Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Smrt na výběr ?

Od zaostalých národů s lišíme svobodnou volbou způsobu smrti. Jaký by to také byl demokratický, liberální kapitalismus, kdyby nám tato možnost byla upřena ? V mezích zákona, samozřejmě.

Možnost volby je heslo moderního světa, na které všichni přísaháme. Od režimu očekáváme možnost volby mezi množstvím možností, které se nám líbí, které jsme si sami vybrali. Čím víc možností, tím líp. Když má pamětník uvést rozdíl mezi reálným socialismem 50.-80. let a potom restaurovaným kapitalismem, samozřejmě si našinec vybaví nedostatek a chabý výběr spotřebního zboží. A vojnu, všeobecnou brannou povinnost. To byla doba nesvobody. Sotva se zvedla železná opona, nastala hojnost. Ani státem vyucovaná služba vlasti nepřežila 20. století. Můžeme skoro všechno a skoro nic nemusíme. Definitivně. V demokracii za vlast umírají už jenom dobrovolníci nebo žoldnéři.

Jen si vybrat...

Opravdu? Ještě něco by to chtělo...

Příkladem neskončeného boje za svobodu je kampaň pro „dobrou (dobrovolnou) smrt“ aneb eutanazii.

Řekněme si hned, že agenda eutanazie je extrém, krajnost, v podstatě vzácná mimořádnost, lákavá pro masmédia jako všechno křiklavé, podivné, obskurní, bizarní a výjimečné. Eutanazie je jako tajemná odbočka do mlhy pod vrcholem kluzké haldy hlušiny současné špičkové medicíny. Provoz zdravotnického průmyslu totiž produkuje odpad chronických, nevyléčitelných nemocí, se kterými se dá dlouho, desítky let žít a přežívat, choroby, na které se umírá jen pomalu, a většinou snesitelně. Eutanazie je jen pro ty, kteří už se nechtějí trmácet dál do kopce, kde stejně čeká smrt.

Můžeme si vybrat dřív, než onemocníme ?

Můžeme, statisticky vzato. Říká se tomu prevence. Cílem je vědomě se vyhýbat známým rizikovým faktorům dřív než bude pozdě.

  1. vůbec nedovolit nemoci, aby si u nás doma začla brát, co jí nepatří
  2. nepustit nemoc do pokoje, když už je v předsíni
  3. uhasit dům, když už hoří
  4. přežít na spáleništi. Viz http://www.wikiskripta.eu/index.php/Prevence

 V liberálním kapitalismu máme samozřejmě také na poli vlastního zdraví mnoho možností volby, samozřejmě v mezích přírodních a ekonomických zákonů.

Nedávno vzbudily rozruch výsledky rozsáhlé kanadské výzkumné studie, které neprokázaly přínos mamografického screeningu (preventivních rentgenových vyšetření) pro výsledky léčby rakoviny prsu.http://www.blisty.cz/art/72213.html

V širším ohledu problematiku pro a proti tzv. preventivních vyšetření popisuje renomovaný německý psycholog Gerd Gigerenzer (66), výzkumník německé akademie věd v oboru rozhodovacích procesů. Před rokem vydal knihu „Risiko“ V rozhovoru pro magazín Der Spiegel se staví proti zkratkovitým heslům o „včasném vyšetření - záruce lepšího vyléčení.“ viz http://www.spiegel.de/spiegel/print/d-91568150.html Český překlad celého rozhovoru loni vyšel v Literárních novinách; není online.

 Na úvodní otázku, kdy si Gigerenzer nechá preventivně vyšetřit tlusté střevo, odpovídá: nenechám. Tak, jako mnozí lékaři. Polovina všech rakovinových onemocnění je způsobena kouřením, tučným jídlem, alkoholem a CT vyšetřeními. Proti rakovině má smysl bojovat, ale jen přiměřenými prostředky.Preventivní vyšetření se přeceňují. Každý by měl dříve, než vyšetření podstoupí, zvážit plusy a minusy. Ale naprostá většina pacientů je ale vůbec nezná.

Bohužel, nelze se spolehnout ani na informace od lékařů. Gigerenzer jmenuje 3 zásadní problémy: Zaprvé: 80% lékařů jsou statističtí analfabeti. Zadruhé jsou lékaři v konfliktu zájmů, preventivní vyšetření nevyjímaje. Dotřetice: Klíčový problém je tzv. sebeobranné pojetí medicíny: Aby se lékaři jistili před možným opomenutím, ordinují pacientům nadbytečná vyšetření a zákroky. Urologické moudro stran rizika rakoviny prostaty „v případě pochybností raději řezat“ hodnotí Gigerenzer jako typický přístup paternalistické medicíny. Poslední rozhodnutí by mělo být vždycky nakonec v rukou pacienta.

Speigel nad Gigerenzerovou knihou uvažuje: Má vůbec nějaké preventivní vyšetření smysl?

Smysl snad má stěr z děložního čípku, i když ani zde není přínos jednoznačně vědecky ověřen, soudí Gigerenzer.Na základě toho, co zatím víme, CT scan v prevenci rakoviny plic víc škodí, než prospívá. Podobně smutné výsledky má prevence rakoviny prostaty. Test stolice na rakovinu tlustého střeva má výsledky srovnatelné s efektem mamografie u rakoviny prsu: z těch, kteří vyšetření podstoupili, zemře o jednoho – dva z tisíce méně než nevyšetřených, ale celková úmrtnost je stejná. Výhoda kolonoskopie je zatím nejasná, snad o něco větší.

Uvědomme si, jakou cenu platíme za nepatrný zisk: falešné poplachy, zbytečné operace a strach.

