Radar v Čechách aneb kdopak by se raket bál
Před deseti lety jsem navštívil Litvu. Litevští přátelé mi ukázali řadu zajímavých památek a seznámili mne s historií Litvy. Vyprávěli mi i o tom, jak v průběhu několika dnů po obsazení Litvy Sovětským svazem, byla zlikvidována litevská inteligence. Mimo jiné jsem měl možnost navštívit dosti neobvyklou turistickou atrakci, zrušenou raketovou základnu, která zde zbyla po odchodu vojsk Sovětského svazu.
Základna byla umístěna v hlubokém lese a obyvatelé okolních vesnic vůbec netušili, jak nebezpečné mají sousedy. Měli pocit, že v lese je jen pár vojáků. Vojenské tajemství bylo chráněno tím, že se vojáci nesměli s obyvateli okolních obcí stýkat. Teprve po odchodu vojáků zjistili místní obyvatelé, že v lese jsou hluboké podzemní bunkry, kde v několika patrech pod zemí byli umístěni vojáci a špičková raketová technika. Centrem podzemního areálu jsou raketová sila pro čtyři rakety s jadernou hlavicí.
Podle údajů pracovníků tohoto muzea byly rakety s ostrými atomovými hlavicemi namířeny na čtyři hlavní města západní Evropy a k jejich odpálení stačilo stlačit tlačítko. Prostředí základny, zachovalá vojenská výzdoba i velmi zasvěcený výklad průvodce, vyvolávalo ve všech přítomných pocit hrůzy a ohrožení.
Když se zamyslíte nad tím, k čemu jsou určeny rakety s jadernou hlavicí, dojdete k závěru, že jejich hlavním úkolem je především likvidace živé síly nepřítele. V době války může posloužit ke zničení vojsk koncentrovaných v prostoru, který jaderný výbuch obsáhne. Pokud se však raketa použije proti nepřipravenému nepříteli, je výhodné ji namířit na největší centra osídlení. Zastrašující účinek se díky počtu mrtvých podstatně zvýší, navíc jsou zničeny administrativní, byrokratické i komunikační struktury. Řízení napadeného státu je v troskách.
Kdo zaručí, že i dnes nejsou v nějakém hlubokém lese umístěny podobné základny a v nich nečíhají obludy s jadernou hlavicí. Existuje nějaký důvod, proč by některá z nich neměla být zaměřena na Prahu, Varšavu nebo Budapešť? Kdo z nás má jistotu, že se někde v Iránu nebo jinde, nechystá podobné překvapení. Po zkušenostech, které máme, jsem přesvědčen o tom, že Putinova slova nejsou hrozbou, ale drsnou realitou. Proč asi požadují méně důvěřiví poláci, aby dostali i obranné rakety Patriot?
Nerad bych se dostal do situace, kterou prožila republika před druhou světovou válkou, kdy jsme nebyli zcela připraveni na napadení cizí armádou a navíc jsme neměli skutečné spojence. Rusové, Francie i Velká Británie nás obětovali s klidným svědomím. Proto se divím všem, kteří proti umístění radaru v České republice veřejně vystupují. Chápal bych diskuzi o tom, zda má být radar ve Lhotě nebo Újezdě. Nerozumím ale diskusi o škodlivosti vln vysílaných radarem, která jen maskuje nechuť zajistit obranu země.
Vladimír Vocelka
Hra s ohněm aneb odbory a sociální smír

Včera jsem se díval na televizní pořad Reportéři, kde mne zaujal rozhovor s řeckými občany, kteří se znovu vracejí do Krnova. Jde o potomky řeckých emigrantů z padesátých let, kteří se narodili v Československu a po uvolnění situace v Řecku se vrátili vlasti svých předků. Nyní se opět stěhují zpět do České republiky. Příběh jednoho z nich by mohl být poučný pro nás všechny.
Vladimír Vocelka
Kdo škodí studentům práv v Plzni?

