Budou na Hradě beztrestně spalovat obrazy Pabla Picassa?

Zničením červených trenek v odhadované ceně 2 mil. korun došlo na majetku státu ke způsobení škody značného rozsahu. Klíčovým v této věci bude znalecký posudek.  

Dne 14.6.2018 byly v oboře zámku v Lánech za přítomnosti sdělovacích prostředků, Miloše Zemana, jeho ochranky a spolupracovníků spáleny červené trenýrky, které namísto prezidentské standarty vyvěsila nad Pražským hradem skupina Ztohoven. Trenky byly převzaty od justičních orgánů (jako věc zabraná) Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Následně byly v souladu se zákonem bezúplatně (tvrzení Miloše Zemana o odkupu za 1 korunu je lživé) předány Prezidentské kanceláři, a to na základě jejího vyžádání, která jak již bylo uvedeno, zorganizovala jejich zničení žehem. Místo jejich dražby a předání výtěžku na charitativní účely, dostala přednost msta a symbolické účtování s nepřáteli. Příště zřejmě Miloš Zeman pozve novináře na rituál voodoo, kde bude píchat špendlíky do figurek Zdaňka Bakaly (majitele mediálního domu Economia), Petra Dvořáka (ředitele České televize) a dalších, kteří jsou v nemilosti „Svého prezidenta“ Miloše I.

Jak se vyjádřili odborníci v oboru umění a galeristé, cena trenek, vzhledem k tomu co symbolizují (odpor proti slušně řečeno „nevychovanosti“, vulgaritě Miloše Zemana a jeho příklonu diktátorským režimům Číny a Ruska i místním extremistům) s čím jsou spojeny (soudním procesem se členy skupiny Ztohoven), dosahovala minimálně řádu statisíců korun (Zeman na Hradě nespálil jen trenky, ale zřejmě až dva miliony korun). Nehledě na to, že trenky ještě před jejich vyvěšením koupil sběratel umění Patrik Šimon za 2 mil. korun, tak jak je uvedeno v článku pod odkazem.

O ceně rozhoduje pouze trh a názory příznivců nebo odpůrců Miloše Zemana nehrají žádnou roli. Pro někoho jde o červený hadr a pro druhého o umělecké dílo.

Celou situaci jde přirovnat k tomu, kdy ÚZSVM by získal po zabrání jako státní majetek do správy obraz Pabla Picassa, a ten by si bezúplatně vyžádala Prezidentská kancelář. Každý soudný člověk by předpokládal, že se tak stane za účelem vystavení v prostorách Pražského hradu. Následovalo by však veřejné spálení tohoto obrazu duševně chorým prezidentem. Absurdita činu by byla okamžitě  zřejmá. A zde se nejedná o nic jiného. Prostě není možné, aby státní majetek byl zcela libovolně ničen.  

Odpovědnost za likvidaci červených trenek nesou osoby, které je fyzicky položily je na oheň, případně osoby, který jim k tomuto daly pokyn nebo je k tomuto navedly v postavení vedoucích pracovníků Prezidentské kanceláře.

Zničením věci značné majetkové hodnoty, která byla v majetku státu, došlo ke způsobení škody značného rozsahu. Klíčovým v této věci bude znalecký posudek o ceně trenek. Dále byla způsobena škoda zbytečným výjezdem hasičů a jejich asistencí u aktu ničení státního majetku (není zřejmé, zda tak činili ve volném čase, jak bylo řešeno užití vybavení hasičského sboru k soukromému zemaningu), která nebyla organizátory této obskurní akce podle všeho státnímu rozpočtu uhrazena. Otazníky se vztahují i nad pasivním chováním příslušníků policie (ochranné služby), kteří nečinně přihlíželi ničení majetku státu.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vilém Barák | úterý 3.7.2018 12:01 | karma článku: 18,31 | přečteno: 1049x