzestup fundamentalismu. Hledá odpověď na otázku co je fundamentalismus a odpovídá: “ It is, so I shall argue, nothing other than tradition defended in the traditional way.” (Podle mého názoru to není nic jiného než tradice obhajovaná tradičním způsobem). Podle Giddense se fundamentalismus může rozbujet ve všech sférách společenského života – náboženství, etnicita, rodina, gender, atd., zkrátka všude tam, kde se tradice bere jako samozřejmost místo toho, aby se o ní rozhodovalo. (Poznámka: samozřejmě mám pocit, že prof. Klaus myšlenkově spěje k fundamentalismu.)

Zdá se, že prof. Klaus nereflektuje sociální realitu. Pravděpodobně zatím ani nepostřehl, že staré pojetí politiky je z hlediska potřeb současného světa již neproduktivní a že hybnou silou se stává nová střední třída anglicky označovaná jako global professionals. K tomuto proudu se u nás nepochybně řadí Piráti a v tomto mimořádně osvěžujícím duchu signalizujícím Nový začátek se též nesou demonstrace organizované Milionem chvilek pro demokracii. Možná ale, že otec a syn Klausové stále ještě věří, že přecejen větru, dešti poručí.

Autor: Magdalena Westman | pondělí 24.6.2019 17:13 | karma článku: 23,94 | přečteno: 1371x
  • Další články autora

Magdalena Westman

Pro všechny učitelé a rodiče, kterým na dětech opravdu záleží

Zhruba před dvěma týdny jsem se v Památníku Karla Čapka Na Strži začetla do knihy Život v době robotů aneb Jak udržet vládu nad AI a zachovat svět pro lidi (2024)

8.10.2024 v 21:51 | Karma: 5,51 | Přečteno: 309x | Diskuse | Občanské aktivity

Magdalena Westman

Babička, Stařec a moře, Karel Čapek a Lucie Zelinková

Knižní influencerka Zelinková je přesvědčená, že Čapkem dnes nedokážeme dospívající mládež primárně nadchnout, a že čtením jeho děl znechutíme mladým vztah k literatuře.

27.5.2024 v 17:49 | Karma: 14,83 | Přečteno: 232x | Diskuse | Ostatní

Magdalena Westman

Arteterapie, psychoterapie, psychiatrie

Tohle bych považovala za logické pořadí základních pomáhajících profesí, které by člověk měl zvažovat, když má pocit, že se jeho vnitřní životní rovnováha rozkolísává a už na to sám nestačí.

18.4.2024 v 19:33 | Karma: 5,92 | Přečteno: 219x | Diskuse | Společnost

Magdalena Westman

Umělecké terapie jsou na vzestupu

Když dáte do Google vyhledavače např. heslo arteterapie, vyjede 339 000 odkazů. Když ale budete mluvit s lidmi v terénu, zjistíte, že obecné povědomí konkrétně o arteterapii je nízké.

31.10.2023 v 17:22 | Karma: 5,36 | Přečteno: 155x | Diskuse | Věda

Magdalena Westman

Co s výtvarnou výchovou na školách?

Volná reakce na článek Hudební a výtvarná výchova mají skončit. Nový plán školní výuky čelí kritice, by se možná dala využit i jako otevřený dopis Ministru školství Vladimíru Balašovi.

26.3.2023 v 19:07 | Karma: 6,37 | Přečteno: 374x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

6. října 2024

Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

9. října 2024  15:24

Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

9. října 2024  21:41

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

10. října 2024  14:33

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...

Výrobce luxusní minerálky má problém. Jeden z jeho vrtů je kontaminovaný

12. října 2024

Značka luxusní minerální vody Perrier je symbolem privilegované „francouzskosti“. Má miliardový...

Starmerových 100 dnů: nepříjemný propadák. Proč je jeho vládnutí fiasko

12. října 2024

Premium Britská labouristická vláda klopýtá a premiér Keir Starmer přichází o voličskou přízeň, na drtivé...

Michelin prošel české restaurace. Chválí zvěřinu či houby, víno je slabina

12. října 2024

Premium Česko už ví, jak jsou na tom zdejší restaurace. Po roce je totiž hotová analýza stavu české...

Kdo by to koupil? Voda nás má v pasti. Lidé žijí po povodni v beznaději, co dál

12. října 2024

Premium Měsíc od povodní: zmizelo bláto, odpad, funguje elektřina. Lidi trápí psychika. MF DNES nyní...

  • Počet článků 98
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1650x
Napsala jsem knihu Arteterapie - Od individuální zkušenosti ke kolektivním souvislostem (Magdalena Westman-Kocábová). Není to učebnice, nýbrž  příběh, o tom, jak jsem se na roli arteterapeutky připravovala a jak ji více než deset let vykonávám. Kniha má 232 stran, 119 odkazů na kvalitní literaturu a 150 obrázků. Odborníky je vysoce ceněná a čtenáři ji považují za čtivou, krásnou, inspirativní a hlavně nadčasovou. Byla bych moc ráda, kdyby se kniha dostala k širší veřejnosti, protože arteterapie je pro každého. A nejen jako psychohygiena a prevence duševních obtíží, ale je důležitá i pro správný seberozvoj. Kupte si knihu a přijďte na nějaký z mých víkendových setkání. Nebudete litovat. Více se dozvíte na www.labea.cz

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy