Pomáháme Izraeli, je ale načase, aby pomohl na Ukrajině

Po útoku Ruska na Ukrajinu propásl Izrael šanci ke sblížení se Západem, vystupoval nadmíru arogantně, jako solitér, který nikoho nepotřebuje. Dokonce Ukrajině radil, aby se vzdala území. Dnes kvůli němu riskujeme ropné embargo. 

Situace v Izraeli měla před útokem Hamásu dvě paralely. První se Spojenými státy éry Donalda Trumpa a jeho arogantní politikou „America über alles“ prostou všech spojenců. Druhou podobnost lze nalézt s Arménii, která si představovala, že na základě vojenské převahy nad Azerbájdžánem bude Náhorní Karabach navždy její. Po 7. říjnu 2023 se všechno změnilo. Izrael dnes potřebuje zbrojní pomoc i politické spojence, aby alespoň na chvíli odstínili křik světa, až bude likvidovat hnízda Hamásu v Gaze. Zřejmě potřebuje i přátele, kteří budou korigovat  chování Benjamina Netanjahua. Mějme na paměti, že Bibi není Izrael a jeho zoufalá snaha zakrýt selhání  své i jím vedené vlády ortodiletantů může vést k neblahým koncům. On sám je dnes největší bezpečnostní hrozbou pro Izrael. Jak o něm řekl izraelský expremiér Ehud Olmert: „Netanjahu se nachází ve stavu „nervového zhroucení“.

Naskýtá se ale kardinální otázka, proč by Izrael měl politickou podporu od Západu dostat. Stejné záběry zmaru, vraždění, znásilňování, mučení jako z okolí Gazy 7. října, přichází již rok a půl z Ukrajiny. Je pravda, že Evropská unie se nechovala k Izraeli vždy pěkně a některé členské státy braly ohledy na míněním svých arabských voličů. Jenže lidé i státy potřebují přátele, což někdy vyžaduje zatnout zuby a poslouchat i zdánlivě „hloupé a impertinetní“ rady. Po útoku Ruska na Ukrajinu propásl Izrael šanci ke sblížení se Západem, vystupoval nadmíru arogantně, jako solitér, který nikoho nepotřebuje. Dokonce Ukrajině radil, aby se vzdala území. Kdyby se někdo opovážil říct, tehdy i dnes, něco podobného na adresu Izraele, byl by jeho vládou označen za antisemitu nejhrubšího zrna. Západ kvůli Izraeli balancuje na ostří nože ohledně možnosti arabského ropného embarga, což by bylo v souhře s krizí táhnoucí se od roku 2021 smrtící hlavně pro Evropskou unii, protože Spojené státy jsou energeticky soběstačné.

Ano, Rusko je vojensky přítomno v Sýrii a umožňovalo Izraeli bombardovat základny „spojence svého spojence“ Hizballáhu. Jenže jako mnohokrát v historii se ukázalo, že kšefty s čertem vedou do pekla. Co dalšího Izrael dostal od Ruska za ignorování Ukrajiny? Rostoucí zbrojní spolupráci Kremlu s arcinepřítelem Iránem. Po vraždění 7. října pozvání zástupců Hamásu a ajatolláhů do Moskvy. Pogromy na Židy v ruských městech Machačkala, Chasavjurt a v posledku popření jeho práva na sebeobranu od zástupce Ruska v OSN. V době, kdy Izrael napíná své vojenské síly na maximum, už není schopen Rusy ze Sýrie vyhnat. Okno příležitosti otevřené po 24.únoru 2022 se zavřelo. Najednou musí skákat, jak Rusko píská, protože co kdyby ještě ke všem problémům začalo střílet na izraelská letadla útočící na základny Hizballáhu v Sýrii?

Vítězství Ukrajiny nad Ruskem je v národním zájmu České republiky. Stejný zájem, vztažený tentokrát ke Spojeným států, deklaroval prezident Joe Biden. V případě Izraele je motivace k  podpoře ze strany Čechů jiná. Přiznejme si to, kromě aktuálních emocí hlavní roli hraje odpor k migrantům z arabských zemí, který se transformuje do obecného odmítání islámu a myšlenkovou indukcí do podpory Izraele.

Západ se potýká s Ruskem, Izrael s Hamásem, Hizballáhem a dalšími poskoky Iránu. Kde je situace horší? Na webu časopisu Foreing Affairs Amaney komentovali autoři A. Jamalová, Michael Robbins výsledky sociologického průzkumu dokončeného shodou okolností 6. října 2023. Celkem 67 procent Gazanů nemá v Hamás důvěru, jenom 27 procent by mu ve volbách dalo svůj hlas, jeho kandidáta na prezidenta by podpořilo jen 24 procent dotázaných. Současně 75 procent obyvatel Gazy by si přálo mírové řešení a „pouze“ 20 procent vojenskou likvidaci státu Izrael.

Dle průzkumu nezávislého centra Levada si 75 procent Rusů přeje pokračování války na Ukrajině a podíl chcimírů se udržuje na pouhý 15 procentech. Podle státního centra VCIOM, podpora diktátora Putina se udržuje na 80 procentech.

Palestinci sice předvádí v médiích odpudivé protižidovské divadlo, ale jak se zdá, terorismus má u Rusů větší podporu než u Palestinců v Gaze.  Snad se přátelé Izraele budou moci přestat ptát, zda opravdu patří k Západu. Jsme na jedné lodi, ale spojenectví musí být oboustranné. Jednou pomůžeme my tobě, podruhé ty nám. 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vilém Barák | pondělí 13.11.2023 11:39 | karma článku: 14,59 | přečteno: 529x