Deset let bez Milana Paumera

Malé zamyšlení nejen za odkazem jednoho muže a jeho přesahy k dnešku. Má skutečně svoboda váhu i podle toho, jakým závažím je vykoupena?

Jen málo činů rozděluje naši společnost na nesmiřitelné tábory příznivců, či odpůrců,jako činnost "skupiny bratří Mašínů".

Zítra si připomeneme desáté výročí smrti muže, který byl pro jejich odpůrce doslova "největším nebezpečím". Milan Paumer totiž na rozdíl od bratrů Mašínů ani náznakem nerezignoval na polistopadový vývoj u nás. Ani na snahu co nejobjektivnějšího popisu pohnutek a dějů z dob, z kterých již mnoho pamětníků nebývá. Co však bylo vždy pro jejich odpůrce nejnebezpečnější, vedle občas hodně bojovně působících Josefa s Ctiradem doslova vyzařoval lidství a místy i trpělivost a pokoru...

Byl prostě souhrnem toho všeho, co rozbíjelo obraz krvežíznivých vrahů.

I přesto, že se dnes řada vykladačů historie i zde na blogu snaží padesátá léta idealizovat a zlehčovat, byla to doba skoro nabitá nespravedlností, křivdou a zločiny. Komunistický režim vyhlásil válku některým vrstvám vlastních obyvatel a někteří tu rukavici zvednou z prachu.... 

Situaci samozřejmě nahrává i očekávání, dalšího světového konfliktu, který byl hned po skončení války v roce 45 rovněž doslova ve vzduchu. Jak odhalují archívy, dokonce mnohem blíž, než to celá léta vypadalo. Nereálné nebylo svého času ani vyhánění Čerta Ďáblem, plány použít  zbytky Wermachtu v boji proti bolševikům, to nebyl jen výplod choré mysli Adolfa Hitlera. Svého času to bylo reálné stéblo, kterého se dalo chytit ( byť rozhodně nebylo určené jemu).

Nebudu se víc rozepisovat a dám slovo přímo Milanu Paumerovi.....

„Z otroctví není naděje nalézt cestu ke svobodě bez boje…!“

„My jsme nechtěli střílet. Ale dostali jsme se do situací, kdy jsme střílet museli. Buď my nebo oni. Třídní boj vyhlásil režim. Ne my. Oni zabíjeli a popravovali. Měli jsme jít proti nim s holými rukami?“

Tady také vidím značný přesah k dnešku, kdy si velká řada z nás, poměrně lehce nabyté svobody neváží, nebo jí dokonce pohrdá, či zneužívá.

https://www.ustrcr.cz/uvod/vzdelavaci-projekt-pamet-a-dejiny-totalitnich-rezimu/pametnici-protikomunistickeho-odboje-a-odporu/odbojova-skupina-bratri-masinu/milan-paumer/

Milan Paumer zemřel 22.7. 2010

Díky a ahoj Filip.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Filip Vracovský | úterý 21.7.2020 21:21 | karma článku: 29,49 | přečteno: 1100x