Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kdo nemá diplom, není Čech, hop, hop, hop...

Jedete zapadlou vesničkou, kde nemají mateřskou školku ani základní školu. Zato v chátrající budově po bývalém JZD vidíte logo jakési soukromé vysoké školy. Nic proti vzdělávání na venkově, ale to je obrázek, který říká o současném českém vysokém školství vše: příliš mnoho škol, příliš mnoho studentů - a málo profesorů.

Když nový lídr ODS Petr Nečas během kampaně navštívil úřad práce, snažil se simulovat typického nezaměstnaného: „Je mi padesát let, jsem vyučený, co mi nabídnete?“ To je od něj trochu klišé, správně měl říct: „Je mi čtyřiadvacet let, právě jsem dokončil vysokou školu, obor marketing a management. Takže: máte tu pro mě nějakou manažerskou pozici? Jo, a pod třicítku nástup nejdu.“ Žena za přepážkou vrtí hlavou že ne a zapisuje ho do evidence – právě přibyl další nezaměstnaný inženýr nebo magistr.

Smyšlený žadatel právě dokončil privátní vysokou školu. Ta kdysi uspěla s žádostí o to, aby směla být vysokou školou, až na osmý pokus. Akreditační komise jí dlouho nechtěla dát razítko. Nezdál se jí pan profesor navržený jako garant oboru. Přece jen už je ročník 1920, jezdí na kolečkovém křesle a ještě k tomumá částečné úvazky na dalších devíti školách. Čerstvý absolvent chodil na přednášky do pobočky v zapadlé vesničce, v budově bývalého JZD.

Takhle nějak to dnes vypadá v českém vysokém školství. Máme přes sedmdesát škol, 26 veřejných a 45 soukromých. Šestkrát větší Velká Británie jich má 130. Brzo to číslo doženeme, to už se ale na „vejšku“ nevejde pouhých 60 procent maturantů jako dnes, ale nejméně 120 procent! Čili studenty budeme muset začít dovážet. Za první republiky mělo diplom méně než jedno procento těch nejlepších, na konci komunismu kolem 13 procent. Určitě ostuda. Začala se proto navyšovat kapacita. A přehnalo se to. Stejně prudce, jako vylétl počet absolventů, spadla i kvalita.
Nastavilo se neoliberální prostředí, kdy si kdokoliv může založit vysokou školu. Stačí splnit formální požadavky. Akreditační komise aministerstvo školství mu nesmějí bránit, vždyť by se tím porušoval volný trh. Mezi hlavní podmínky patří určitý počet kvalifikovaných učitelů – profesorů a docentů. A těch je málo. Takže hlavně soukromé školy už shánějí i mezi zasloužilými penzisty na odpočinku a zároveň najely na systém „létajících profesorů“. Jde o vážené dámy a pány, kteří zvládnou úvazek klidně na deseti školách zároveň. Většinou tam neučí, jsou jen zapsáni jako garanti na papíře, aby škola získala „rodný list“.

Akreditační komise by tyto podvody měla kontrolovat a odhalovat. Privátní školy mají další fígl, jak jí to ztížit. Otevírají ve velkém nové a nové pobočky v nejrůznějších městech a obcích, k čemuž už žádné povolení nepotřebují. Některé mají poboček až dvacet. Věříte, že ve všech z nich přednáší například docent, jak se škola zavázala? Anebo nějaký Fanda, co šel zrovna kolem?

Vysoké školství už není elitní záležitost, ale velkovýroba lidí s tituly. Určitě namítnete, že vzdělání je klíčová investice do budoucnosti a že lepší je mít vzdělaný národ než nevzdělaný, klidně i z nekvalitních škol. A že třeba vysokoškoláci mají o třetinu vyšší plat než středoškoláci. Ti, co by se dřív šli vyučit na svářeče a švadleny, dnes úspěšně absolvují vysoké školy. Je to dobře. Celková intelektuální kondice obyvatel je mnohem vyšší. Mění se opravdu jejich hodnoty, priority – třeba místo televize si večer přečtou knížku? Statistika ministerstva vnitra varuje, že moc ne. V loňském roce se mezi pachateli rasistických trestných činů poprvé podstatně zvýšil počet vysokoškoláků. Čeští náckové už tedy nejsou nějací nevzdělaní blbečci, nýbrž oficiálně bakaláři, inženýři, magistři nebo doktoři.
 
