Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

FVE zamyšlení páchnoucí benzínem - pokračování

V pátek jsem si položil otázku, proč se zasazovat o další závislost na zdrojích energetických surovin ze zemí s těžko předvídatelnými režimy, když k nám dopadá dostatek energie ze slunečního záření, které je zdarma

a nikdo nám ho nemůže vypnout.

Nečekal jsem nijak dramatickou diskuzi, takže 13 příspěvků považuji za docela slušný zájem.

Na přímou otázku jsem přímou odpověď nedostal, ale někteří diskutující se k ní velmi blížili. I když očekávatelně převládaly příspěvky spíše nesouhlasné. Vezmu to od nejstarších.

1) První výtka směřovala k tomu, že můj výpočet je poněkud nepřesný.
Uznávám. Už proto, že přesný výpočet lze vždy udělat pouze zpětně. Já jsem se dopustil navíc ještě toho zjednodušení, že jsem (důvod jsem vysvětlil v textu) takříkajíc prohnal elektřinu přes elektromobil. Navíc aktuálně mě nakoupená1 kWh ve vysokém tarifu vyjde na cca 7,25 Kč včetně všech poplatků, 1 kWh uložená v baterii auta mi ušetří asi 10 Kč za benzín. Takže úspora na 1 kWh je ještě  o 2,75 Kč větší.
Ve skutečnosti ani já neprojedu na elektřinu nějakých 50 tisíc km ročně. Ale elektřinu zpracuji nebo uložím jinak (vysvětlím později, opět za předpokládaného nesouhlasu oponentů).

2) Druhá, a naprosto zásadní, výtka směřovala k nepravidelnosti výroby FVE a nutnosti energii ukládat.
Tohle je největší slabina FVE a větrných elektráren. Nemají pravidelnost, jsou nárazové. Elektřinu v nich vyrobenou je proto nutno ukládat, aby se nemařila. Někteří diskutující uvedli, že proto raději preferují stabilní zdroje, konkrétně jaderné reaktory, včetně modulárních.
Nelze než souhlasit s tím, že uložení elektřiny vyrobené ve FVE a větrnících je největším problémem těchto zdrojů. Na druhou stranu je třeba říci to, nikdo z diskutujících neuvedl, a sice, že problém úložišť je problémem i stabilních zdrojů. 
Odběrová křivka elektřiny se nazývá křivkou proto, že je kolísavá. Není to přímka. Stabilní zdroje však dodávají stabilní příkon a každá jeho změna je poměrně složitý - a drahý - proces. Zejména u jaderných reaktorů. Takže abychom byli schopni efektivně využívat jaderné elektrárny, budeme potřebovat další zdroje, které bude možné rychle a levně ve špičce připojit a v sedle odpojit. Dnes tuto úlohu plní především plynové a vodní elektrárny plus nemnohá úložiště, která máme k dispozici, tedy hlavně přečerpávací elektrárny (podle serveru eAGRI máme aktuálně čtyři, mimochodem s účinností uložení asi 76 %).

Tady se asi té ideologii úplně nevyhneme. Mnozí budou poukazovat na to, že plynové elektrárnu už máme, včetně logistiky, a že pokud se budeme k těm nevyzpytatelným režimům chovat slušně, tak nám vždycky nějaký ten plyn pošlou. A že investice do nových solárních zdrojů a úložišť budou vysoké, a že solární panely se stejně vyrábějí v Číně, takže budeme na těchto režimech dál závislí, a že to není šetrné k životnímu prostředí.
Jiní, včetně mě, budou oponovat tím, že ty elektrárny nakonec stejně doslouží, a pokud bude třeba nových investic, potom je logičtější a pragmatičtější investovat do zdrojů pocházejících od nás. Ty investice budou stále efektivnější.
Jeden z diskutérů zpochybnil cenu 200 000 Kč za elektrárnu s výkonem 10 kWp. Přiznávám, že v tuto chvíli na trhu taková není. Ceny sestav i termíny realizací šly aktuálně docela nahoru, naposledy jsem takovou nabídku viděl v lednu. Byla to elektrárna s trackerem, střídačem 10kW a úložiště 6,4 kWh za 199 800 Kč včetně DPH bez instalace. Dnes už tu nabídku nedohledám, bohužel. Zde je nabídka střídače 10 kW + baterie 14 kWh + řídící modul  (bez panelů) za 172 500 Kč vč. DPH, panely lze přikoupit (10 kWp za 56 790 Kč). Takže cca 230 000 Kč bez instalace.
Asi začala sezóna... Nicméně loni podobná elektrárna (s výkonnějším střídačem 15 kW a úložištěm 14,7 kWh) vyšla bez montáže na nějakých 492 000 Kč. Takže i přes (pravděpodobně) sezónní zdražení jsou dnes ceny FVE výrazně nižší než před rokem, a to o desítky procent.