Podle Gigerenzera je pojem prevence dnes jedno velké nedorozumění. Každá druhá německá žena věří tomu, že díky včasnému vyšetřenílez omezit riziko rakoviny prsu. Ale to neplatí. Preventivní vyšetření odhalí jen to, co už tam je.

Bohužel: Investice ve zdravotnictví tečou do farmakologického výzkumu a preventivních vyšetření. Přitom není pochyb, že nejúčinnějšími prostředky v boji proti rakovině jsou vzdělání a rozumné chování.

Když už se někdo rozhodne pro preventivní vyšetření, ať to udělá. Lidé jsou desítky let pobízeni k preventivním vyšetřením slogany „Už jste tam byli? Buďte přece rozumní!"

Ale my potřebujeme společnost, ve které mají lidé odvahu se rozhodovat sami za sebe.

Tolik z rozhovoru s německým expertem.

Ve své knize Pleonasmus http://www.divus.cz/cs/eshop/product/proza/1612/michal-vimmer.html na jednom místě ilustruji historii západní emancipace. Hříšný křesťan usiloval o nesmrtelnost skrze spásu. Reformovaný křesťan se zbavil kněžského zprostředkování spásy, postavil se knězi na roveň. Nevěřící moderní občan odmítl církev i Boha, má ambice bohočlověka. Nestojí o spásu, ale tu nesmrtelnost by si dal. K tomu ovšem potřebuje zdravotnictví. A nerovnost mezi zasvěceným, informovaným lékařem a pacientem trvá.

Jak budeme žít a jak zemřeme, nezáleží jenom na nás. To ale neznamená, že jsme bezmocní.

Hodně zdraví v Novém roce !

http://www.akupunktum.cz/

 

Autor: Michal Vimmer | úterý 30.12.2014 15:52 | karma článku: 13,72 | přečteno: 782x
  • Další články autora

Michal Vimmer

Škola lží a iluzí

Za Marie Terezie zastal post učitele negramotného selského lidu vojenský vysloužilec s rákoskou. Nešť, doba pokročila a vojenský vysloužilec nám dělá prezidenta a učitelé s rákoskou se učí na vládě, jak se dělá světová politika.

7.6.2024 v 11:13 | Karma: 25,87 | Přečteno: 772x | Diskuse| Politika

Michal Vimmer

Přítel Zeleného údolí

Proč se stal P. Fiala z odpůrce EU milovníkem Zeleného údělu? Před 10 lety neměl Unii rád, nit suchou na ní nenechal. Leč osedlal ji, kobylku neposlušnou, změnila se k nepoznání a 2 roky šlape jako hodinky. Láska na 2. pohled.

6.6.2024 v 11:45 | Karma: 19,39 | Přečteno: 524x | Diskuse| Politika

Michal Vimmer

Zase volby ? Zase levice a pravice ?

Zkušený Evropan 21.století dobře ví, že na levici a pravici už se dávno nehraje. Pravice je zakázána, levice není vidět. Co zbývá ? Víra, samozřejmě ! Na výběr máme trvale udržitelný, dekarbonizovaný ráj s džendranděly anebo Peklo

5.6.2024 v 9:53 | Karma: 15,68 | Přečteno: 306x | Diskuse| Politika

Michal Vimmer

Pojďte, pane premiére

„Pan prezident se systematicky zajímá o dění v České republice. Je o všem detailně informován. Nemá rád poučování a nesnáší opravy. Když se přeřekne, jedem dál, máme hodinu. Mluvit budu já, když se mě zeptá. Jasné ?“, ladí Pojar.

16.4.2024 v 10:51 | Karma: 32,46 | Přečteno: 1559x | Diskuse| Politika

Michal Vimmer

V čem je ten vtip

Jaký je rozdíl mezi stranami SPOLU ? Žádný. Voliče opozice opravdu nezajímají „programové rozdíly“, ale denní provoz. Systém Lži a Levárny aneb „Krmíme Otesánka, dokud mu chutná a nepukne“, je důvod sám k žulové jednotě.

12.4.2024 v 8:47 | Karma: 22,34 | Přečteno: 825x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

30. června 2024  12:17,  aktualizováno  23:06

Přímý přenos Meteorologové varovali, že se v neděli objeví velmi silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím,...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

600 °C a mix jedovatých látek. Proč prudce přibývá požárů solárních panelů

30. června 2024

Premium V úterý hasiči zasahovali u výbuchu rodinného domu v Šonově na Náchodsku. Pravděpodobná příčina?...

ANALÝZA: Fiasko číslo 2. Jak se lhalo o Bidenovi a všichni to věděli

2. července 2024

Premium Boj Joea Bidena s vlastní stranou a nápomocnými médii, jež ho vyzývají, aby zabalil boj o Bílý dům,...

Džungle koloběžkářů. Ignorují předpisy, bývají i opilí. Policie řeší také bitky

2. července 2024

Premium Jezdci na koloběžkách zavinili letos od začátku roku do května 89 nehod. Rádi se také perou s...

Raději rezignuji! Kandidáti ve Francii nechtějí tříštit síly proti Le Penové

1. července 2024  18:27,  aktualizováno  22:20

Nejméně 179 kandidátů převážně z řad levice či z bloku prezidenta Emmanuela Macrona se v pondělí...

Museli použít dron. Chorvatští záchranáři našli tělo pohřešované Češky

1. července 2024  21:41,  aktualizováno  21:44

Chorvatští záchranáři našli v neděli po třídenní pátrací akci tělo Češky, která byla pohřešována v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 459
  • Celková karma 24,27
  • Průměrná čtenost 1141x
autor: 96 hodin u Vokouna na statku (1998, komiks), Pleonasmus (2000, novela ), Bad Design (2008, ilustrovaný román)

 

Seznam rubrik