Zásah policie v Uherském Brodu si žádá parlamentní vyšetřovací komisi
Od útoku v Uherském Hradišti, po kterém zůstalo osm obětí, rychle plyne čas. Vyhlášením informačního embarga se policii podařilo utlumit diskusi o profesionalitě zásahu. Vyšetřování se vede, a prý se bude vést několik měsíců, takže zapomeňte.
Policisté z motorizované hlídky byli na místě za 10 minut od nahlášení střelby. Měli zbraně, výcvik k jejich použití (ať byl jaký chtěl, jistě lepší než běžných občanů), neprůstřelné vesty a informace, že v restauraci se nachází několik zraněných osob. Přiblížili se ke dveřím restaurace, když po nich pachatel schovaný za barem vystřelil. V tu chvíli bylo jejich úkolem podle policejních předpisů útočníka zlikvidovat. Možná se stačilo krýt za vstupními dveřmi, udržovat pachatele pod tlakem a on to mohl sám skončit daleko dříve. Místo toho se policisté, aniž opětovali palbu, dali na ústup a žádali o posily.
Speciální zásahová jednotka zaútočila na pachatele za hodinu a 33 minut. Policie tvrdí, že z Brna musela cestovat na místo 3 automobily, protože do helikoptéry se vleze šesti osob a zásahový tým má více členů. Zde se nezbývá než podivit, proč v případě nouze není taktický tým složen pouze ze šesti lidí doplňovaných na místě (znamenalo by to přizpůsobit pro tuto variantu i výcvik; nebo existuje nějaký přírodní zákon, že zásahová skupina musí mít více než šest osob?), což by odpovídalo kapacitě používaných vrtulníků.
Lidem co zůstali v pivnici „různě sedící nebo ležící na zemi“ (jak to popsali sami policisté z motorizované hlídky) za celou tu dobu nikdo nepomohl, stejně tak jako muži, o kterém policie věděla, že se ukrývá na WC. Ono nicnedělání má omluvit cynické prohlášení dozorujícího státního zástupce, že oběti střelce nemohly svá zranění přežít. I kdyby to byla pravda, v tu chvíli nikdo nevěděl, zda tito lidé jsou mrtví nebo pouze zranění. Stejně tak zda v objektu není někdo další.
Za 10 minut po příjezdu první hlídky dorazila na místo pohotovostní jednotka vybavená prostředky pro útok proti pachateli. Tito policisté cvičili nedaleko Uherského Brodu a jejich instruktor byl rozhodnut zasáhnout. Velení však převzal důstojník z Uherského Hradiště, vydal pokyn neútočit a vyčkat na zásahovou jednotku z Brna. Následně přijel na místo operační důstojník ze Zlína, opět převzal velení, aby jej v posledku vystřídal policejní ředitel Zlínského kraje Jaromír Tkadleček. Během 40 minut se tedy vystřídalo pět velitelů. Jako v nějaké parodii na americkou kriminálku, vždy někdo s vyšší šarží prohlásil „tady to přebírám já“, aniž si kriticky připustil, že nemá potřebné informace i schopnosti k likvidaci šíleného střelce. Velení dává pravomoci, ale i odpovědnost za výsledek a ten byl katastrofální. Je těžké potlačit pocit důležitosti, pouze vyslechnout hlášení o situaci a nechat odborníky dělat svoji práci. Vyšší šarže totiž neznamená automaticky vyšší schopnosti v dané věci. Nelze vydat rozkaz k něčemu, co nejsem ochoten udělat sám. Na místě však byli lidé s výcvikem, vybavením a schopnostmi, jimž profesionální čest velela zasáhnout. V Uherském Brodě se jednalo o policejní, nikoliv armádní akci, ale po kolikáté v novodobých dějinách Česka chtěli členové ozbrojeného sboru splnit svoji povinnost a „nemohli“.
Následná tisková konference se zvláště ze strany policejního ředitele Zlínského kraje podobala vystoupení pověřence moskevského silového ministerstva, který chce zakrýt obvyklý ruský šlendrián. Rozhodný, energický hlas oznamující veřejnosti „jedinou pravdu“ a planoucí zrak, upřený do publika a televizních kamer signalizující vyhrůžku „opovažte se někdo jenom ceknout, že to bylo jinak“. Ještě jedna věc byla poměrně šokující a zcela unikla pozornosti medií. Když se předseda vlády Bohuslav Sobotka, který byl v té době na návštěvě Jižní Koreje, dozvěděl o střelbě v Uherském Brodě, vyzval veřejně ministra vnitra Milana Chovance, aby osobně dohlédl na vyšetřování. Panu premiérovi uniklo, že ministr nedisponuje žádnými legálními pravomocemi při vyšetřování trestných činů. V podstatě se jednalo o navádění k porušení zákona. Doufejme, že podobné vzkazy „….dohlédni na vyšetřování…“ nedává i v případě korupčních kauz týkajících se politiků.
