Všechno je maňana, take it easy a don 't worry aneb možná si to sami komplikujem
Posledních deset let cestuji velmi intenzivně. Někdy díky tomu můj rozpočet značně poplakal, postupem času jsem se naučila vše plánovat s předstihem a s co nejmenším budgetem. Vždycky se řídím tím, že radši víc peněz projím, propiju nebo zaplatím za vstupy na památky než za ubytování v luxusním hotelu, kam se jdu večer jen vyspat. Mám procestovanou většinu Evropy, proto mohu směle říct, že mohu srovnávat nejen různé evropské země, ale hlavně i jejich mentality, respektive mentality obyvatel.
Do jižanských zemí se vždy vracím opakovaně. Kolikrát si říkám, proč. Kromě měkkého, teplého písku na plážích, Mojita či Sangrie, ruky vystrčené z okýnka, sbírání mušlí s kloboukem a brýlemi ve stylu Bridget Bardot, tak co je tady tak úžasné?
Dlouho jsem nad tím přemýšlela, jak bych to asi definovala a už vím. Je to ten způsob života, ta lehkovážnosti, jak by napsal Kundra, Nesnesitelná lehkost bytí. Je to to, co my, Češi už tolik neumíme. Nedokážeme si představit, že by nám pošťačka až ke dveřím nedovezla poštu, balíček na dobírku, nebo že bychom si nemohli vyzvednout balíček v zásilkovně. Ba co víc! Ty věci, co by nám doručovali, bysme si nemohli ani objednat.
Proto tady, v civilizovaném Španělsku, v městech o několika desítkách či stovkách tisíců obyvatel nefungují vůbec internetové obchody. Jako že vůbec!
Pokud něco chcete online, tak musíte koupit přes Amazon nebo eBay. To u nás někdo ještě dělá, že by čekal mrakomor času než mu přijde leteckou poštou pomuchlaný balíček z Číny? Přijde mi, že nás pohltila různá uložiště, kde dokonce nemusíme ani nikoho potkat, protože existují schránky, kam si s aplikací dojdete si balíček vyzvednout. Všechno se stalo uživatelsky naprosto přívětivé, akorát jsme tím přišli o lidský kontakt a dle jižanů jsme sami ze sebe udělali otroky peněz. Nechápala jsem, jak to myslí.
Jak otroky peněz a vymožeností? Vždyť nám to přece zjednodušuje život, ne? Ale co když je to opravdu tak, že jsme jen na sebe ušili bič a víc než život reálný, na pláži s dětmi, grilování v parku se sousedy a kamarády, žijeme v ruce neustále s telefonem, sjíždíme sociální sítě, e-shopy a kupujeme věci, které si nejen že nemůžeme třeba dovolit, ale ani je vlastně nutně nepotřebujeme? Co když na tom něco bude?
Přimělo mě to zpomalit a zamyslet se nad životem, jaký chci žít. Naše česká vlastnost je neustále si stěžovat. Na cokoliv od počasí, které je buď moc teplé nebo zas moc prší nebo neprší vůbec nebo je bláto nebo je namrzlo. Vlastně jsme pořád mrzutí. A to je škoda. Dnes jsem tady na jihu sháněla náhradní díl na auto, protože jsme neprošli STK, která se tu dělá každý rok, a my nemáme ve velkém TP zapsané tažné zařízení, které na autě bohužel je. A tak jsem dnes kromě servisů obešla i vrakoviště a prodejny náhradních dílů. Když jsem už značně zoufale kroutila hlavou, když mi servisák s úsměvem řekl, že má polední pauzu na dvě hodiny a práskl za sebou dveřmi, začala jsem španělsky nadávat. Přišel jeho kolega, kouká na mě a začne se se mnou bavit. Anglicky neuměl skoro vůbec, ale znal frázi take it rasy a no stress, pak mi to došlo. Ano, příliš vrásek na čele kvůli něčemu, co vlastně nemůžu ovlivnit.