Asi namítnete, že v pokrokových Spojených státech má také většina lidí možnost vystudovat vejšku. Tam jednak existují dlouhodobé žebříčky oddělující kvalitu od rychlokvašek, jednak tamní akreditační komise má možnost nedat glejt škole, pokud už v oblasti působí stejně zaměřená univerzita. U nás v jednom městě mohou učit management klidně tři vysoké školy najednou, zatímco strojírenský podnik v tomtéž městě marně shání techniky.

Autor: Václav Dolejší | úterý 13.4.2010 12:08 | karma článku: 44,39 | přečteno: 11736x
  • Další články autora

Václav Dolejší

Dotaz do Bruselu: Dotace se čerpají, nebo tunelují?

Vypadá to jako úplná pitomost nebo námět nejnovějšího dílu pro seriál Jistě, pane ministře. Evropská unie, kvůli nepředstavitelným dluhům zmítaná krizí a po celém kontinentě shánějící každý cent, se na Česko velmi zlobí: Pomalu a málo utrácíte peníze na dotace, polepšete se, jinak...!

4.1.2012 v 10:39 | Karma: 9,61 | Přečteno: 820x | Diskuse| Ostatní

Václav Dolejší

Co děláte, když berete půl milionu měsíčně jako základ

Na jaře 2004 začala televize Prima natáčet seriál Rodinná pouta. Do čela ČEZ zrovna nastoupil Martin Roman a začal vytvářet „Romanova pouta“ s lobisty a politiky. Ta se nikdy na rozdíl od seriálu nerozpadla ve Velmi křehké vztahy.

19.9.2011 v 17:30 | Karma: 25,28 | Přečteno: 1784x | Diskuse| Ostatní

Václav Dolejší

Policejní gangsteři odhalováni ve velkém - proč tak najednou?

Poslední týdny máte pocit, že se něco muselo stát. Ze zpráv to vypadá, že nejčastějšími pachateli a hlavními gangstery v Česku jsou policisté. Proč?

9.8.2011 v 9:08 | Karma: 32,54 | Přečteno: 5669x | Diskuse| Ostatní

Václav Dolejší

Petrovka, Štvanice, Svět... která památka shoří nebo spadne další?

Mohl by to být ojedinělý smutný příběh Petrovy boudy, kdyby podobných nebylo v posledních době nějak mnoho. Shořelo křídlo Průmyslového paláce, bagry zbouraly Štvanici, paláce Svět v Libni "opravují" sbíječky...

2.8.2011 v 11:33 | Karma: 19,86 | Přečteno: 1399x | Diskuse| Ostatní

Václav Dolejší

Francouzská voda u odborů, pomoc vládě

O drahé značkové francouzské přírodní vodě Metzeral Cristaline u odborů a pocty vládě hodné tak Margaret Thatcherové.

14.6.2011 v 11:59 | Karma: 14,54 | Přečteno: 1582x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Čeští politici jsou v bezpečí. Slovensko musí situaci zklidnit, řekl Lipavský

19. května 2024  12:19

Slovenský tisk atentát na Fica označuje za ránu do srdce tamní společnosti, která čelí pokročilému...

Vozidlo skončilo v poli úplně zdemolované, hasiči vyprostili tři lidi

19. května 2024  12:17

Tři muži se zranili v sobotu večer při vážné nehodě nedaleko Uhřic na Blanensku. Řidič auta značky...

Fico je mimo ohrožení. Pellegrini: Na hovor o uklidnění situace nedozrál čas

19. května 2024  11:06,  aktualizováno  11:59

Na jednání stran k uklidnění situace na Slovensku patrně nedozrál čas, uvedl zvolený prezident...

Česku dnes hrozí krupobití a lokální bouřky, přívalové srážky už ne

19. května 2024  11:04

Přímý přenos Na většině území Česka se dnes odpoledne a večer mohou objevit bouřky s kroupami a silnými dešti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 50
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2436x
Narodil se v Českých Budějovicích, absolvoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V roce 1999 nastoupil do MF DNES, jihočeské redakce jako redaktor pro politiku a ekonomiku. V roce 2003 přestoupil do centrální redakce MF DNES v Praze, kde se dodnes věnuje hlavně politice. O dva roky později se stal politickým šéfreportérem a zástupcem vedoucího domácího oddělení.

Seznam rubrik