Souhlasím i s tím, že drtivá většina solárních panelů a dalších komponent FVE pochází z Asie, především z Číny. Ovšem tohle je obecně problém evropského průmyslu. Vyvezli jsme do Číny práci a teď na to doplácíme.
Další důvod, proč podpořit získávání energie z obnovitelných zdrojů. Rozběhne to i evropský průmysl. Ostatně je to docela vhodný program pro naše dodavatele v oboru automotive. Velká část z nich vyrábí světla, kabelové svazky, přístrojové desky a další komponenty technologií podobnou technologii  výroby komponent FVE. 
Pokud tedy někteří diskutující volají po ekonomickém smyslu FVE, potom i tohle je jeden z jeho aspektů.

Už je to dost dlouhé povídání, tak zase příště.
Hezký den!

 

Autor: Lumír Vitha | úterý 9.4.2024 5:44 | karma článku: 18,38 | přečteno: 3192x
  • Další články autora

Lumír Vitha

Obnovitelné zdroje - Proč jsem si takový pořídil? Dnes úložiště

Když mám volnou chvilku zkombinovanou s potřebou něco napsat, v posledních měsících píšu o takových fujtajblových věcech, jako jsou obnovitelné zdroje nebo elektromobily. Obé jsem si v určitých variantách pořídil, takže se na to

10.6.2024 v 6:15 | Karma: 7,32 | Přečteno: 258x | Diskuse| Společnost

Lumír Vitha

FVE přemítání, pro příště už nepáchnoucí benzínem, aby to někoho nemátlo

Potřetí usedám ke klávesnici, abych veřejně popřemýšlel, proč FVE, vlastně kompletně OZE, ano, nebo ne. Podle reakcí pod mými dvěma předchozími texty usuzuji, že je to téma přinejmenším dráždivé. Vlastně neusuzuji, spíš se to

10.4.2024 v 5:57 | Karma: 6,48 | Přečteno: 393x | Diskuse| Společnost

Lumír Vitha

Malé fotovoltaické zamyšlení trochu páchnoucí benzínem

Dnes se opět po nějakém čase v tisku objevila informace o tom, že země OPEC snižují těžbu ropy, aby udržely, případně zvýšily cenu. Což mě přivedlo k tomu, hodit na papír otázku, kterou už mám na jazyku dlouho.

5.4.2024 v 6:10 | Karma: 12,52 | Přečteno: 736x | Diskuse| Společnost

Lumír Vitha

Za co bych stávkoval? - Pokračování

Nebo spíš rozvinutí toho, co jsem napsal v pátek. To proto, že debata pod článkem se stočila pouze na školné, jako kdybych označil školné za univerzální všelék. V úvodu pro přehlednost zopakuju stěžejní odstavec zmíněného textu.

27.11.2023 v 6:04 | Karma: 18,52 | Přečteno: 300x | Diskuse| Společnost

Lumír Vitha

Za co bych stávkoval?

Na pondělí se chystá generální stávka, byť podle způsobu informování médií to vypadá jako stávka učitelů za vyšší platy. No neva, zůstanu jako učitel u toho, že i tak se to dá vyložit a že tudíž celkem snadno dopředu odhadnu,

24.11.2023 v 8:24 | Karma: 31,83 | Přečteno: 852x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

ANO vadí novela lex Ukrajina. Přicházejí totiž muži v produktivním věku

25. června 2024  6:10,  aktualizováno  18:08

Přímý přenos Hnutí ANO se staví kriticky k návrhu vlády Petra Fialy na další prodlužování dočasné ochrany...

První zásilka munice z české iniciativy už je na Ukrajině, informoval Fiala

25. června 2024  11:39,  aktualizováno 

Na Ukrajině bránící se ruské agresi už je dělostřelecká munice, kterou se podařilo nakoupit v...

Nechceme lynčovat, ale vysvětlit se to musí, řekl Havlíček k střelbě na fakultě

25. června 2024  17:57

Karel Havlíček (ANO) v pořadu 360° televize CNN Prima News kritizoval neochotu pětikoalice ustavit...

Na Náchodsku vybuchl rodinný dům, zřejmě kvůli závadě na fotovoltaice

25. června 2024  16:47,  aktualizováno  17:36

V Šonově na Náchodsku zasahují hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je technická...

  • Počet článků 223
  • Celková karma 11,17
  • Průměrná čtenost 1283x
Narcistní civilizace se vyznačuje tím, že v totalitě komunikačních technologií prakticky nekomunikuje, jen vytváří hluk.

Závěr: Internet je dokonalý vynález. Bez něho by blbost chřadla.