Opus Magnum Dani Horákové

Životnímu dílu Dani Horákové O Pavlovi se nedávno dostalo, v podání renomované literární kritičky Blanky Činátlové, zdrcující kritiky.

Ve svém textu Potřeba duše být vnější (A2. č.19) porovnává B.Č. knihy Dani Horákové O Pavlovi a Jana Nováka Kundera. Dochází k závěru, že literární kvality i bulvarizační přístup obou knih jsou diskutabilní a že biografické vyprávění na způsob Horákové či Nováka činí z lidského života otravnou odrhovačku. Kdyby B.Č. porovnala Daňu Horákovou s Jitkou Vodňanskou - Voda, která hoří a třeba k nim přidala ještě i Český román Olgy Scheinpflugové, došla by možná k mnohem objevnějším závěrům. Do toho by se jí zřejmě nechtělo. To by vyžadovalo větší dávku osobního angažmá. Ono vstoupit na tenké ledy feministické literatury u nás není příliš pohodlné.

Na rozdíl od B. Č. nemám pocit, že by kniha O Pavlovi bylo úmorné a nesnesitelné čtení. Takový byl pohledem autorky život s režisérem Pavlem Juráčkem. Připouštím, že čtení knížky O Pavlovi bez zapojení hlubší znalosti lidské psychologie může vést k jiným hodnocením než když člověk dílo Horákové přes psychologii (trochu jinak než autorka) jemně propasíruje. Já jsem Daně Horákové vděčná za to, že svou bolest vykřičela do světa. Svým textem povzbudila ženy, které si v nějakém podobně složitém vztahu obdobně zoufají nebo zoufaly. Znám takových dost. Knihu O Pavlovi tedy pokládám za více než zdařilý příspěvek feministické literatuře (týká se též Vodňanské i Scheinpflugové) charakterizované svým hlavním východiskem - osobní = politické (rozuměj veřejné).

V této souvislosti nemohu nezmínit kritiku Českého románu feministky (herečky, spisovatelky) a manželky Karla Čapka Olgy Scheinpflugové Václavem Černým. Zlobí se, že jejím přičiněním vznikli najednou Karlové Čapkové v knize dva. Na jedné straně se Karel Čapek v Českém románu představuje sám formou dopisů. Na straně druhé je zrcadlen a líčen perem své choti. Podobně to nacházíme i v příběhu Horákové. S takovým pojetím se V. Č. nedokázal smířit. „… Český román stejně zůstane v české literatuře naprosto pamětihodným dokladem Arcinevkusu“…(1947). Kritika B.Č. po více než sedmdesáti letech s kritikou V.Č. překvapivě rezonuje.

Hledání objektivní pravdy v tomto typu literatury je nesmyslné. Modernistický přístup postavený na buď ano nebo ne, nikam nevede.  Žijeme v postmoderní době, v níž platí názorová pluralita. Ano i ne mohou platit současně, což znamená, že jak kritiku B.Č. tak dílo Dani Horákové i Pavla Juráčka bychom měli vnímat hlavně na základě vlastního kritického myšlení s tím, že každému přiznáme právo reflektovat věci po svém.

Nejsem literární kritik, a tak vybírám z díla Dani Horákové to, co mě oslovuje a inspiruje k dalším úvahám.

„Ty oči, ty oči, každý říkal, že ty nic dobrého neukazujou; v noci mu prý i svítily,“ hořekuje Viktorka v Babičce Boženy Němcové, když se staré kovářce snaží vysvětlit, jak ji ten Černý myslivec mohl uhranout“… Podle Horákové vidí Viktorka od prvního setkání s Černým myslivcem dál, než je schopná chápat, omlouvá ho a lituje podobně jako všechny další ženy, které Horáková včetně sebe vlastně pasovala  na Viktorky – Madlu Vaculíkovou, Olgu Havlovou, Milenu Jesenskou aj. Nejsem si jistá, zda to ve všech uvedených případech sedí. Černý myslivec je podle mne projekcí nezralé ženské/sexuální identity do tušené zralé mužské/sexuální identity: „…ví neslýchané věci o nevídaných věcech“… (Horáková) Viktorka a Černý myslivec se tak vyskytují pouze v dyádě.

