Miloš Zeman: jeden projev a pět lží za pět minut

Pokud budou občané posuzovat vhodnost kandidátů na prezidentský úřad podle schopnosti lhát před televizními kamerami, Miloš Zeman zvítězí. 

V sobotu po prvním kole prezidentské volby se Miloš Zeman ve svém vystoupení dopustil během pěti minut pěti lží (záznam zde).

Lež první (0:38 záznamu): „Když jsem se díval na televizi Václava Moravce….“. Václav Moravec je moderátorem České televize a pokud je veřejnosti známo žádnou televizi nevlastní. Tento obrat použil Miloš Zeman záměrně s cílem znevěrohodnit Českou televizi jako médium veřejné služby, která si občas dovolí kritizovat pána Hradu.

Absolutní neutrality zpravodajského obsahu České televize bychom dosáhli jedině rozdělením vysílacího času podle počtu voličů na 8 374 000 dílků. Každý z nás by si vylosoval dobu, v které bude v průběhu dne a také týdne mluvit. Potom by si mohl ve „svém“ čase říci, co chtěl. To by bylo jediné objektivní televizní vysílání. Není současný stav přece jenom lepší?  

Když před Vladimirem Putinem mluvil svoji neumětelskou ruštinou (video zachycující okamžiky, kdy si Miloš Zeman myslí, že mluví rusky) o tom, že novináře je třeba likvidovat, byl daleko odvážnější než tuto sobotu. Myslím, že jsem svět opět v něčem předehnali. Neexistuje snad stát, jehož čelný představitel se, i kdyby v žertu, prohlásil za agenta cizí moci.  Co když Miloš Zeman výjimečně mluvil pravdu? Když něco vypadá jako kachna, chodí jako kachan a kejhá jako kachna, tak je to kachna.

Obecně lze v těchto výrocích vidět vliv cest Miloše Zemana do Číny, kam se podle svých slov jezdí učit jak stabilizovat společnost. K čínskému know-how patří kromě poslušných novinářů i špalíry školních dítek, uklánějící se úředníci a řízená diskuse, tak jak jsem to zažívali při jeho spanilých cestách po Česku (Miloš Zeman ve Valticích).         

Lež druhá (0:46 záznamu): „ měl jsem dojem, jako kdyby vítězem prezidentských voleb byl někdo jiný než já“. Miloš Zeman se nestal vítězem letošních prezidentských voleb, ale pouze jejich prvního kola. V něm se utkalo 8 prezidentských kandidátů mezi sebou a ještě proti Miloši Zemanovi. Rozptýlení podpory jasně vysvětluje, proč Jiří Drahoš zvítězil pouze v Praze. V druhém kole se začíná od nuly a nás čeká souboj voličů šesti prezidentských kandidátů proti Miloši Zemanovi. V podstatě půjde o referendum hodnotící jeho počínání v politice.  

Lež třetí (1:24 záznamu): „ letos jsem v prvním kole obdržel téměř čtyřicet procent hlasů….“. Miloš Zeman získal podporu 38,56 procent voličů. K hranici 40 procent mu dost chybělo, ono „téměř“ činilo 74 149 hlasů, což je více než kolik jich obdržel další kandidát Jiří Hynek (63 348) nebo ve svém součtu Petr Hannig (29 228) a Vratislav Kulhánek (24 442).

Lež čtvrtá (2:00 záznamu): „…vyjádřili mi podporu tak různorodé osobnosti jako na jedné straně Andrej Babiš a na druhé straně Karel Gott.“ Karel Gott suše uvedl, že nepodpořil žádného kandidáta. Jiří Ovčáček jistě dostal za úkol nalézt důkaz opaku. Napovím. Vyjádření Karla Gotta se „zcela určitě“ nacházelo na vlevo dole na přední stránce revue Přítomnost, hned vedle článku Hitler je džentlmen.

Lež pátá (4:10 záznamu): „…pan Drahoš říkal, že by se se mnou velice rád utkal v tváří tvář. Rád jeho prosbě vyhovím.“ Jiří Drahoš neprosil Miloše Zemana, aby s ním šel diskutovat. Pouze jej vyzval, aby slezl z Hradu a v prezidentské kampani před sebe nenastavoval Mynáře, Ovčáčka a  Nejedlého. Těžko říci, jestli si občané uvědomují, že spolu Milošem Zemanem volí i tyto "rádce".

Ostatně, nevím proč tolik očekávání od veřejných debat. Schopnost zastávat prezidentský úřad se neodvíjí od schopnosti hádat se (ponižovat, zesměšňovat, vytáčet oponenta, lhát) před televizní kamerou. Nebo si někdo myslí, že mezistátní návštěvy se odehrávají ve formátu reality show a čím více se protistrana (prezident, předseda vlády) vytočí, tím bude česká diplomacie úspěšnější?   Samozřejmě tím nepředjímám, kdo z prezidentských kandidátů "zvítězí", jenom zdůrazňuji, že hodnocení v této "disciplíně" nemá smysl.

Pomíjím lež v (čase 5:04), kdy se Miloš Zeman snaží vlichotit voličům a mluví o nich, že nejsou manipulovatelné loutky a mají vlastní rozum. Přitom je notoricky známá jeho citace výroku psychiatra prof. Cyrila Höschla: „Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt“. Miloš Zeman, Federální shromáždění ČSFR, 92 společná schůze SL a SN, 21.1.1992. Ano, není jeho, tak jak mnoho jiných "třeskutě vtipných" bonmotů. V tomto duchu ale k lidem vždy přistupoval. Dnes je otázka, v jaké třetině, resp. sedmině se nachází.

Co říci na závěr? Miloš Zeman své příznivce i odpůrce nezklamal, zůstal svůj.

Autor: Vilém Barák | středa 17.1.2018 11:59 | karma článku: 33,44 | přečteno: 1822x