Zbraně jsou fuj

Mladí lidé jsou nezkušení, naivní a dělají mnoho chyb. A tak i já byl naivní a spoustu věcí jsem si myslel a dělal špatně. Ale jak říká náš prezident, jen hlupák by nezměnil svůj názor.

Víte, studoval jsem vojenskou školu. Věnoval jsem se sebeobraně, měl rád bojová umění. A tak mne osud zavál i do situací, kdy jsem se v rámci výuky bojových umění věnoval i ženám, které se bály znásilnění nebo, nedej bože, znásilněny byly. Ono pro 40kilogramovou ženu není moc snadné takzvaně „naférovku“ v pěstním souboji porazit 100kilového chlapa, notabene chlapa, co má velkou potřebu z ní strhat oblečení a provést jí něco opravdu strašného. Pro mne je to situace tak děsivá a strašlivá, že jsem tvrdil, že jakákoliv metoda odvrácení nejhoršího je legitimní.  Některé ženy dokonce tvrdily, že by radši umřely, než aby je někdo znova takto ponížil. A nebyl to jen výkřik do tmy, já jim to opravdu věřil.

A tak jsme trénovali, kam kousnout, co utrhnout, taktické použité pepřového spreje outdoor, pepřové pěny indoor, použití dalších zbraní od teleskopického obušku až po ostré bodné předměty. Nikdo z nás, kdo se těch kurzů zúčastnil, jsme nepředpokládali, že tyto ženy použijí své nově nabyté schopnosti a znalosti tak, že půjdou v noci do parku přepadat nepřipravené, zaskočené, nic netušící stokilové muže.

Ale jak stárnu, naivita mi ubývá a konečně začínám mít na svět zralý a správný světonázor.

Už vím, že zbraně jsou špatně a podněcují k násilí. Už vím, že zbraně dělají válku a tam, kde nejsou zbraně, není válka. Vím, že ozbrojovat ženy bylo špatně. A vím, že učit ženy bojovat jen zvyšuje míru násilí ve společnosti. Už vím, že vyrábět zbraně a nedej bože je dodávat na Ukrajinu, jen zhoršuje a prodlužuje válku. A už vím, že kdyby Ukrajinci neměli zbraně, hloupě by neválčili, chodili by v míru do práce, posedávali se svými ženami a dětmi na nábřeží, užívali si sluníčka a popíjeli kávu. Dělali by sport a kulturu a prostě by se měli strašně dobře. To jen ty zbraně to tam všechno zhoršují a komplikují.

Chtěl bych tedy s odstupem a po letech poděkovat Chmberlainovi a Daladierovi, že měli moderní a správné názory a snažili se maximálně zabránit válce; jejich úsudek byl tehdy excelentní.

A tak, oblažen novým a moderním světonázorem, opět jezdím ve východním Německu záchrankou. Dnes bohužel zase musím vyplňovat úmrtní list pána narozeného v roce 1927. Byl to gentleman, 180 centimetrů vysoký, hubený, šedomodré oči, pedant, který měl dokonale a úhledně srovnané dokumenty. Měl hodnou a poslušnou ženu, spořádanou Němku, která měla vždy pečlivě a úhledně srovnané talíře i příbory.

Během ohledání zemřelého a frází účasti, poté i během vyplňování podkladů pro pohřební službu, nám paní sdělovala, jak je rozčílená, že se dodávají zbraně na Ukrajinu, a že to jen zhoršuje válku. A nebyla to jen tak nějaká žena, která neví, o čem mluví. Byla to žena, která válku zažila, a dobře věděla, o čem mluví. Dokonce to věděla i od svého muže, který byl celý život přísný a důkladný důstojník v Nationale Volksarmee, žili spolu pohodlně v důstojnickém bytě za důstojnický plat.

Ještě se tak nějak musím vypořádat s rozporem, proč jsou vlastně vojáci dobře, když zbraně jsou špatně. Ale určitě i na to najdu nějaký ten správný úhel pohledu.

Konec hlášení a děkuji za pozornost.

Autor: Martin Vavruša | neděle 2.10.2022 11:16 | karma článku: 38,73 | přečteno: 4795x

Další články autora

Martin Vavruša

Češi Vymírají

Pojďme k faktům. Ročně nám ryze matematicky ubyde cca 20 000 Čechů, prostě jich více umře, než se jich narodí.

18.4.2025 v 0:19 | Karma: 13,16 | Přečteno: 346x | Diskuse | Politika

Martin Vavruša

Subdeprese? Možná v tom už jedete taky.

Existuje celá skupina pacientů, která plní čekárny praktických i zcela nepraktických lékařů a která následně i odchází po lékařské konsultaci s pocitem buď nepochopení, nebo alespoň neuspokojení svého pacientského požadavku.

16.10.2024 v 16:20 | Karma: 16,48 | Přečteno: 643x | Diskuse | Společnost

Martin Vavruša

Typologie ženského orgasmu

Už nemůžu mlčet. Snažil jsem se to vysvětlit mnoha kamarádům a kolegům, až jsem došel k závěru, že celoživotní sesbírané znalosti musím vydat jako metaanalýzu. Aby bylo jasno, nejsem žádný Don Juan.

23.8.2024 v 13:31 | Karma: 39,48 | Přečteno: 8495x | Diskuse | Společnost

Martin Vavruša

Jsme vadné kusy

A zase po roce přijel do Liberce cirkus. Tedy Night of Warriors. Zašlá sláva minulosti, kdy celý event naplnil libereckou Arénu, tentokrát dávala jen slabou ozvěnu v místním kulturáku, stala se z toho taková klubovka.

1.4.2024 v 17:42 | Karma: 25,18 | Přečteno: 1282x | Diskuse | Společnost

Martin Vavruša

Kapitalismus prý drancuje zdroje

Jednoduché: Znáte uroboros? To je had, co požírá svůj vlastní ocas. Princip paradoxu. Tak jako kolektivní vlastnictví. To mělo za cíl spravedlivou distribuci omezených zdrojů, a nakonec vždy končilo plýtváním a bankrotem.

16.3.2024 v 17:07 | Karma: 38,45 | Přečteno: 3180x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Těsně předtím k nám vyslal drony, tvrdí Zelenskyj

19. dubna 2025  16:05,  aktualizováno  20:48

Sledujeme online Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil velikonoční příměří. Rusko zastaví boje od sobotního večera...

Hnutí SPD je v průzkumu poprvé na třetím místě před Starosty, nadále vede ANO

19. dubna 2025  19:21,  aktualizováno  20:18

Sněmovní volby by nyní vyhrálo ANO s 33 procenty, koalice Spolu by měla 19,8 procenta. Poprvé v...

Za tibetskou vládou i nosorožci v Africe. Senátoři chystají cesty za miliony

19. dubna 2025

Premium Singapur, Keňa či Mauritánie. To je jen malý výběr z více než čtyřicítky destinací, kam mají letos...

Na Pardubicku hoří sklad se slámou, hašení komplikuje nestabilní střecha

19. dubna 2025  19:26

V Dolanech na Pardubicku zasahují od soboty hasiči u požáru zemědělského objektu. Uvnitř budovy je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 62
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 6161x
Martin Vavruša, chirurg, všeobecný praktický lékař a urgentista. Ředitel privátní kliniky Xyrix. Léčím své klienty-pacienty v Sudetech na obou stranách hranice. V mé DNA je zakódována úcta ke svobodě a svobodnému názoru každého člověka; svoboda je pro mě nejvyšší hodnotou.

Seznam rubrik