Památník Karla Čapka na Strži (Pár poznámek)
Když jsem se rozhodla ucházet o místo průvodkyně, netušila jsem, že vstupuji na minové pole. Holt opět, jak už to v mém životě bývá, na správném místě, v nesprávný čas.
Poté, co jsem odevzdala svůj životopis a motivační dopis do Památníku, chtěla jsem se s celým projektem seznámit blíže. Přečetla jsem, co se dalo. Opakovaně vyposlechla rozhovory na Českém rozhlasu s bývalou ředitelkou Kristinou Váňovou i majitelem objektu Emilem Palivcem a obvolala pár přátel, aby mi k té kauze něco řekli.
Paní Alici Seidlovou pověřenou řízením Památníku jsem navštívila dříve než jsem si o ní stačila přečíst všechny ty zdrcující; nevybíravé a nemilosrdné kritiky. Pozvala mě k osobnímu pohovoru, na kterém jsme si padly do oka. Nabídku ke spolupráci, kterou jsem od ní po našem rozhovoru dostala, jsem vzhledem k celkové situaci v Památníku byla nucena (nerada) odmítnout.
Nicméně při rozhovoru s ní jsem si uvědomila, jaká je škoda, že se jí místo ředitelky nepodařilo obhájit. Udělala na mne ten nejlepší dojem. Její otevřenost, nepředstíraný zájem o věc a snaha obklopit se kvalitními lidmi, by časem s určitostí své ovoce přinesly. Ze všeho, co ji lidé na sociálních sítích a v tisku vyčítali, je možné brát vážně pouze jedinou věc a to, že pro její jmenování hlasoval rodinný příslušník.
Výběrové komise jsou ale vždycky problematické. Aby vše proběhlo úplně spravedlivě, muselo by se prokázat, že neexistují žádné bližší vazby lidí z komise na účastníky výběrového řízení. A to už nemluvím o tom, jak jsou lidé do takových komisí vybíráni. Pokud se Středočeský kraj snaží napravit co pokazil, měl by do celého toho nového výběrového procesu nechat nahlédnout a ujistit tak zainteresovanou veřejnost, že tentokrát probíhá vše ukázkově.
Před časem jsem volala na kulturní oddělení Středočeského kraje a marně se dožadovala nějakých informací. Vedoucí Odboru kultury a památkové péče paní Pešatovou mi bylo sděleno, že nemůže prozradit, kdo se přihlásil do výběrového řízení. Vzpomněla jsem si na své působení v rámci Správy českých center (1996-2000), kde jsem, kromě mnohého jiného, jako zástupkyně ředitele vypracovávala směrnice na výběrová řízení. Všechno tehdy probíhalo pod vedením ředitele Kollera absolutně otevřeně a transparentně. Fakt je, že mnoha lidem se to moc nelíbilo. Hlavně se to vůbec nelíbilo zřizovateli - Ministerstvu zahraničních věcí. Znemožňovalo mu to používat Česká centra jako “trafiky”. (Památník Karla Čapka samozřejmě není MZV).
Paní Pešatová mě tedy poučila, že časy se změnily a že GDPR znemožňují poskytovat informace, které žádám. Zároveň mě ubezpečila, že nemusím mít strach z nějakých "temných sil", které by se na výsledku výběrového řízení mohly podílet. I když nemám jediný důvod paní Pešatové nevěřit, přecejen si myslím, že občan by měl mít právo vědět, jakým způsobem se obsazují pozice ve veřejné správě a ne čekat na výsledek za zavřenými dveřmi.
Poznámka. Kdyby byl výběr nového ředitele/ředitelky na mně, zaměřila bych se především na rozvojové strategie jednotlivých uchazečů. Vím, že byly povinnou součástí výběrového řízení. Ty vždycky odkryjí vše podstatné pro posouzení kvalifikace a celkové kompetentnosti dotyčné/ho. Podrobila bych je zcela nezávislému binárnímu (01) zhodnocení – každý s každým a měla bych jasného vítěze/vítězku. Kdyby se snad mezi jeho písemným a verbálním projevem, jakož i celkovým vystupováním přecejen objevila nějaká významná diskrepance, posunula bych se k druhému kandidátovi/kandidátce. Další variantou je, že tři nejlepší uchazeči postoupí a o konečném vítězi/vítězce se rozhodne losem.
Čapkovským – vychovat, vychovat, vychovat se prozatím loučím a upřímně těším na světlejší zítřky v Památníku Karla Čapka na Strži.
Magdalena Westman
Pro všechny učitelé a rodiče, kterým na dětech opravdu záleží
Zhruba před dvěma týdny jsem se v Památníku Karla Čapka Na Strži začetla do knihy Život v době robotů aneb Jak udržet vládu nad AI a zachovat svět pro lidi (2024)
Magdalena Westman
Babička, Stařec a moře, Karel Čapek a Lucie Zelinková
Knižní influencerka Zelinková je přesvědčená, že Čapkem dnes nedokážeme dospívající mládež primárně nadchnout, a že čtením jeho děl znechutíme mladým vztah k literatuře.
Magdalena Westman
Arteterapie, psychoterapie, psychiatrie
Tohle bych považovala za logické pořadí základních pomáhajících profesí, které by člověk měl zvažovat, když má pocit, že se jeho vnitřní životní rovnováha rozkolísává a už na to sám nestačí.
Magdalena Westman
Umělecké terapie jsou na vzestupu
Když dáte do Google vyhledavače např. heslo arteterapie, vyjede 339 000 odkazů. Když ale budete mluvit s lidmi v terénu, zjistíte, že obecné povědomí konkrétně o arteterapii je nízké.
Magdalena Westman
Co s výtvarnou výchovou na školách?
Volná reakce na článek Hudební a výtvarná výchova mají skončit. Nový plán školní výuky čelí kritice, by se možná dala využit i jako otevřený dopis Ministru školství Vladimíru Balašovi.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Výrobce luxusní minerálky má problém. Jeden z jeho vrtů je kontaminovaný
Značka luxusní minerální vody Perrier je symbolem privilegované „francouzskosti“. Má miliardový...
Starmerových 100 dnů: nepříjemný propadák. Proč je jeho vládnutí fiasko
Premium Britská labouristická vláda klopýtá a premiér Keir Starmer přichází o voličskou přízeň, na drtivé...
Michelin prošel české restaurace. Chválí zvěřinu či houby, víno je slabina
Premium Česko už ví, jak jsou na tom zdejší restaurace. Po roce je totiž hotová analýza stavu české...
Kdo by to koupil? Voda nás má v pasti. Lidé žijí po povodni v beznaději, co dál
Premium Měsíc od povodní: zmizelo bláto, odpad, funguje elektřina. Lidi trápí psychika. MF DNES nyní...
- Počet článků 98
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1650x