Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Podmínky pro úspěšnou obranu Evropy

Obrana Evropy ale i celého Západu stojí a padá s tím, Rusko bude na Ukrajině zastaveno. Ne Ukrajinci nám, ale my Ukrajincům musíme být neskonale vděčni, že za nás eliminují Rusy. 

Jestliže se mají přeměnit v realitu sliby Západu vůči Ukrajině, je potřeba pomoc této zemi posunout v kvalitě i kvantitě o několik úrovní výše. Jenže předtím musíme akceptovat fakt, že rozpínavost Ruska lze zastavit pouze silou. Zatím to tak není. Západ nechává bez odezvy bombardování Rumunska drony, průlety střel do Polska, zabrání výhradní námořní ekonomické zóny Bulharska pro vedení války, útoky na svoje bezpilotní prostředky v mezinárodním vzdušném prostoru, rušení GPS signálu s Königsbergu, které ohrožuje leteckou dopravu. Co bychom slyšeli z Kremlu, kdyby se to dělo obráceně?

Každý den války Západ prokazuje nemohoucnost a svým ustupováním vybízí Putina k dalšímu tažení. Někteří „chlácholiči“ tvrdí, že si Rusko na NATO netroufne a bylo by do měsíce poraženo. Myslíme si, že to, co si myslíme, si myslí i Rusko. I útok na Ukrajinu byla neracionální akce a vidíte, stalo se. Důsledky vítězství Ruska na Západ jsou popsány zde

Základ úspěšné podpory Ukrajiny spočívá ve vytvoření „klubu ochotných“ se stejnými politickými cíli. Klasický výrok Carla von Clausewitze: „Válka je pokračování diplomacie jinými prostředky“ bych doplnil, že války se vedou kvůli zájmům, nikoliv smlouvám. Takže hledejme s dalšími zeměmi společný zájem vůči Ukrajině a Rusku. V úvahu připadá Pobaltí, Polsko, Skandinávie, které jsou si vědomy, že mohou být Ruskem zničeny, ale nikdy se před ním neskloní. Což nejde říct o Česku, kde kapitulantská zbabělost (výraz chcimírství je pro tento typ lidí moc nóblový) a populismus zřejmě vyhraje příští parlamentní volby. Státy nacházející se v hloubi Evropy by měly na základě dohod s Klubem přispívat na udržování protiruského „cordon sanitaire“.

Dalším krokem je deklarace válečného cíle Klubu, a to vytlačení ruských vojsk z území Ukrajiny. Tím také převezmeme odpovědnost za jeho splnění. Vágní: “… budeme podporovat Ukrajinu, dokud to bude nutné“ vypovídá o hadovitosti, obojetnosti. Prostředkem, jak toho dosáhnout jsou dodávky zbraní o dostřelu (doletu), ničivosti a typu (zatím s výhradou jaderných prostředků), kterými bychom se bránili my sami.

Nesmí také existovat omezení, s výjimkou mezinárodního humanitárního práva, k jejich použití proti území Ruska. Byl ostřelován Bělgorod? No a co. Byl sestřelen ruský armádní letoun Il-76 systémem Patriot? No a co. To je ve válce normální.

Vznik klubu musí být také spojen se zastavením Green Dealu, který Evropu ničí stejně jako ruské bombardování. 

Mezinárodní organizace založená na základě shodné politické vůle, oddělená od politických struktur Severoatlantické aliance a Evropské unie, financovaná pevným podílem na HDP členských zemí, by převzala působnost při shromažďování finanční a vojenské pomoci Ukrajině.  Proč odděleně? Akceschopnost Klubu nesmí být narušována Maďarskem a Slovenskem, těmito ruskými agenty v NATO a Unii. Současně bychom ale neměli rezignovat na snahu o blokádu dodávek výzbroje těmto státům a na výzvy k opuštění západních organizací. V případě Maďarska hledejme s dalšími členy Unie shodu na jeho jednostranném vyloučení.

Současně by měl Klub zdůraznit naléhavost obav o svou bezpečnost veřejným oznámením zájmu získat vlastní jaderné zbraně. Těmi musí disponovat přímo ohrožené státy, a ne se spoléhat na nějaké smlouvy. Zvláště, když součástí agrese Ruska by bylo ultimátum, že kdo přijde napadeným na pomoc, bude cílem jaderného úderu. Není možné vystavovat současné jaderné velmoci odpovědností a dilematům ohledně zničení jejich měst v případě pomoci jiným státům. Pokud by v konvenčním střetu s Ruskem hrozil zánik třeba Polsku, mělo by mít samostatnou možnost použít vlastní jaderné zbraně. Buď v rámci programu sdílení jaderných zbraní se Spojenými státy nebo po jejich vlastním vývoji v Klubu. Delegovat jaderné bombardování na někoho jiného než na toho, kdo je přímo ohrožen a přitom by se vystavil odvetnému jadernému úderu, nemá logiku. Třeba se ohlášením snahy o pořízení jaderných zbraní někteří probudí ze spánku.

Založením Klubu může přirozenou cestou vzniknout zárodek společné Evropské armády. (Zde je článek Proč (ne)mít Evropskou armádu uveřejněný z 21.2.2022, tři dny před útokem Ruska na Ukrajinu. 

