Jak vypadá válka 2.0.?

Koncept hybridní války předpokládá, že hranice mezi mírem a válkou bude zastřená, aby nebylo zřejmé, že vůbec probíhá. Hlavním bojovým prostorem je mysl, znamená posun od přímého ničení nepřítele k jeho ovlivňování a zlomení.

27. února 2022, tři dny po ruském útoku proti Ukrajině, premiér Petr Fiala v televizi Prima mimo jiné řekl: „Jsme ve válce.“ Vyvolal zasloužený zájem veřejnosti a dodnes jsou jeho slova přežvýkávána dezinformační scénou. Třeba předseda PRO, Jindřich Rajchl poslal na Úřad vlády dopis s otázkami na úrovni hloupého Švejka: „Kdo válku vyhlásil, kdo se jí účastní a proti komu je vedena?“. Proč by ale Rusko oznamovalo, že je ve válce s Českem, když to, co provádí na Ukrajině od 24. února 2022, se u nich doma pod hrozbou trestu až 15 let vězení musí nazývat speciální vojenskou operací. V této logice Rusko není ve válce ani s Ukrajinou. Ostatně, kdyby na Česko začala útočit ruská letadla, budou bez výsostných znaků a Putin odpovědnost popře. Nanejvýš vyjádří podporu Karlovarské lidové republice a jejím udatným ozbrojeným silám složeným z recepčních, prodavačů matrjošek a studentů vysokých škol (je jich zde 7500) na studijním volnu. Vyhlašování války diplomatickou cestou se ze strany Ruska se prostě dávno nenosí. Ruská armáda má pět hlavních složek, pozemní síly, námořnictvo, letectvo, strach a nástroje pro vedení hybridní války. První tři složky nejsou Rusové díky odstrašení NATO schopni použít, strach z ruské armády se vytratil, a tak zbývají hybridní prostředky (ovlivňování dění na asociálních sítích, hackerské útoky,...) jak je popsáno níže.    

Dne 27. února 2013 se objevil v magazínu Vojensko-průmyslový kurýr článek Valerie Gerasimova, náčelníka generálního štábu ruské armády o nové koncepci nelineárních nebo-li hybridních válek. Hlavní jeho myšlenkou článku skutečnost, že hranice mezí mírem a válkou se stírají a někdy není zřejmé, že válka již probíhá. Jde o stav neustálé permanentní války, kdy prakticky nelze rozlišit, zda válka probíhá, nebo ne.

Hlavním bojovým prostorem války nového typu je mysl, znamená posun od přímého ničení nepřítele k jeho ovlivňování a vnitřnímu rozkladu, od války se zbraněmi a technologiemi ke kulturní válce, od války vedené konvenčními silami k „no-name“ oddílům, od tradičního bojiště k informačně-psychologickému vedení války a válce „vjemů", od války časově omezené ke stavu permanentní války, od přímého boje v reálném fyzickém prostředí k válce v lidském vědomí a kyberprostoru vedené kombinací politických, ekonomických, informačních, technologických a ekologických kampaní. Zde Rusko využívá autoimunitní nemoci Západu. Bezbřehou demokracii, gretismus, který nemá s ochranou životního prostředí nic společného, stud za vlastní dějiny, sebenenávist, svobodu lhát, přesvědčení o nezávislosti na odpovědnosti k sobě i jiným. To samo o sobě ničí západní společnost. Například Green Deal má na hospodářství stejné účinky jako revmatismus na vytrvalostního běžce. Rusku stačí zvnějšku, pomocí asociálních sítí, „foukat do ohníčků“ a využívat místní kolaboranty.  

Svatým grálem hybridní války je stav, kdy civilní obyvatelstvo nepřátelské země bude morálně i psychologicky zlomeno tak, že přejde na stranu útočníka. V důsledku změny nálad voličů dojde k ovládnutí politického vedení státu a tím i k eliminaci armády daného státu. Cílem je omezit nebo se úplně vyhnout nasazení klasické vojenské síly Ruska a dosáhnout toho, aby vojenské složky i civilní obyvatelstvo napadené oběti naopak podporovalo útočníka, ke škodě vlastní vlády a ke škodě vlastní země. Počítá se každá maličkost a škála možných účinků je velká. Od blokády pomoci nepřátelům Ruska, odmítnutí vyzbrojování vlastní armády „nač F-35, Leopardy, obrněné transportéry, dejte ty peníze lidem“, přes nesouhlas s pomocí spojencům a vyvolání roztržky v NATO či Unii, po vystoupení z těchto struktur, vyhlášení neutrality až k dobrovolnému přijetí ruských vojsk na území daného státu. Stačí dosáhnout zvolení vhodné politické garnitury, která nástroji státu potlačí domácí opozici, podepíše zvací dopis a obsazení ruskými vojsky se obejde bez jediného výstřelu.   

Válečný stav nenastává tím, že diplomat ve fraku předá na ministerstvu zahraničí nótu nebo lidem na hlavu padají bomby. Stal se nejasnou kategorií, a rozhodovat o něm musí Parlament na základě informací bezpečnostních složek. Potom by se Rajchl a jemu podobní nemuseli ptát, kdo proti nám vede válku. Samozřejmě, že činnost ruských dezinformačních webů nebude casus belli vedoucí k bombardování Moskvy českými Gripeny. Z tohoto důvodu je třeba doplnit zákon o zajištění obrany a mít možnost označit jmenovitě nepřítele a přijímat proti němu odpovídající nevojenská opatření. V úvahu připadá „ex lege“ přerušení vědecké, kulturní, sportovní, studijní spolupráce, deportace občanů nepřátelského státu stejně jako zákaz pobytu českých občanů v zemi nepřítele, zákaz cestování a tranzitu, blokace majetku jak nepřátelského státu, tak jeho občanů, firem, zákaz činnosti českých firem u nepřítele, ukončení smluvních závazků vůči nepřátelskému státu a jeho firmám a občanům bez toho, aby mohl vymáhat odškodnění, blokace jeho dezinformačních serverů……..

Ano, Rusko proti nám vede válku a bezpečnostní složky to vědí. Snaží se nám maximálně uškodit. Jenom politici nemají odvahu toto sdělit veřejnosti a přijmout odpovídající opatření. Někdo chápe, další se dovtípí, někomu ani kopanec od muly nepomůže.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vilém Barák | pondělí 18.12.2023 15:15 | karma článku: 17,21 | přečteno: 474x