Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kněžna Sofie plní svou misi

Natáčelo se v Itálii i v České republice. V Rusku v Moskevském a Pskovském Kremlu. V historických částech měst Pskov, Moskva, Borovsk a Novgorod. Sídlo tatarského chána v oblasti Astracháň. 

Byla postavena kulisa moskevského Kremlu odpovídající jeho historickému vzhledu z 15. století. Vznikla i kulisa katedrály Nanebevzetí. Papežský dvůr pořídili v Praze ve filmových ateliérech Barrandov. 

Speciálně pro Sofii našli rekvizitáři starožitné nádobí a náčiní té doby. Zlaté mince byly naraženy zcela nové. Pro projekt ušili více než tisíc kostýmů. Výstavu o vzniku tohoto televizního projektu navštívila spousta Rusů. Píseň s folklórními motivy, která zní v závěrečných titulcích, zpívá Grigorij Leps.

Sofie / ????? (všechny části)

 

Děj minisérie se odehrává ve druhé polovině 15. století. Byzantskou říši a její hlavní město Konstantinopol, dobyli Turci (1453). Vládci Byzance Palaiologové, uprchli se svým dvorem a duchovenstvem do věčného města Řím. Ztratili svou zemi, bohatství a moc, mají však jednu dceru. Princezna Zoé je, na Řekyni, moc krásná a zatím ještě chvilku i bezstarostná.

Po smrti své první manželky dostane moskevský vladař Ivan III. nabídku od vyslanců z Říma. Aby se oženil s byzantskou princeznou v exilu - Zoé Palaiologovou. Na obraze, který Ivanovi ukáží je namalována ta nejkrásnější žena tehdejšího světa. Princezna Zoe je dědičkou trůnu Byzantské říše, její víra je řeckokatolická. Vladaři se Zoe líbí, pochází z dobré rodiny. Sňatek s ní by jeho prestiži a postavení jistě jen prospěl. Nedá se nikým odradit, posílá do Říma věrného vévodu Chromyho, aby všechno dohodl.

Zoe touží, jako každá mladá dívka, po milujícím muži a hezkých dětech. Ale aby se princezna Východořímského císařství, která vyrostla ve Středomoří, provdala za kníže někde na východě v zemi sněhu a ledu, to dobrovolně opravdu nelze. Pro papeže je však Zoe jen nástroj, který pomůže přivést pravoslavnou církev do náruče Říma.

Rusové si mohou nevěstu odnést do Moskvy pod podmínkou, že se vzdají své víry a stanou se z nich „normální“ křesťané. Že porazí dobyvačné Turky a podobně... Vychytralý vévoda Chromyj, aby splnil úkol, papeži, bez mrknutí oka, slíbí vše, co si jen zažádá.

Výprava se vzácným nákladem putuje do Moskvy. Pokud si Zoe myslela, že ji tam čeká červený koberec, krutě se mýlila. Její příchod patriarchovi a pravověrným bojařům nedá spát. Bojí se o svou víru. Knížata by navíc po boku Ivana viděli raději své dcery. Prostý lid tuší v cizince posla z pekla. Na cestě před Moskvou si všichni na nic netušící princeznu a její průvod počkají. Zfanatizovaný lid chce její smrt. Pokud by tam našli kameny, tak Palaiologičku určitě ukamenují. Strhne se bitva. V poslední chvíli zasáhne osobně Ivan III.. Se skupinou věrných, svou snoubenku zachrání.

Vládce Moskvy hlavní štváče, kteří mu nepřejí rodinného štěstí, touží o hlavu zkrátit. Zoe se před ním vrhne na kolena a prosí o jejich životy.

Takový je přibližně obsah první části seriálu.

