Jak královny přichází o hlavy. Narozena se stříbrnou lžičkou v puse.

     Marie se bránila tvrzením, že není poddanou anglické královny a tím pádem nemůže být souzena za zradu. Navzdory tomu byla uznána vinnou právě z tohoto zločinu a odsouzena ke smrti.

Jak  královny přichází o hlavy

Narozena se stříbrnou lžičkou v puse

Anglická královna Alžběta I. podepisuje 1. února 1587 rozsudek smrti pro  skotskou královnu Marii Stuartovnu.

     Jsou lidé, kteří se narodí se stříbrnou lžičkou v puse a jiní, kteří nemají žádnou. Marie, dcera skotského krále Jakuba V., se narodila rovnou se dvěma a zlatými. Pravdou je, že když miminku zemře otec, je to tragédie, ale šestidenní Marie to tehdy nemohla zaznamenat. Ještě jí nebyl rok a už byla korunována skotskou královnou. To asi také přešla mlčením, nebo to prospala. Šestka byla její číslo, protože v šesti letech jí vyhlédli ženicha. Měla se stát manželkou francouzského dauphina Františka. Od té doby ji přestěhovali do Francie, kde byla vychována a kde vyrostla.

     Když zemřel francouzský král Jindřich II., stala se ve svých sedmnácti letech královnou a v osmnácti letech vdovou. Přesněji poprvé vdovou. Tak se jako mladá vdova vrátila zpět do rodného Skotska.

     Její teta z druhého kolena se po smrti Marie I. Tudorovny stala anglickou královnou Alžbětou I. A s tím Marie důrazně nesouhlasila. Vdala se podruhé za Jindřicha Stuarta, se kterým měla syna Jakuba VI., budoucího krále Anglie a Irska. Ani tento manžel nevydržel dlouho. V roce 1567 byl  zavražděn, údajně na popud Jamese Hepburna, za kterého se ještě v témže roce provdala. Musel to být odvážný muž, protože mohl tušit, že manželé Marie Stuartovny se důchodu nedožívají.

     Ani situace na Ostrovech nebyla nic moc. Po smrti Jindřicha VIII., který se stal známým díky svým četným manželkám, údajně šesti, se anglickým králem stal nejdřív syn a po něm, tedy královnou, prvorozená dcera Marie I. Tudorovna. Ta svoji vzdálenou příbuznou Alžbětu jakožto protestantku neměla v lásce. Po jejím nezdařeném pokusu usednout na trůn skončila dokonce v Toweru, kde už dříve popravili její matku Annu Boleynovou. Alžbětě se ale podařil husarský kousek. Nejen že se dostala z proslulého vězení, ale roku 1558 se dokonce stala anglickou královnou. Z toho je patrno, že cesta z kriminálu na hrad není žádná novota.

     Ani Marie to neměla zrovna jednoduché. Ve Skotsku, kam se vrátila, se rvali o moc katolíci a protestanti. A ten náboženský problém se odrazil i v osudech obou žen. Pro katolíky v Anglii protestantka Alžběta nepředstavovala legitimní následnici Jindřicha VIII. Jako pravou královnu uznávali Marii Stuartovnu. Takže tu zase mocní protestantští lordi nechali uvěznit, pro změnu na hradě Loch Leven. Tam ji přinutili vzdát se titulu královny ve prospěch svého syna Jakuba VI. I Marii se podařilo uprchnout z vězení, což už vnucuje myšlenku, že to tam měli dost bídně hlídané nebo ostraha byla zkorumpovaná víc než kde jinde.

     Jenže 13. května 1568 došlo k nešťastné bitvě u Langside. Mariino vojsko bylo poraženo a ona sama musela uprchnout do Anglie, kde spoléhala na pomoc Alžběty I. Po tomto nešťastném kroku mohla i ona napsat knihu „Jak jsem se mýlila v politice“.

     Samozřejmě putovala opět do kriminálu, protože Alžběta I. v ní, zřejmě oprávněně viděla rivalku a budoucí pretendentku trůnu. Následujících osmnáct let byla Marie Stuartovna vězněna na různých malých anglických hradech. Ale i z vězení si dopisovala se svým obdivovatelem Babingtonem, který ji chtěl osvobodit a Alžbětu I. zavraždit. Marie v korespondenci dala k odstranění královny souhlas, což ovšem neuniklo cenzorům, kteří korespondenci sledovali, a tím byl její osud zpečetěn.

     Marie se bránila tvrzením, že není poddanou anglické královny a tím pádem nemůže být souzena za zradu. Navzdory tomu byla uznána vinnou právě z tohoto zločinu a odsouzena ke smrti.

     Alžběta I. podepsala rozsudek smrti 1. února 1587.

     Na popravišti 8. února stanula čtyřiačtyřicetiletá žena narozená „with a silver spoon in her mouth“.

     Její poslední slova byla: „Do tvých rukou, ó Pane, odkazuji svoji duši".

     Třikrát musel kat seknout, než oddělil hlavu od trupu. Když chtěl odťatou hlavu ukázat davu, jak velel tehdejší zvyk, upadla na zem a v ruce mu zůstala jen její paruka.

     Ani její poslední manžel se nedožil stáří, jak se ostatně dalo očekávat. Na žádost anglické královny Alžběty I. byl v Dánsku uvězněn a ve vězení také zemřel.

     Přestože byla Marie Stuartovna popravena jako zrádkyně, byly její ostatky pochovány v katedrále v Peterboroughhu. Až roku 1612 dal její syn, anglický a skotský král Jakub Stuart, ostatky převést.

     Paradoxně, když po letech zemřela Alžběta I., na anglickém trůnu ji nahradil syn popravené Marie Stuartovny. V současné době leží obě rivalky ve Westminsterském opatství, pouhých pár metrů od sebe.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Valtr | čtvrtek 1.2.2024 19:54 | karma článku: 15,05 | přečteno: 270x