Docela se mi ulevilo, když jsem zjistila, že se vlastně nic nestalo a že se to nějak vyřeší. Odpoledne mi volali ze servisu, že náhradní díl mají a zítra mi ho vymění. Podotýkám, že akce STK probíhá už od minulého týdne, kdy nám v servisu opravovali díru ve výfuku a slovo svařování sem očividně nedošlo. Ráno jsme hodili auto do servisu, aby nám po třech hodinách na heveru řekli : tenemos una problema. Podotýkám, že jsem to s tou dírou ve výfuku říkala, když jsme tam přijeli. Tříhodinové čekání v mekáči na konstatování něčeho, l co už dávno vím, mě fakt dojalo. Dalších 5 hodin jsem čekala až se pánové v servise nají a zaschne tekutý kov, kterým díru zapatlali.
Oni prostě většinu věcí neřeší, jsou neradi, když na ně někdo tlačí a jejich životní heslo je Take it easy. I když mě to občas naprosto dovádí k šílenství, obzvlášť když někde čekáte na Godota a oni ještě ani nezačali, ale vlastně je to docela osvobozující pocit zařvat to moto z plných plic. Možná proto taky jižanské národy žijí déle, kvalitněji, láskyplněji a hodnotněji. Ačkoliv žijí v polorozpadlých domcích s oprýskanou fasádou, v obydlích nemají ani topení a nemají naprosto podnikatelského ducha, třeba jsou jednoduše šťastnější a stojí za to si vzít občas příklad a zpomalit nebo nejen občas. Což ovšem nemění nic na faktu, že spousta Čechů se odsud vrací po pár letech zpátky do vlasti s tím, že už nemohou snést fakt, že tu nic nefunguje, že se na všechno strašně čeká a že chodit pozdě i o několik hodin je tu takový folklór, protože take it easy......
Eliška Grecman
Když cestuješ s chlapem…vol.1
Tak jsem se rozhodla pro pobavení popsat zážitky z cestování s mým mužem, někoho možná pobaví, někoho pobouří, ale nic jsem si nevymyslela, ani obzvlášť nijak nepřikrášlila. Možná trošku :-)
Eliška Grecman
Mimo sezónu a mimo turisty, aneb co se může stát, když jedete na vlastní pěst mimo davy
Jezdíte vždy a všude s cestovkou a sami jste se nikam neodvážili a zvažujete? Anebo jezdíte i sami, ale vždy v létě nebo nejpozději na podzim po hlavní sezóně? pojďme se podívat na pár věcí, na které lze narazit
Eliška Grecman
Chci cestovat a poznávat svět, ALE mám omezený rozpočet
"Ty zas někde lítáš?" "Já bych si tak strašně přála se aspoň jednou za život podívat k moři, do Říma nebo třeba do Benátek, ale na to já se svým platem můžu zapomenout, to se mi nikdy nesplní." PROČ? Ptám se já...
Eliška Grecman
Jak se z My name is nedobrovolně stalo Ich heisse.....aneb cesta za němčinou
Kolika jazyky mluvíš, tolikrát jsi člověkem, se říká. Nikdy jsem si nemyslela, že budu až tak lidská, že budu mluvit plynule třema jazyky a mým oblíbeným jazykem se stane tolik nenáviděná němčina.Cesty osudu jsou nevyzpytatelné...
Eliška Grecman
Bella Ciao aneb co je krásné na Itálii, kam jet a čemu se vyhnout
Původně jsem zvažovala napsat článek se srovnáním cestování po evropských zemích, ale pak mi došlo, že je asi lepší nedělat pel mel a napsat o každé zvlášť. Teda tam, kam jsem zabrousila. Takže tentokrát slunná Itálie.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší
Premium Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské...
ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem
Premium Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské...
Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané
Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma...
Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky
Premium Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase...
Prodej domu, 129 m2 s pozemkem 3256 m2, Jelence
Dolní Hbity - Jelence, okres Příbram
2 900 000 Kč