Dnes proběhne v Praze demonstrace studentů Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Jejím cílem je zpochybnit rozhodnutí akreditační komise a donutit ministra školství, aby vydal rozhodnutí, které by popřelo práci akreditační komise. Zkusme se zamyslet nad třemi základními otázkami: Kdo za to může? Kdo vyhraje, když ministr couvne? Jaké řešení je prospěšné pro studenty?
Vladimír Vocelka
Dobře míněná rada ministrovi financí

Ministr financí chce ušetřit na školství 15 miliard a to znamená propuštění 17 000 učitelů. Před několika dny nás také seznámil s návrhem zmrazit důchody. V kontextu s volebními programy koaličních stran je to velmi dojemné prohlášení, signalizující neschopnost řešit racionálně problémy. Téměř všechny volební strany se zaklínaly sloganem: „Děti jsou budoucností národa“ a slibovaly maximální podporu rozvoje školství. Konzervativní strany, zvláště pak ty, které zdůrazňují křesťanský základ evropské kultury, se často ohánějí i úctou ke stáří.
Vladimír Vocelka
Proč upadá kvalita školství?

Deník.cz přinesl článek „Trojčlenka je základ všeho“. Informuje o aktivitě podnikatelů, která chce dosáhnout zlepšení úrovně českého školství. Nepřekvapuje mne, že v čele tohoto rozumného myšlenkového proudu nestojí zástupci pedagogické vědy, ale odborníci z praxe. Česká pedagogika si totiž stále ještě neuvědomila, že se doba změnila. Po roce 1989 se ministerstvu podařilo prosadit „Bílou knihu“ a následně „rámcové vzdělávací programy“, které přenesly odpovědnost za kvalitu obsahu vzdělávání na učitele. Učitel pak místo přípravy na vyučování sepisuje projekty a tvoří rámcové vzdělávací programy, což jsou obory činnosti pro něž nebyl vzděláním připraven. Zbytečně tak přichází o svou tvořivou energii, kterou by účelněji využil při práci se žáky ve třídě. Důsledkem těchto neuvážených změn je výrazné zhoršení výsledků žáků ve srovnávacích testech OECD.
Vladimír Vocelka
Zrušit nebo zachovat speciální školy?

V televizních novinách byla zveřejněna informace o petici na obranu speciálních škol, podepsaná 18 000 lidmi. Speciální školy jsou tradiční součástí školského systému v Českých zemích. Vznikly na základě výzkumů pedagogů a psychologů, opírajících se i o zkušenosti učitelů. Jejich cílem nebyla diferenciace žáků na dobré a špatné, ani zlovolná diskriminace určité skupiny obyvatel, ale snaha pomoci postiženým dětem získat kvalitní vzdělání. Druhým důvodem rozvoje těchto škol byla ochrana postižených dětí před agresivitou spolužáků (dnes ji označujeme jako šikanu), zaměřenou na ty, kteří se něčím odlišují. Přínosem těchto škol je i to, že dávají dětem šanci, prostřednictvím srovnání se spolužáky, vylepšit si sebevědomí a sebeúctu.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Kurská oblast osvobozena, hlásí Kreml. Gerasimov chválil Severokorejce
Ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti všechny zbývající ukrajinské vojáky, kteří část této...
OBRAZEM: Plejáda státníků, davy z celého světa. Jak Vatikán pohřbíval papeže
Americký prezident Donald Trump, jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj či britský princ...
Rakev papeže převezli do baziliky Panny Marie Sněžné, kde ho pohřbí
Sledujeme online Za potlesku tisíců lidí projela centrem Říma kolona vezoucí rakev s tělem papeže Františka, který...
Silný výbuch otřásl íránským přístavním městem, jsou stovky zraněných
Íránským přístavním městem Bandar-Abbás v sobotu otřásl mohutný výbuch, který podle íránské státní...

Výrobní dělník/montážní dělník v Ostrově - ranní, odpolední
ManpowerGroup s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat:
23 500 - 32 630 Kč
- Počet článků 27
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2498x