Byzantská princezna Zoe po novém křtu, dostane jméno Sofie. Stala se moskevskou velkovévodkyní. Nenaplnila však naděje římského papeže na rozšíření vlivu katolické církve. Vždyť proč by to také dělala? Řeckokatolická církev se pokořila Římu. Konstantinopol prosil o pomoc. Křesťanská Evropa nepohnula prstem a nechala Byzanci napospas mohamedánům.

Kněžna Sofie udělala všechno proto, aby v Moskvě vyrostla Římu konkurence. Dala si přivést značnou část své knihovny. Některé knihy a svitky pocházely z knihovny v Alexandrii. (V lepších časech patřil k Byzanci i Egypt.) Na Rusi tímto činem stoupla vzdělanost o 200%. K výstavbě nového chrámu zavolala Sofie odborníky z Itálie. Budovy, které italští stavitelé v Moskvě tehdy vyprojektovali a realizovali, se staly vzorem i pro ostatní města.

Papež zuří. Zaplatil Zoe věno i dluhy její rodiny. Nyní se musí dívat, jak se z Moskvy stává po pádu Konstantinopole jeho náhrada. Druhý Řím... nebo třetí? Řím nejprve vysílá emisaře, aby přesvědčili Sofii k plnění mise. Později, aby ji zabili.

Spolu s řemeslníky a úkladnými vrahy, přichází na Rus i Sofiin bratr a dávný přítel. Spiklenci otráví Ivanova syna z prvního manželství a narafičí to na Sofii... 

Série ukazuje nejvýznamnější momenty vlády Ivana III. Válku s Novgorodem, Litvou a bratry Borisem a Andrejem. Podaří se mu také vymanit zpod moci Zlaté Hordy. Nakonec zvládne i konfrontaci mezi Sofií a Elenou, manželkou nejstaršího syna.

O intrigi opravdu není nouze. Vždyť se to na královský dvůr a seriál o vztazích také patří. Nevěra, vraždy, tchýně - všechno... Seriál začíná i končí krátkými scénami z r. 1547 kdy je vnuk Sofie, korunován za prvního cara celé Rusi.

Období vlády Sofie, Ivana III. a jejich vnuka Ivana IV. (Hrozného) je v ruských dějinách rozhodující. Ivanovi III. se podařilo zbavit jhu Zlaté Hordy a spojit ruská knížectví. Ivan Hrozný definitivně porazil Tatary a otevřel pro Rusy zemi až po Tichý oceán. Ruští carové tak potom mohli své odpůrce posílat na Sibiř.

Dějinné události které se odehrály v našem východním sousedství, během života kněžny Sofie měly dosah minimálně i na střední Evropu. Sjednocená, silnější Rus se už mohla postavit proti rozsáhlému "mongolskému" státu Zlatá Horda, proti Litevsko-Polskému spojenectví a Turecké říši. Později proti Švédům, Francouzům a proti Nemecku. Rusko je jako velká nárazníková zóna Evropy. Erbeg. Napadá mě teď proti komu nás ještě může ochránit v budoucnu ale to bych už trochu předbíhal.

Rusko, ať chceme nebo ne, stále zde stojí jako mohutný a hrozný bůh Moloch. Vyžaduje sice i lidské oběti, ale když je ohrožen sám, ochrání i blechy ve svém kožichu. Také všech maličkých, který stojí za ním a sedí na jeho bedrech. Aniž by si toho vůbec všiml nebo projevoval o ně zájem. Tak doufejme, že ten náš strašný Moloch bude nadále pracovat v náš prospěch. Že se nezačne zlobit, házet o zem, připadne, že úplně nezdechne...

Napadá mě v této souvislosti ještě výrok českého historika (moravského původu) Františka Palackého z r. 1848: "Kdyby nebylo Rakouska, museli bychom jej vytvořit". Parafráze na Rusko by, myslím, také stála za úvahu. Představuji si kněžnu Sofii a jejího Ivana, jak sedí ve svém paláci v malé dřevěné Moskvě, pijí ruský čaj a vymýšlejí širokou Rus. Nyní Rusko bereme, jako samozřejmost ale v tom 15. století to tak nevypadalo. V současnosti bychom klidně mohli sousedit i s velkým Tatarstánem nebo Tureckem. Pokud by tedy teď nějaké Česko (a Slovensko) bylo, samozřejmě.