Členské země Unie se chovají jako sólisté, nemají totožný názor na mezinárodní otázky, nemohou tedy ani společně vést válku. Potom je i společná armáda k ničemu. Tehdy jsem se ptal, zda jsme schopni a hlavně ochotni vytvořit federaci, což by byl logicky krok v reakci na vnější ohrožení a potřebnost společné armády? Možná jde ale o zákonitost. Jednotlivé kmeny sledující vlastní vnitropolitický, byznysový prospěch vydávaný za státní zájem nejsou z principu schopné se společně bránit a podléhají jednotným nájezdníkům. I když ti jsou daleko chudší, žijí v bytech se společnou kuchyní a v nemocnicích i školách mají suché záchody..

Obrana Evropy musí být založena na skutečném zájmu ohrožených a ne na choutkách Francie, která by si ráda opět hrála velmoc a „evropskou armádu“ chce pouze z důvodu své prestiže a jako odběratele svých zbraní. Letos bude zřejmě zvolen do prezidentské funkce Donald Trump, který nechápe význam spojenectví (s Evropskou unií, Ukrajinou) pro postavení Spojených států ve světě. Jedině díky spojencům mohou být lídrem svobodného světa. Zadržování Číny je možné pouze po předchozí porážce Ruska na Ukrajině, která by s velkou pravděpodobností vedla k jeho rozpadu. Pokud se Evropa nepostará o vlastní obranu, bude po ní veta Základem bezpečnosti je společné vyzbrojování a zde existují dvě cesty. První představuje konkurence ve výrobě zbraní. Snaha chránit národní trh nebo si vynucovat tzv. ofsety, armádní zakázky prodražuje a zpomaluje. Bohužel, ani tváří v tvář největšímu bezpečnostnímu ohrožení za několik dekád neustupuje nacionalistické sobectví v otázce vyzbrojování.

Druhá spočívá v náhradě národních nákupů expertními službami agentury NATO (NSAP) pro pořizování typově stejných zbraní pro více států. Stačí porovnat dnešní akvizice Česka a Polska. Viděli abychom, že unifikace, kromě ráží, možná F-35 (i zde pochybuji, že stejná letadla budou mít různou národní výbavu) a možná komunikačních protokolů, neexistuje a každá země NATO se vyzbrojuje jinak. 

Dále je třeba poskytovat Ukrajině v reálném čase veškeré zpravodajské informace, rozšířit výcvik ukrajinských vojáků, což přináší cenné znalosti i nám a rozdělit mezi členy Klubu pevné kontingenty pro jejich léčení a rehabilitaci.

Vzhledem k nastíněné míře angažovanosti členů Klubu, by bylo správné spolupracovat s Ukrajinou při předávání povolávacích rozkazů, případně provádět vydávání osob podléhajících mobilizaci. I když zde by měla Ukrajina kromě biče použít i cukr a slíbit veteránům, jako ve starém Římě, příděl půdy.

Spíše se ale nestane nic a za chvíli budeme mudrovat nad zprávami o Ruskem obsazeném Pobaltí.

 

 

Autor: Vilém Barák | středa 31.1.2024 18:48 | karma článku: 17,75 | přečteno: 550x
  • Další články autora

Vilém Barák

Levná ruská válka pomocí dezinformací

Podle odhadu západních bezpečnostních služeb, pouze 15 procent výdajů ruské rozvědky slouží pro financování klasických špionážních operací a zbývajících 85 procent je určeno na aktivní ovlivňování nepřítele.

11.7.2024 v 15:24 | Karma: 16,23 | Přečteno: 329x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Výsledkem Orbánovy cesty k Putinovi je bombardování dětské nemocnice

Z odpálení 38 střel na města protistrany a vybombardování dětské nemocnice po odjezdu „mírového emisara“ je vidět, že Putin Orbána nebere vážně, je pro něj onuce, pohůnek, pro Rusko užitečný „idiot“, nic více.

10.7.2024 v 13:25 | Karma: 20,56 | Přečteno: 423x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 25,94 | Přečteno: 1226x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,72 | Přečteno: 3598x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 19,21 | Přečteno: 565x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

Von der Leyenová chce i od Česka dva kandidáty do eurokomise. Muže a ženu

25. července 2024  14:24,  aktualizováno  14:34

Dva kandidáty do nové Evropské komise požaduje od členských států Evropské unie šéfka Evropské...

Rusové na Česko dál hybridně útočí, vybudovali si základnu, uvádí vnitro

25. července 2024  14:12,  aktualizováno  14:27

Rusko v první polovině letošního roku proti Česku podnikalo hybridní operace, cílem je oslabit...

Muž vyhrožoval matce, že ji vyhodí z okna. Skončil v policejní cele

25. července 2024  14:17

Plzeňští kriminalisté obvinili z vydírání a nebezpečného vyhrožování jednapadesátiletého muže. Ten...

VIDEO: Britský policista na letišti kopal muže do hlavy, propukly protesty

25. července 2024  14:13

Na sociálních sítích se šíří video ze zásahu policistů na letišti v Manchesteru. Uniformovaný...

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

  • Počet článků 297
  • Celková karma 21,01
  • Průměrná čtenost 2234x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik