Brána ministerstva školství se otevírá
Ministr Robert Plaga po svém nástupu do funkce slíbil, že bude řešit některé sporné otázky posledních let, především model maturity z češtiny a zastarávající rámcové vzdělávací programy, které fungují jako základní osnovy pro školy a učitele. Nějakou dobu ministerstvo školství vyčkávalo, koncem února však učinilo dva zásadní kroky – předložilo návrh maturitní novely, díky níž by se od roku 2021 mohly slohy a ústní zkoušení u maturit vrátit zpět do kompetence škol a součástí společné části by zůstal pouze didaktický test, a na konferenci Strategie vzdělávací politiky 2030 otevřelo diskusi o revizi rámcových vzdělávacích programů.
Novela školského zákona se týká i maturity z cizích jazyků a tolik diskutované matematiky, nejvíc vášní však dlouho vyvolává čeština. Psalo se hlavně o slozích, zadávání poněkud „umělých“ útvarů a neprůhledném centrálním hodnocení, které bylo zavedeno v roce 2012, poté zrušeno a znovu, bez výraznější odborné diskuse, obnoveno v roce 2017.
Slohy a ústní zkoušení chce ministr Plaga převést do profilové maturity i proto, aby posílil důvěru v učitele. Ti snad konečně dostanou šanci vymanit se z unifikačních tendencí posledních let a vytvořit svým studentům zkoušku „přímo na tělo“. Na některých školách se možná vrátí k osvědčeným čtyřhodinovým slohům, jinde propojí maturitní práci s vyhledáváním informací na internetu. A co se literatury týče, učitelé jistě najdou mnoho způsobů, jak o ní se studenty hovořit. Maturita z češtiny by se mohla stát konkurenční záležitostí, jež by ukazovala, jak sečtělí a tvořiví učitelé i studenti na té které škole jsou.
Centrální test, zaměřený především na praktické užití jazyka, porozumění textu a běžnou stylistiku, je rozumný kompromis. Stát by měl pohlídat, aby dál zbytečně nenarůstalo množství teorie a pojmů. A právě toho se týká i zmíněná revize vzdělávacích programů. Je nutné jasně pojmenovat, co má umět žák základní školy i běžný maturant a co už je nadstavba, kterou by třeba v případě češtiny měli řešit spíš studenti bohemistiky.
Je chvályhodné, že chce Ministerstvo školství ČR k diskusi o vzdělávání přizvat odbornou i laickou veřejnost. Pokud totiž mají učit ti, kteří „dokážou kriticky vyhodnotit informace“, abych parafrázovala slova ministra pronesená na zmíněné konferenci, a pokud mají být studenti alespoň zčásti zaujatí tím, co jim škola nabízí, měl by být vzdělávací systém co nejméně diktován svrchu a co nejvíce podroben veřejné debatě. Jen tak je šance, že se s ním výrazněji identifikují učitelé, studenti i rodiče. A že konečně dospějeme k nějakému stabilnějšímu řešení.
Psáno pro MF DNES, 6. 3. 2019
Veronika Valíková Šubová
Básník koketující s anděly

Dnes slaví nekulaté narozeniny Jarek Nohavica. Přála jsem mu už mnohokrát, ale nikdy jsem se nevěnovala jeho andělům. Nejvyšší čas to napravit.
Veronika Valíková Šubová
Ještě k vymírání národa a měsíci matek

Včera jsem publikovala text o tom, že se rodí málo dětí a že je to záležitost vnitřního nastavení mladé generace.
Veronika Valíková Šubová
Bílá nemoc evropských chciválků

V souvislosti s válkou na Ukrajině je nám předkládána prvoplánová paralela s rokem 1938 a nacistickým Německem. Ta ale kulhá. Vzhledem k čerstvým vyjádřením prezidenta a ministra zahraničí věším březnový článek z LN.
Veronika Valíková Šubová
Čeští umělci versus totalita

Karel Hašler, Vladislav Vančura, Josef Čapek, Karel Poláček. Anna Letenská, Vojtěch Preissig, nepřímo i Jiří Orten. Čeští umělci zabití nacisty.
Veronika Valíková Šubová
Souhvězdí žab

Internet je zase plný plukovníka Foltýna, respektive toho, co se stalo na jeho přednášce. Mnohokrát jsem psala, že hrdinové naší generace nebyli generálové a vojáci. Byli to spisovatelé, básníci, dramatici a písničkáři...
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Policie v OC Nový Smíchov prověřovala hlášenou střelbu, muž měl plynovou pistoli
Pražští policisté v úterý odpoledne přijali oznámení o možné střelbě v obchodním centru Nový...
Bradáčová našla chybu v reformě trestního práva, týká se držení konopí
Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová upozornila na chybu, kterou považuje za nejzásadnější v...
Zlomené sloupy přetížené trampolíny spadly na děti, dvě skončily v nemocnici
V Zooparku Zelčín na Mělnicku se v úterý odpoledne zlomily a na skupinku dětí spadly dva nosné...
Za oponou patu. Jak SMS ovlivnily volbu šéfa České televize a kdo má větší šanci
Atmosféra v České televizi před doplňujícím finále volby ředitele pořádně zhoustla. Část...
- Počet článků 490
- Celková karma 28,78
- Průměrná čtenost 1635x
Knihy:
Sesterské domino - 7. 2. 2025
Sbírka povídek, jejichž zásadními tématy jsou sourozenecké vztahy, láska a hledání cest, které nás nezavedou do pekla. Kulisy se mění: divadlo, vodácký tábor, FFUK, nemocnice i taneční parket. Jsou to spíše ženské příběhy, ale pro pány se v knize také něco najde. Třeba povídka Jak se mistr Villon setkal se svým lyrickým subjektem či námořnická Sluneční dcera.
Češtinářky - 1. 9. 2022
Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.
Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
Soukromý nebe - 2004
Pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.
Moje stránky:
https://www.ver-valikova.cz/
Píšu glosy a články o literatuře do MF Dnes, nově se po vyjití v tištěných novinách objevují i v LN: https://www.lidovky.cz/novinari/veronika-valikova.N5586.
Můžete je najít i zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/komentare-glosy-nazory.K307000
Jsem i zde:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/novinari/veronika-valikova.N5530
Nově:
www.youtube.com/@veronika.valikova
mail: ver.valikova@seznam.cz
29. 5. v 17:00 zvu na autorské čtení do Café Martin, Sokolovská 29/75, Praha 8
Seznam rubrik
- Kámošky
- Ženy a muži
- Časové a příležitostné
- Bezpečné místo k nadechnutí
- Porodnice a Soukromý nebe
- Škola a maturita
- Literární seminář pro oktávy
- Děti a Sešívané léto
- NEVERMORE
- Moře a další lásky
- PPP - Proti předčasným porodům
- Rodinka jak ze Shakespeara
- Taháky k maturitě
- NE! plošné střídavé péči
- Zvířátka
- Povídky