Moje generace byla ještě hodně formovaná Babičkou Boženy Němcové. Doma jsme měli knížku z filmovými fotografiemi, na kterých byl jako Černý myslivec vyobrazen Petr Čepek. Byla jsem jím (ve svých třinácti letech) zcela očarovaná a k nelibosti svého okolí se identifikovala s Viktorkou. Takových dívek nás bylo jistě víc. Černí myslivci mě pak v životě hodně dlouho „pronásledovali“. Zamilovávala jsem se do archetypů, nikoliv do konkrétních mužů. Černý myslivec je jako fata morgána. Jak postupně opouštíme svou nezralou ženskou identitu promítnutou do archetypu Viktorky, mizí i archetyp Černý myslivec.

Láska v Černých myslivcích Růženy Svobodové je ničivá síla. „Po chvilkovém vzplanutí smyslů je člověk vržen do tragického víru života, a vyrovnání a uklidnění mu může přinést jen smrt nebo pozdní zmoudření ve stáří“. Clarissa Pinkola Estés říká, že na počátku života, dodejme sexuálního, protože o to tu jde především, je ženský náhled naivní = emocionální porozumění skrytému je velmi slabé. Problém je, že některé ženy zamrznou částí své ženské identity v nezralé fázi. Z jedněch se pak stanou moralistky a jiné se točí v začarovaných kruzích, ze kterých nedokážou vystoupit. Jsou také ženy, které zjednodušeně řečeno, na takovýchto vlnových délkách nevysílají. A to jsou často ty, kterým Horáková nemůže odpustit, že jakoby nezaslouženě získávají ty nejlepší? muže.

Domnívám se, že v příběhu doktorky filozofie Dani Horákové a  Pavla Juráčka uznávaného režiséra šlo v jistém smyslu o setkání dvou nezralých osobností. Podle mne vůbec nevěděli, co si se sebou počít, a proto se dokázali tak dlouho držet v šachu. Vztah dvou lidí je nepřetržitá reakce jednoho na druhého. Všechno, co Horáková popisuje na Juráčkovi jako problematické, jsou nejednou reakce i na ni samotnou. A to nejen vědomé, ale i nevědomé nekontrolovaně se deroucí na povrch. V autorčině podání se jeví Pavel Juráček nejen jako Černý myslivec (počáteční fáze zrcadlící D.H.) ale jako archetypální koncentrát stínové mužské identity.

Daňa Horáková působí jako projektová manažerka. Pro tento typ žen se stává všechno včetně lásky projektem. Každý tušený potenciál potřebují zmaterializovat. „Pavlovi stačila možnost, nepotřeboval víc než vědět, že by ´mohl´ kdyby chtěl“. (Horáková). To projektová manažerka si vybrala Černého myslivce. Pro ni byla výzva postupně v něm rozsvěcovat všechna světla, ulehčovat mu v jeho „nesnesitelné tíži bytí“ a hlavně mu všemi možnými i nemožnými způsoby pomáhat rozvíjet jeho velký talent. Přes veškeré snahy přivést svůj životní projekt k vytouženému cíli, Daňa Horáková tvrdě narazila. Je otázkou, do jaké míry se Pavel Juráček cítil ženstvím/mateřstvím/manažerstvím Dani Horákové zahlcen. Chvílemi se zdálo jako by se až dusil. Projektové manažerky se řadí k ženám, které milují příliš a jejichž investice zůstávají nezúročeny.

