Co se děje na poli - slunce pálí, vítr fouká
Doba je taková, která přeje byznysu. A ten se nevyhýbá ani zemědělství. I zemědělec je podnikatel, i on chce levně vyrobit a dobře prodat, i on chce svoje zisky. Dělají to tak všichni, tak proč zrovna do zemědělců se v poslední době všichni navážejí (jak ostatně ve zmíněném rozhovoru naznačil ten pan expert)?
Je to proto, že zatímco ostatní byznysmeni si opatří naleštěnou kancelář, nebo si za městem postaví hranatou šedivou kostku, což obojí se po amortizaci prostě strhne a vymění, zemědělec pracuje s krajinou. Ano, vnímám, pracuje hlavně s půdou, ale půda snad není součást krajiny? Ale je, je to dokonce její podstata! Půdu nelze amortizovat, nelze ji vytěžit, vyčpělou a zastaralou odvézt na skládku nebo do spalovny a nechat si poslat padesát vagónů čerstvé a lepší.
Takže zatímco ostatní byznysmeni prodí publikum maximálně tím, že chodí v drahých oblecích, jezdí v drahých autech a staví sousedům za plotem hranaté ohavnosti, zemědělci mění krajinu. Mění ji tak, aby jim co nejméně překážela.
Máš málo lidí? Kup si silnější traktor a za něj širší a větší nářadí. Že se s ním po úzké cestě nedostaneš na pole? Tak tu cestu rozšiř! Vytrhej stromy a keře, srovnej to mulčovačem a je po problému. Máš mokro na poli? Natáhni meliorační trubky, vydláždi a narovnej koryto potoka a máš po problému. Ostatně začali s tím - a dost masivně - už hospodáři za první republiky. Že musíš každou mez složitě objíždět přes už obdělané? Že musíš pořád balit a rozbalovat ramena postřikovače, abys je o něco neulomil nebo abys nepostříkal něco dvakrát? Spoj pozemky, jdi do větších ploch a je po problému! Že máš na poli hraboše? Nasypej tam Stottux a je po problému.
Jenomže silnější a větší traktory musí přenášet větší výkony a tím degradují půdu utužováním v horizontálním směru. Půda se agreguje do malých mrtvých hrudek s vlastnostmi kamene. Likvidace vegetace podél cest (kterou masivně provedli komunisti hlavně v 50. a 60. letech) znamená odstranění překážek pro vítr, odstranění přirozených ochlazovačů krajiny (půda krytá stromy nebo keři může být až o 20 Kelvinů - nebo stupňů Celsia, to je jedno - chladnější než půda holá) i hnízdišť a norovišť predátorů živících se polními hlodavci. Přirozené překážky jim také pomáhali lépe vyznačit bránit svá loviště. A lépe je využívat. Kde se mají tito živočichové uhnízdit, když na sebe vidí? Musí být neustále ve střehu, ve stresu, to zhoršuje jejich zdravotní stav a zkracuje produktivní život.
Rozsáhlé plochy čítající i kilometry čtvereční bez stromů a keřů slunce snadno ohřeje. Od nich se ohřeje vzduch a začne stoupat vzhůru. Na jeho místo se tlačí studený, ale ten ochlazuje jen okraje ploch. Ačkoli postupuje dále směrem ke středu takové plochy, je stále teplejší a tudíž méně ochlazuje. Důsledkem to je, že středy odkrytých ploch se ohřívají na nebývale vysoké teploty, vzduch nad nimi rychleji stoupá, na jeho místo se rychleji tlačí jiný. Rychlost větru roste, vítr s sebou bere vodu i půdu. Navíc s rostoucí teplotou stoupá absorpční schopnost vzduchu, takže čím je vzduch teplejší, tím více vody se do něj "vejde". Stoupající teplý vzduch prohřívá i vyšší vrstvy atmosféry, takže voda později kondenzuje. To už bývá ale odnesena prouděním, které je v těchto výškách také poměrně rychlé.
Obnova stromů a keřů podél cest, rozčlenění velkých sto a více hektarových pozemků na menší, jejich důsledné ohraničení pásy keřů a stromů sníží teplotu krajiny a vytvoří překážky pro vítr. Chladnější vzduch nenasaje tolik vody, pomalejší vítr ji neodnese daleko, voda zkondenzuje v nižších výškách a spadne blízko místa, odkud se odpařila.
