Mimo sezónu a mimo turisty, aneb co se může stát, když jedete na vlastní pěst mimo davy

Jezdíte vždy a všude s cestovkou a sami jste se nikam neodvážili a zvažujete? Anebo jezdíte i sami, ale vždy v létě nebo nejpozději na podzim po hlavní sezóně? pojďme se podívat na pár věcí, na které lze narazit

   Jelikož mým druhým domovem je Španělsko, konkrétně oblast kolem Alicante, jezdíme sem několikrát ročně. Je to oblast s nejstabilnějším počasím v celém Španělsku a díky průmyslové těžbě soli na solných planinách je jedna z nejzdravějších oblastí na světě kvůli svým benefitům z hlediska obsahů soli ve vzduchu. Nejedni důchodci se tu usadili právě z těch důvodů, že je přestalo trápit revma, ekzémy, respirační potíže atd. Nebudu zde dělat reklamu naší lokalitě, jen přibližuji člověku, co zde nebyl, proč jsme si tuto oblast vybrali.

   Ač si to možná někdo myslí, nejsem milovník přílišného vedra. V létě a v hlavní sezóně jsem tu nikdy nebyla. Ve chvíli, kdy se teploty přehoupnou přes 30 ne-li 35 stupňů už mě tu nejspíš nepotkáte. Jsem horkokrevná, tudíž spávám v hamaku na terase, protože jakákoliv jiná varianta je pro mě neúnosná. Navíc v létě míváme v Čechách vedro dost a co víc, většina Čechů jezdí do zahraničí, takže pro mě to znamená jediné:  v naší krásné vlasti jsou prázdnější silnice, kempy a mnohdy i cyklostezky :-) Pro mě je tudíž sezóna létání kamkoliv od října do dubna, Max květen.

   Proč? Kromě toho, že nemám ráda vedro, nemám ráda davy lidí a turisty. Chápu, že bez turismu by většina přímořských zemí zhebla, ale nejsem fanda tlačenek v kavárnách, u památek, kde se natáčíte jak tydýt, abyste se mohli vyfotit bez chumlu lidí, nedej Bože na pláži bojujete o rozestup od vašeho ručníku. Samozřejmě to má ale i určitá úskalí.

Aneb přijeli jsme do Španělska v lednu. O Španělsku je známo, že je tu teplo celoročně. Pro jistotu jsem si vzali s sebou pro strýčka příhodu pár mikin a dlouhých kalhot. Ovšem jaké překvapení bylo, když jsme vylezli ráno z letadla a byly tu čtyři stupně. Samozřejmě tupci! řeknete si. Přece jste to viděli v předpovědi počasí. Viděli. Ale i tak nečekali :-D Přijeli jsme domů a jakmile jsme otevřeli dveře, bylo nám jasné, že je průšvih.

   Kdo nezná Španělsko, možná bude překvapen, že ve španěských domech ani bytech není běžné, že mají kotle, radiátory a vůbec jakékoliv topení. Proč?

Většinou totiž teplota ani v zimě neklesne pod 10 stupňů a na můj argument, že deset je přece málo mi řekli, že si daj svetr a teplou peřinu, že to je v poho. Ale s tím, že tu bude až taková zima očividně nikdo nepočítal! Jak jinak si vysvětlit frontu rozrušených důchodců v Leroy Merlin, což je taková obdoba českého Obi, kde se přetahují o plynová a elektrická kamínka a zuřivě u toho gestikulují. Taková výkonnější kamínka jsou docela drahá sranda, obzvlášť ve chvíli, kdy vám jedny nestačí. Plynová vás vyjdou jedny někde mezi 100-250 eury. Tak jsme na sebe chvíli oba koukali a přiznám se, že když jsme první noc spali nabalení jak dva Eskymáci a měla jsem pocit, že se mi kouří od pusy, tak jsem se dívala potají, zda se nedají přebookovat letenky, že bychom se domů vrátili dřív.