Česká policie je zvyklá zasahovat pouze z pozice absolutní převahy, což se ukázalo v Uherském Brodě jako trestuhodné. Nejen v intencích hesla Pomáhat a chránit, ale i svých vlastních předpisů policie prostě selhala a velitelé odpovědní za „nezásah“, včetně ředitele Zlínského kraje Jaromíra Tkadlečka, by měli od sboru sami odejít.
Tragická smrt policistky, kterou na jaře minulého roku srazil zdrogovaný řidič nedaleko Kostelce nad Labem, vzbudila mezi veřejností obrovskou vlnu solidarity. Slušní lidé si váží a obdivují práci policistů, ale předpokládají, že v nouzi nejvyšší za ně nasadí život. V opačném případě jim nezbývá než si pořídit zbrojní pas, pistoli a se slovy „jdeme na to“ čelit zločincům svépomocí. Proto je zcela na místě ustavení parlamentní vyšetřovací komise. Nejen kvůli zveřejnění všech okolností zpackaného policejního zásahu a poučení pro budoucnost, ale hlavně aby bylo jasné, že tak jako v Uherském Brodě se nesmí chovat žádná ozbrojená složka státu, tedy ani armáda. Mohli bychom totiž zjistit, že při převaze pouze dva ku jedné čeští vojáci odmítají bojovat proti zeleným mužikům nebo islamistům a čekají na někoho, kdo za ně vytáhne kaštany z ohně.
(uveřejněno v mírně zkrácené formě v Lidových novinách 26.3.2015)
Vilém Barák
Příprava na válku (část 4) - nepřátelé uvnitř hradeb, válka, kterou dezoláti popírají
Závěrečná část se vztahuje k obtížnosti vedení války při existenci „nepřátel uvnitř hradeb“, k problematice ruské hybridní války (války, jejíž existenci dezoláti popírají), nutnosti chovat se k Rusku stejně jako ono k nám.
Vilém Barák
Příprava na válku (část 3) - cenzura, zákaz cestování, vydávání dezertérů, trestání útěku
Text se zabývá problematikou omezení svobody slova, práva šířit informace, omezením cestování, vzájemným vydávání osob vyhýbající se branné povinnosti a trestání neochoty bojovat či pracovat pro válečné úsilí.
Vilém Barák
Příprava na válku (část 2) - Koncepce mobilizace z roku 2012
Text se zabývá koncepcí mobilizace z roku 2012, jejími nutnými změnami, pracovní povinností pro občany plynoucí z mobilizace a omezení základních lidských práv.
Vilém Barák
Příprava na válku (část 1)
První ze série textů zabývající se přípravou na válku, mobilizací, branou legislativou a nutnými opatřeními, tak jak vyplynuly z války Ruska proti Ukrajině.
Vilém Barák
Advent, Vánoce, tradice versus obžerství
Lidé co chodí do kostela určitě nejsou cnostnější než ostatní. Taková myšlenka je nepravdivá a zavrženíhodná. Nabízená úvaha vůbec nesouvisí s vírou, ale se slušností, vychováním a úctou k tradicím.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil
Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...
Místo 1550 Kč zaplaťte jen 490. iDNES Premium a streamovací služba Max s HBO
Do konce tohoto týdne můžete získat členství v iDNES Premium za nejnižší možnou cenu. Předplatné na...
Výtržníci z Kapitolu slibují odplatu. Mám na zádech terč, říká policista
Premium Policisté, kteří 6. ledna 2021 bránili Kapitol před davem radikálních příznivců amerického...
Práci zdaňme méně, víc peněz dejme na vědu a vzdělávání, radí ekonomové
Zdanění zaměstnanců v tuzemsku často nemotivuje k práci. Špatně nastavené jsou i další daně či...
Chystá se zmenšování bytů. V cizině od něj přitom spíš ustupují
Premium Dvacetimetrový byt v Klánovicích za 13 tisíc korun měsíčně? Nebo si raději koupit 38metrový byt v...
Neodstatek vitamínu D způsobuje křivici, doplňujte ho.
Vitamínu D se říká sluneční vitamín, protože je úzce spojen s UV zářením. Je nepostradatelný pro náš organismus, který si ho sice umí vyrobit, ale...
- Počet článků 311
- Celková karma 21,97
- Průměrná čtenost 2216x