Na první pohled by se zdálo, že seriál je určen výhradně pro ženy. Jinak by se přeci nejmenoval Sofie ale Ivan. Oceňuji, že tvůrci se snažili o dobovou věrnost v každém detailu a nevybočili moc ani ze skutečného historického děje. A nesnažili se ho nějak moc přikrášlit. (Co se o jiných podobných dílech ze zbytku Evropy, bohužel, nedá říct.) Myslím tedy, že tenhle pěkný barevný seriál není určen jen ženským očím, ale může se klidně podívat i celá rodina. Kněžna Sofie plní své poslání i po staletích.

Režie: Vjačeslav Ross, Alexej Andrianov

Scénář: Jelena Rajskaja, Andrej Rubanov, Jekatěrina Sazonova

Kamera: Denis Alarkon-Ramires

Hrají: Marija Andrejeva / ????? ????????, Jevgenij Cyganov, Nadežda Markina, Viktor Veržbickij, Anna Čipovskaja, Boris Nevzorov, Agrippina Steklova, Vladas Bagdonas

seriál ????? na youtube   - web

Publicista M. Ťurenkov píše: „Éra vytvoření centralizované ruské státnosti, která zdědila křesťanskou východořímskou říši (Byzanci), éra zrodu třetího Říma, by měla získat co nejširší pozornost nejen v akademické literatuře, ale také v populárních žánrech. Takže, abstrahujíc od historických poznatků, mohu televizní seriál doporučit ke shlédnutí jako téma, které může diváky zaujmout a podnítit k dalšímu studiu tohoto nejzajímavějšího období v dějinách naší vlasti." (citát je samozřejmě vytržen z kontextu dlouhého článku, který je na wikipedii)

_______________

MARÍJE ANDRÉJEVNA ANDRÉJEVA

"????? ????????? ????????"

Narodila se v roce. 1986 ve městě Kirovograd v samém středu Ukrajiny. Později se rodina přestěhovala do Moskvy. Máša tam chodila do základní školy, na gymnázium i na Ščepkinovu divadelní akademii. Divadelní škola byla založena v roce 1806 a patří pod Malé divadlo. Maríja Andréjevna se tedy stala členkou souboru Moskevského Malého divadla. Hrála v mnoha divadelních představeních a v televizních inscenacích. Nejznámější je ze seriálů Sofie a Černá kočka.

V roce. 2019 se Máša provdala za stomatologa Antona Kundadzeho. Kundadze má už syna z předchozího manželství. V lednu 2020 se jim narodil společný synek Ilja.

Máša Andrejeva je bezesporu seriózní a pozoruhodná žena. Jistě i člověk. Vidím, cítím a vnímám, že „něco na té Mary je“. V divadle, ve filmu a v televizi je často obsazována. Přesto, jejím postavám nějak docela nevěřím. No ale, kdo jsem já, abych to mohl posuzovat…?

 

stručný životopis

 

filmografie, soukromý život, manželství, děti

 

rozhovor 

 

ČERNÁ KOČKA (krimi seriál, děj se odehrává v r. 1950) v hlavní ženské roli: Maríja Andréjeva

BEZ DUŠE (film 2012) Maríje Andréjeva jako Julia, studentka, aktivistka skupiny Free Radicals (Julie je hlavní ženská postava filmu. Její rozsah je ale téměř epizodní.)

OSTRELOVAČ - Máša Andrejeva jako vojenská zdravotní sestra

Maríje Andréjeva, jako doktorka Kira v seriálu "?????????"

