Děs běs územního plánování

Územním plánováním dochází k faktickému vyvlastňování bez náhrady, žádné odůvodnění zamítnutí své námitky nedostanete, lhůty pro případnou soudní obranu si musíte hlídat sami. Je to je hnus.

Pokud podáte námitku proti návrhu změny územního plánu, obdržíte prostřednictvím obyčejné poštovní zásilky přípis obsahující jakýsi identifikátor a sdělení, že s jeho pomocí se budete někdy v neurčené budoucnosti moci podívat, jak byla vaše námitka vypořádána. Tak nějak jsem předpokládal, že v právním státě mi bude doručeno rozhodnutí o vypořádání námitky, a to s řádným odůvodněním a poučením o opravných prostředcích.

Zavolal jsem tedy na odbor územního plánování a tam mě vyvedli z omylu. Rozhodnutí o námitce proti územnímu plánu se nedoručuje a mám prý sledovat úřední desku. Malá odbočka. Elektronická úřední deska není v případě měst a obcí upravena ani garantována zákonem a vlastně za ni stát neodpovídá. Na její údaje, kdy, co, kdo vyvěsil a nebo sňal, co tam kdy v minulosti viselo, tak na to se nemůžete spolehnout. U elektronických úředních desek nelze zapnout odebírání novinek (v segmentu, která vás zajímá, např. záměr prodeje nějakého pozemku) ani provést nastavení upozornění při aktualizaci. Takže nezbývá, než den co den proklikávat zveřejněný obsah a doufat, že nepřehlédnete to, co vás zajímá a bude nazvané úplně jinak, než v logice věci čekáte. Nebo můžete v pravidelných intervalech pročítat fyzické vývěsky daného města nebo obce.

Je naprosto nepochopitelné, že dosud neexistuje státem spravovaná úřední deska, kam by musela města a obce povinně vyvěšovat své dokumenty, která by nabízela alespoň základní služby a se kterou by nemohl kdokoliv manipulovat. Tuto změnu šlo spojit s nedávno přijatou povinností měst a obcí uveřejňovat obecní vyhlášky na zvláštním státním webu.   

Úřednice na odboru územního plánování mi řekla, že přece nejde zasílat sdělení všem, kteří podali námitky, pravila: „Představte si, kolik by to muselo být dopisů“.   Když jsem ji odvětil, že pokud stát není schopen provést zákon způsobem, aby nekrátil práva občanů, tak jej má zrušit, velice se napružila.

Ještě jedna věc vypovídala o myšlení úředníků. V určité fázi územního plánování o změně hlasuje obecní zastupitelstvo. Samozřejmě na veřejném zasedání. Do určité doby totiž probíhají přípravy změn územního plánu skrytě, tajně. Paní mi vysvětlovala, že občané do tohoto hlasování nemají co mluvit, neboť záleží pouze na názoru zastupitelstva. Oponoval jsem ji, že jednání zastupitelstva je veřejné, každý obyvatel obce se k navržené změně může vyjádřit a zastupitelé nesou za své rozhodnutí minimálně politickou odpovědnost. Lidé mohou demonstrovat, organizovat petice, požadovat odstoupení zastupitelů. Prostě vůbec si nepřipouštěla možnost, že by občané do navržených změn územního plánu měli a mohli vůbec mluvit.

Divím se, že toto se někdo tuto šílenost nepokusil zrušit nebo alespoň napravit u Ústavního soudu. Škrtem pere kdosi udělá z vaší zahrady místo pro obslužnou komunikaci sousedů, ze stávajících skladů a kanceláří se má najednou stát tzv. sportovní zóna, kam můžete umísti nanejvýš kolotoče a houpací koníčky na pružině. Jiní si o 100 metrů dále zase ze sportovní plochy nechají stejnou změnou územního plánu udělat plochy komerční.  Územním plánováním dochází k faktickému vyvlastňování (znehodnocování pozemků) bez náhrady, žádné odůvodnění nedostanete, lhůty pro případnou soudní obranu si musíte hlídat sami. Je to je hnus.

Díl první Přes pozemek vám namalují silnici pro vilovou čtvrť - Blog iDNES.cz

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vilém Barák | pátek 3.9.2021 13:41 | karma článku: 17,40 | přečteno: 480x