Predátoři budou mít bezpečnější a četnější hnízdiště, menší ohraničená loviště, bude jich víc a budou tedy intenzivněji lovit.
Čtyř a více honový osevní postup se zařazením jeteloviny přinutí zemědělce k hluboké orbě (cca 30 cm) alespoň jednou za dva - tři roky. Tím se naruší přirozená noroviště hrabošů, kteří norují 30 - 50 cm pod povrchem. Dnešní škrábání půdy po zádech se zpracováním do max. 15 cm jim nijak neškodí, na obrovských pláních nemají nepřátele, zato mají všude dost potravy.
Suma sumárum - rozdělení krajiny krajině jednoznačně prospěje. Ale nemůžeme chtít po zemědělcích, aby s tím začali sami, jen tak, sami od sebe. Je k tomu třeba vytvořit ucelený národní program, který bude zemědělce motivovat k ochraně krajiny a který jim uhradí náklady s tím spojené. Zemědělci mají právo na zisk a my všichni zase na zdravé prostředí. Vždycky bude záležet na tom, čí zájmy aktuální vládní garnitura zastupuje.
Lumír Vitha
Obnovitelné zdroje - Proč jsem si takový pořídil? Dnes úložiště
Když mám volnou chvilku zkombinovanou s potřebou něco napsat, v posledních měsících píšu o takových fujtajblových věcech, jako jsou obnovitelné zdroje nebo elektromobily. Obé jsem si v určitých variantách pořídil, takže se na to
Lumír Vitha
FVE přemítání, pro příště už nepáchnoucí benzínem, aby to někoho nemátlo
Potřetí usedám ke klávesnici, abych veřejně popřemýšlel, proč FVE, vlastně kompletně OZE, ano, nebo ne. Podle reakcí pod mými dvěma předchozími texty usuzuji, že je to téma přinejmenším dráždivé. Vlastně neusuzuji, spíš se to
Lumír Vitha
FVE zamyšlení páchnoucí benzínem - pokračování
V pátek jsem si položil otázku, proč se zasazovat o další závislost na zdrojích energetických surovin ze zemí s těžko předvídatelnými režimy, když k nám dopadá dostatek energie ze slunečního záření, které je zdarma
Lumír Vitha
Malé fotovoltaické zamyšlení trochu páchnoucí benzínem
Dnes se opět po nějakém čase v tisku objevila informace o tom, že země OPEC snižují těžbu ropy, aby udržely, případně zvýšily cenu. Což mě přivedlo k tomu, hodit na papír otázku, kterou už mám na jazyku dlouho.
Lumír Vitha
Za co bych stávkoval? - Pokračování
Nebo spíš rozvinutí toho, co jsem napsal v pátek. To proto, že debata pod článkem se stočila pouze na školné, jako kdybych označil školné za univerzální všelék. V úvodu pro přehlednost zopakuju stěžejní odstavec zmíněného textu.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek
Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...
Vlak přejel nezletilou dívku v Černošicích u Prahy. Přišla o obě nohy
Vlak na železničním přejezdu v Černošicích ve čtvrtek večer přejel nezletilou dívku, která...
Sněmovna kývla na novelu sociálně-zdravotních služeb, Babiš řečnil dvě hodiny
Přímý přenos Poslanci schválili novelu zákona o sociálně-zdravotních službách. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš...
Jurečka obhajuje důchodovou reformu v Senátu. Varoval před propadem
Přímý přenos Senát ve středu začal projednávat důchodovou reformu. Ta by mimo jiné postupně zvýšila věk odchodu...
Mladý řidič při havárii smetl plot, jabloň i kontejnery. Zastavil až o dům
Vše, co mu stálo v cestě, porazil při dopravní nehodě mladý řidič toyoty, který na Chrudimsku...
Poslední Heřmánkova role, Sokol policistou. Nova odtajnila jarní program
Televize Nova a její streamovací služba Voyo zveřejnily jarní novinky. V první půli roku 2025...
Naše čtenářky ohodnotili spreje STÉRIMAR™ Baby
Našich 40 testerů a testerek vyzkoušelo se svými dětmi šetrné nosní spreje od STÉRIMAR™. Jak test dopadl? Skutečně pomohl od rýmy a ucpaného nosu?...
- Počet článků 223
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1286x
Závěr: Internet je dokonalý vynález. Bez něho by blbost chřadla.