 

__________

dodatek: 28.02.22

 

Grigorij Leps – Věřím ti, jsi má víra

 písnička ze soundtracku seriálu "Sofie", zní během závěrečných titulků 

__________

dodatek (15. 5. 2022)

 

Autor: Viliam Kusi | pondělí 14.2.2022 11:52 | karma článku: 11,63 | přečteno: 480x
  • Další články autora

Viliam Kusi

Jak jednou Lili Marleen

Text písně napsal na začátku první světové války, spisovatel a básník Hans Leip. Byla to jen báseň, která nikoho nezaujala, jen skladatele Norberta Schultze. O 20 let později ji zhudebnil.

9.6.2024 v 10:13 | Karma: 10,79 | Přečteno: 259x | Diskuse| Kultura

Viliam Kusi

Patty Pravo – jestli tě ztratím

Na začátku dubna 1948 se v Itálii narodila holčička se zelenými očky. Nicolettka Strambelli. Nevím proč ale vyrůstala u prarodičů. V Benátkách. Byla to moc chudá rodina. Zřejmě tam bydleli v nějakém starém, vlhkém domě.

30.3.2024 v 21:30 | Karma: 7,54 | Přečteno: 244x | Diskuse| Kultura

Viliam Kusi

P. P. Arnold - nastal tvůj čas

Zpěvačka P. P. Arnold se narodila (1946) jako Patrície Ann Cole. Rodina žila v afroamerické čtvrti v Los Angeles. Tedy v černošském ghettu Watts. Vdala se, porodila dvě děti.

26.12.2023 v 21:21 | Karma: 6,08 | Přečteno: 187x | Diskuse| Kultura

Viliam Kusi

Slot, Ukrajina má talent, Syn bolesti

Styl tvorby skupiny Slot hraničí s metalem. Jezdí na dlouhé koncertní šňůry po celém Rusku a sousedních zemích. Takže jsou tam i dost známí. Současná zpěvačka Darja Stavrovič je již třetí v pořadí.

9.12.2023 v 20:20 | Karma: 5,54 | Přečteno: 212x | Diskuse| Kultura

Viliam Kusi

Má láska - Pola Raksa

Herečka Pola (Apolonie) Raksa byla moje první platonická láska. V seriálu "Čtyři z tanku a pes" hrála vojenskou zdravotní sestru Marusju. Modrooká plavovláska mě uměla zaujmout i v našem černobílém televizoru.

11.9.2023 v 21:21 | Karma: 7,79 | Přečteno: 441x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

V Plzni bouralo policejní auto, skončilo na střeše. Posádka je v nemocnici

19. června 2024  17:07

Policejní auto havarovalo ve středu ve Folmavské ulici v Plzni, kde se střetlo s jiným vozem. V...

Útočník s nožem napadl v Praze šest lidí, dva zranil. Policie muže zadržela

19. června 2024  16:46,  aktualizováno  17:03

Policie zasahuje u případu napadení šesti lidí v Praze 7 v Argentinské ulici. Vážně zraněného...

Soud požádá Evropský parlament o zbavení imunity Nagyové kvůli kauze Čapí hnízdo

19. června 2024  16:53

Vrchní soud v Praze požádá Evropský parlament (EP) o zbavení imunity Jany Nagyové, která je spolu s...

Thor ze stanu u Úřadu vlády odjel na Slovensko. Žádá tam občanství a společný stát

19. června 2024  16:49

Známý aktivista Ondřej Thor byl po vyhnání ze svého „petičního stánku“ před Úřadem vlády opět...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 26
  • Celková karma 9,17
  • Průměrná čtenost 307x
Narodil som sa v meste Nitra. (V deň keď letel Gagarin.) Vyrastal na dedine pri rieke Váh. Vyučený chemik. Moje kroky viedli do chemického priemyslu. Potom na poštu a úpravu záhrad. Neskôr do hotela v Tatrách, Piešťanoch a v Bratislave. Články sú myslené trochu menej vážne.