Azbest fuj, nanoroušky huj?

V neděli v poledne uvedla ČT na svém druhém programu jeden z dílů cyklu Nedej se, tentokrát věnovaný nanočásticím. Aktuální pořad k aktuálnímu tématu. Jsou nanočástice spásou nebo Pandořinou skříňkou?

Od zítřka jsou opět nařízeny roušky ve veřejných prostorech. Z příslušných míst jsou nám doporučovány nanoroušky jako absolutní spása, jako něco, co s virem zatočí a nás navěky ochrání. Protože nanovlákna přeci zachytí každého koronavetřelce a pokud je rouška navíc opatřena dezinfekční vrstvou, máme vyhráno.

Jednou ze dvou nejznámějších nanolátek je azbest. Má skvělé termoizolační vlastnosti, odolává velmi vysokým teplotám, je naprosto netečný k ostatním chemickým látkám, takže je velmi stabilní. Ve své době byl považován za materiál budoucnosti.

Bohužel pro něj se zjistilo, že díky svým dokonalým vlastnostem je zároveň pro člověka velmi nebezpečný. Při vdechnutí vstoupí do plicních buněk a stává se nevítaným hostem. Jeho vlákna jsou tak tenká, že buněčné tělo je proti němu obr. Buňka, když vlákno zaregistruje, snaží se ho obklopit a zneškodnit. Jenomže vlákno je příliš dlouhé, buňka ho obalit nedokáže, a tak začne do svého okolí vysílat látky, které mají vetřelce zničit a rozpustit. Inertní vetřelec ale nereaguje, takže buňka ve svém snažení neustává. Tím ale poškozuje buňky ve svém okolí a časem - někdy i za velmi dlouho, i desítky let - v poškozeném místě tkáně vznikne karcinogenní ložisko. Rakovinný nádor.
To je důvod, proč byl azbest zakázán a proč je v současnosti horečnatě a překotně odstraňován z dosahu člověka.

Z příkladu azbestu víme, co nanovlákna umějí, když se vdechnou. A nyní je nám doporučeno přiložit si nanovlákna na ústa a nos a přes ně dýchat. Jistě, výrobci se budou ohánět tím, že jejich výrobky jsou v souladu s českou legislativou.

Já bych použil trochu jinou formulaci - nejsou s ní v rozporu. Nelze odpovídat nebo být v rozporu s něčím, co neexistuje. Přestože je azbest zakázán, neexistuje žádná legislativa, která by se obecně věnovala nanolátkám. Nejsou studie, nejsou limity, omezení. Jsou jen velmi průkazné signály, že nanolátky mohou být pro člověka smrtelně nebezpečné, zejména při vdechnutí.

Až si budete zítra nasazovat nanoroušku s blaženým pocitem, že se vám nemůže nic stát, vzpomeňte si na azbest.

Mimochodem - víte, která je druhá nejznámější nanolátka? DDT...

Tak hezký nádech a výdech! 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lumír Vitha | úterý 8.9.2020 6:41 | karma článku: 24,78 | přečteno: 949x