   Ještě že jsem minule i přes mužům totální odpor a nadávání s sebou vlekla teplé deky :-D dneska v nich sedí zabalený na gauči a kouká na Netflix :-D.

   Jak jsme to tedy nakonec vyřešili? Naštěstí máme doma krb, sice bez krbové vložky, ale aspoň něco. Ale tady nejste panáčci jako v ČR, že si skočíte do lesa naštípat dříví, tady jsou maximálně palmy, citrusy a šouší. Oškubat jedinou minipalmičku na zahrádce před domem se mi vážně nechtělo, navíc by to čoudilo jak Mordor, tak co s tím. Jak se španělsky řekne palivové dříví. Ano, v lednu, ve Španělsku, sháníme palivové dříví. Opět španělské Obi a tam jen brikety za nesmysl s minimální vydrží a zoufalí Španělové, co toho tahají trakaře.

   Španělsky dřevo na zátop je leňa. No, už to nezapomenem. Známí nás odkázali na opuštěný pozemek, na kterém je hromada dřeva nasekaného na špalíky a můžete si vybrat. Tam velmi drobná Španělka dává do pytlů hezčí kousky a přijede až k vám s váhou a zváží vám, co jste si vybrali. Citrusovníky, mandloně a olivovníky. Samozřejmě jsme se nechali ze startu opět nachytat a koupili dřevo již naporcované v pytlích za 9euro/pytel.

   Až potom jsme si všimli, že jsou tam hromady, ze kterých se dá nabrat 0,15 centů/kg. Tak příště no. Jsme jako správní Češi naběhli s pevnýma igelitkami a už jsme to ládovali. Chápejte, jsme novicové a tak jsme jako správní Čecháčci opět koupili to nejlevnější a rovnou 30kg. To, že to nebylo pořádně vysušené a čoudilo to jak u pálení čarodějnic nemusím dodávat, když už se udělalo teplo, tak jsme zas museli větrat :-D Každopádně jsme se poučili a v dalším kole místo citrusů vzali mandloně a krásné suché a o 60 centů na kilo dražší. Myslím, že i přes ten čoud pořád nejlepší a nejrychlejší způsob vytápění, akorát si připadáte jako v horské chalupě. Ale samozřejmě určitý stupeň romantiky tomu nelze upřít.

   Zjištění číslo dva. Plážové bary na pláži v zimě nejsou, Španělé si je hodily na záda a prostě nikde nic. Takže na pláži je na slunci klidně 23-25 stupňů, ale pivko ani kafe si ne všude dáte, protože na spoustě bister a kaváren je nápis, že až do března mají dovolenou a mobilní stánky zmizely. Ti, co mají otevřeno jsou příjemně obsazené.

  Což pro mě, antituristu, je ale velmi příjemné, že opravdu skoro nikde není přeplněno. Procházíte městečky, kde se v klidu zastavíte, vyfotíte, posedíte, na pláži jste de facto sami, pro někoho, jako jsme my, ráj na zemi.

    Co je důležité ve Španělsku paušálně? A nejen, stejné nařízení má i Rakousko a Německo. V neděli jsou všechny obchody zavřené. Nejen s jídlem, ale i oblečení, obchoďáky zavřené úplně nebo jen otevřené kavárny. Člověk s tím musí počítat a holt si nakoupit jídlo max v sobotu. V neděli jde většina lidí na rodinný oběd jdou na pláž. Někdo říká, že je to kravina a proč není možné si prostě nakoupit cokoliv i v neděli? Já si myslím, že to není špatné. I ti prodavači v obchodech si odpočinou se svými rodinami, nemusí vstávat, těšit na zavíračku. Ale tak, vše má svá pro a proti.

   A víte jak poznáte turistu ve Španělsku? V lednu chodí v kraťasech, tričku s krátkým rukávem a někteří v žabkách zatímco Španělé mají div vaťák, šálu a čepici s bambulí :-DD

 

Autor: Eliška Grecman | neděle 5.2.2023 19:32 | karma článku: 22,88 | přečteno: 692x