Malé fotovoltaické zamyšlení trochu páchnoucí benzínem

Dnes se opět po nějakém čase v tisku objevila informace o tom, že země OPEC snižují těžbu ropy, aby udržely, případně zvýšily cenu. Což mě přivedlo k tomu, hodit na papír otázku, kterou už mám na jazyku dlouho.

Než tu otázku vyslovím, chci upozornit, že tak, jak bude postavena, nemá žádný ideologický podtext. Je položena čistě pragmaticky, bez toho, abych se její formulací přikláněl na stranu těchhle nebo oněch. 

Úvodem trochu informací.
1) Na zemský povrch dopadá podle stránek ČEZ sluneční záření o intenzitě asi 300 W/m2. Na tuto plochu tedy dopadne ročně cca 800 - 1250 kWh energie.

2) Tuto energii umíme pomocí běžně dostupných technologií zachytit tak, že z 1 m2 pokryté solárními panely v optimálním sklonu 35° orientovanými přímo na jih  získáme cca 0,4 MWh ročně. 

3) Solární elektrárna o instalovaném výkonu 10 kWp zabere cca 30 m2, tudíž vyrobí cca 12 MWh elektrické energie ročně. Přeměnou ze slunečního záření, pochopitelně, podotýkám hlavně pro rýpavce, kteří budou tvrdit, že energii nelze vyrobit.

4) Systémy s instalovaným výkonem 10 kWp, bateriemi s kapacitou okolo 10 kWh a roční výrobou okolo 10 MWh lze pořídit i za částku nižší než 200 tisíc korun. 

5) 10 MWh je takové množství energie, které stačí osobnímu autu na elektrický pohon (EV, PHEV) k ujetí přibližně 50 000 km.

6) Ceny benzínu se dnes pohybují okolo 39 Kč/litr. Při průměrné spotřebě 7,5 litru na 100 km mi elektřina z FVE ušetří 3750 litrů, tedy 146 250 (zaokrouhleno 140 000) Kč ročně. Pravda, ta úspora nebude tak velká, sám to neprojezdím, ale tu elektřinu spotřebuji jinak.

Z předchozího je patrno, že původní investice - bez dotací - se mi vrátí za cca 2 roky. Pokud započítám investici do elektrovozu (budu se tomu věnovat někdy příště, je to na delší povídání), tedy asi 300 tisíc navrch oproti stejnému autu bez elektriky, je celková návratnost někde okolo 6 let.

Ale to není to podstatné. Úplně to nejpodstatnější je to, že sluneční energie mi na zahradu proudí doslova od slunka do slunka, je zadarmo a nikdo mi ji nemůže ani zdražit, ani zavřít, ani přidělovat, prostě tady dnes a denně je. I v zimě, byť třeba jen nějakých 250 kWh za měsíc v prosinci či lednu.

A tak se ptám:

Proč se za těchto okolností  zasazovat o to být závislý na energetických surovinách draze nakupovaných v zemích s nepředvídatelnými režimy, místo toho abychom tlačili na efektivnější využití energie, která k nám proudí sama a nikdo nám ji nemůže sebrat?

PS Opět zdůrazňuji, moje otázka nemá žádný ideologický podtext. Pokud někdo přesto má potřebu se k tomu ideově vyjádřit, prosím. Podotýkám jen, že takové příspěvky, ostatně ani jakékoliv jiné, nebudu mazat, naopak, nechám je v případné diskuzi viset. Pro výstrahu.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lumír Vitha | pátek 5.4.2024 6:10 | karma článku: 12,51 | přečteno: 733x