Útok na Kapitol by měl otevřít lidem oči

Všechno zlé je k něčemu dobré. Události ve Washingtonu ukázaly, jak nebezpečné je šíření lží skrze asociální sítě a jak směšné jsou alternativní „pravdy“. Hlouposti dosáhly takového stupně, že snad i konspirátoři prozří.

Útok na Kapitol 6. ledna 2021 způsobil materiální škody, pět mrtvých a ostudné pokoření Spojených států. Na druhou stranu, prezidentství Donalda Trumpa mohlo dopadnout daleko hůř. Stačilo, kdyby se pokusil vydat armádě rozkaz k ukončení sčítání korespondenčních hlasů. Nebo, a vyberme si, co je horší, mohl odejít sice v klidu, bez výzev k tažení na Kapitol, ale za čtyři roky by ho díky tomu svět měl nazpět. Po neúspěšném impeachmentu však nejde vyloučit jeho návrat, což se republikánům (Spojeným států i celému světu) může šeredně vymstít. Pravice promarnila šanci se Donalda Trumpa jednou pro vždy zbavit a ponechat se trumpismus.  

Všechno zlé je k něčemu dobré. Události ve Washingtonu ukázaly, jak nebezpečné je šíření lží a nenávisti skrze asociální sítě a jak směšné jsou alternativní „pravdy“. Možná jsem ale naivní. Předpokládám, že hlouposti a odtrženost od reality  dosáhly takového stupně, že i konspirátoři prozří. Zvláště, když vše máme z první ruky, protože rádoby odborné rozbory a „fakta“ o „ukradených volbách“ zaplavila také český internet. Lze ještě pochopit příznivce Ruska šířící na síti nenávist ke svobodě a demokracii. Proč někdo v Česku na sítě „bojuje“ za Donalda Trumpa, to si žádá psychologickou studii nebo ještě lépe psychiatrické vyšetření.  

Celé prezidentství Donalda Trumpa byla jedna velká reality show. Do těchto pořadů se pro pobavení určitého segmentu diváků nasazují co největší psychopati. Vždyť i někteří voliči ing. Zemana tvrdili, že chtěli…aby byla zábava. Jenže zde šlo o mrazivě reálné jednání nejmocnějšího člověka světa, které ovlivňovalo náš každodenní život. A tuhle bizardní show nešlo televizním ovladačem vypnout ani přeladit na jiného komika. Donald Trump svým „America über alles“ rozvrátil ekonomickou i vojenskou soudržnost Západu. Místo aby Spojené státy posílil, tak je oslabil, protože proti padouchům na mezinárodní scéně zůstávaly samotné jako pověstný kůl v plotě.

Další věc, za kterou děkujme Bohu, byla reálná ukázka síly a dosahu asociálních sítí. Předchozím varováním totiž nikdo nevěřil. Konečně všichni viděli a zažili, co se stane, když se v plně obsazeném divadle volá hoří. Donald Trump čtyři roky šířil nesmysly, urážky, hlouposti, byl konspirátorů král a všechno mu procházelo pouze díky funkci prezidenta. Kdokoliv jiný by po týdnu dostal doživotní ban. Teprve až se Spojené státy propadly na úroveň třetího světa, kde neúspěšní kandidáti označuje volby za zmanipulované, vyzývají k povstání a odchází do buše sekat mačetou vesničanům z jiných kmenů ruce a nohy, všichni snad konečně pochopili, že asociální sítě je nutné zregulovat a oslabit. Zcela se totiž vymkly  kontrole. Vždyť v diskusích o jejich regulaci a zdanění se přijímá jako naprostý fakt, že jsou nepostižitelné. Dnes to předvádí Facebook v Austrálii, nedávno se českým úřadům vysmáli zprostředkovatelé ubytovacích služeb, předtím Uber a spol.

Asociální sítě, den co den postrkují celý svět k propasti, kam Spojené státy dostaly 6.ledna tohoto roku. Jejich byznys stojí na provokování a zesilováním společenských konfliktů, na kterých následně parazitují. Je to vidět na faktu, že po zablokování komunikačních „stok“ Donalda Trumpa, klesly ceny akcií Facebooku o čtyři procenta, Twiteru o šest a Alphabet, matka Googlu ztratila dvě procenta. Konflikt se zmírnil, aktivita uživatelů sítí poklesla a tak reklama na kočičí granule a sexuální pomůcky tolik neponese. A on sám po odebrání této hlásné trouby v podstatě přestal existovat.

Odmítněme sebekritiku asociálních sítí, která je vedenou snahou zalíbit se pokrokářům, neakceptujme jejich sliby cenzury „nesprávných“ názorů. Sítě musí být zasaženy do samotného srdce jejich podnikání, a tím je bezohledné využívání dat zákazníků. Jak regulovat asociální sítě - Blog iDNES.cz

Ať trestně i majetkově odpovídají za jimi zveřejňovaný obsah (a samozřejmě nemají povinnost roztrubovat do světa cizí hlouposti, tedy uveřejňovat něčí příspěvky). Hlavně asociální sítě nesmí shromažďovat jakákoliv data o uživatelích. Odstraňme personalizaci včetně různých výsledků vyhledávání poskytujících každému jedinci odlišnou realitu.  Co na tom, když regulační opatření povedou k smrti asociálních sítí nebo jejich přeměně na rodinné či přátelské debatní kroužky o koťátkách. Vždyť jsou pouhým reklamním nosičem pro prodej například kočičího žrádla. Připuštění, aby se asociální sítě chovaly svévolně není to stejné, jako svoboda internetu. Dokonce jde říct, že internet není totéž, co asociální sítě.

 

Autor: Vilém Barák | pondělí 22.2.2021 13:10 | karma článku: 14,01 | přečteno: 829x