Nad jakoukoliv pochybnost je, že Pavel Juráček  skutečně uvízl v ranějších fázích vývoje. Psychologie pro to má termín puer aeternus (věčný mladík).  Výklad je dvojznačný. Jedna poloha je tvořivost, otevřenost změnám, spontaneita (takové nastavení bychom si měli budovat všichni) a ta druhá se projevuje kromě jiného neurotickou nerozhodností. Pavel Juráček navíc ještě regredoval: „Zůstal jsem tím desetiletým klukem a od té doby se nic nezměnilo“. (Horáková). Zřejmě ho nikdo nepoučil, že během individuačního procesu by si měl vytvořit k jistým typickým postojům a vzorcům chování puer aeternus vztah, ne se s nimi identifikovat.

Dotkla jsem se jen toho, co považuji za esenci knihy. Vztah Horákové a Juráčka.  

 

P.S. Nebýt knihy O Pavlovi, zůstaly by Juráčkovy deníky ležet vedle mé postele nepovšimnuté další rok. Díky Horákové dostaly novou šanci.

Autor: Magdalena Westman | středa 28.10.2020 18:55 | karma článku: 9,21 | přečteno: 446x
  • Další články autora

Magdalena Westman

Arteterapie, psychoterapie, psychiatrie

Tohle bych považovala za logické pořadí základních pomáhajících profesí, které by člověk měl zvažovat, když má pocit, že se jeho vnitřní životní rovnováha rozkolísává a už na to sám nestačí.

18.4.2024 v 19:33 | Karma: 5,92 | Přečteno: 208x | Diskuse| Společnost

Magdalena Westman

Umělecké terapie jsou na vzestupu

Když dáte do Google vyhledavače např. heslo arteterapie, vyjede 339 000 odkazů. Když ale budete mluvit s lidmi v terénu, zjistíte, že obecné povědomí konkrétně o arteterapii je nízké.

31.10.2023 v 17:22 | Karma: 5,36 | Přečteno: 146x | Diskuse| Věda

Magdalena Westman

Co s výtvarnou výchovou na školách?

Volná reakce na článek Hudební a výtvarná výchova mají skončit. Nový plán školní výuky čelí kritice, by se možná dala využit i jako otevřený dopis Ministru školství Vladimíru Balašovi.

26.3.2023 v 19:07 | Karma: 6,37 | Přečteno: 368x | Diskuse| Politika

Magdalena Westman

Odpouštějme, ale nezapomínejme

Nedělní prezidentský duel na ČT potvrdil, že více lidí řeší dilema, zda to hodit kandidátovi s komunistickou minulostí.

23.1.2023 v 14:15 | Karma: 15,99 | Přečteno: 511x | Diskuse| Politika

Magdalena Westman

Demokracie mohou existovat jen za určité situace

Ve většině situací demokracie není možná. Do devatenáctého století údajně neexistuje jediný případ funkční demokracie ve velkém měřítku. V malém jsou popsané (kmeny, městské státy apod.).

2.1.2023 v 17:21 | Karma: 9,34 | Přečteno: 374x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 96
  • Celková karma 5,92
  • Průměrná čtenost 1666x
Napsala jsem knihu Arteterapie - Od individuální zkušenosti ke kolektivním souvislostem (Magdalena Westman-Kocábová). Není to učebnice, nýbrž  příběh, o tom, jak jsem se na roli arteterapeutky připravovala a jak ji více než deset let vykonávám. Kniha má 232 stran, 119 odkazů na kvalitní literaturu a 150 obrázků. Odborníky je vysoce ceněná a čtenáři ji považují za čtivou, krásnou, inspirativní a hlavně nadčasovou. Byla bych moc ráda, kdyby se kniha dostala k širší veřejnosti, protože arteterapie je pro každého. A nejen jako psychohygiena a prevence duševních obtíží, ale je důležitá i pro správný seberozvoj. Kupte si knihu a přijďte na nějaký z mých víkendových setkání. Nebudete litovat. Více se dozvíte na www.labea.cz

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy