Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

"Bezpečné" porody - ideál nebo realita?

Diskuse o tom, zda a kde může být porod bezpečnou záležitostí, je nejen poněkud nešťastné, ale zejména nesmyslné a vágní. Nimrání se v této problematice prostřednictvím změn v zákonech, je mlácením prázdné slámy pažbou samopalu, neboť jde jen o další nebezpečný zákon pro zákon.

 

Určovat předem, jak a kdy a kde dojde porodu je stejně tak iracionální, jako hloupé a arogantní, jako zasahovat do přirozenosti chodu světa, přírodních a vesmírných jevů.

Ale, když už takový zákon vzniká z důvodů, aby se zabránilo co nejvíce rizikům, neštěstí a lidskýcm tragediím, pak lze za lidskou tragedii považovat i zásah do nejintimnější sféry lidství, jakou porod a proces zplození a zrození je.

Připustíme-li jako společnost povinnou institucionalizaci tohoto aktu příchodu nového potomstva na svět, pak už si rovnou můžeme postavit továrny na výrobu, prodej a distribuci dětí a jejich zaškatulkování do příslušného chlívku v labirintu globální společnosti.

Nařízený porod v porodnici je zhovadilostí podobnou, jak popisují např. vizionáři a kritici totalitních systémů George Orwel či Stanislaw Lem.

Nedovolme lidem, aby si věci spojené s reprodukcí druhu určovali sami, a budeme tu zachvíli mít důsledky, které co svět světem stojí způsobuje tajné potratářství, sebevraždy z něchtěného těhotenství "levobočků" a dalších nelidských jevů, které jsou spojeny s pokryteckou morálkou, jíž způsobují zištné náboženské, ideologické a jiné mýty o lidství, božství či ďábelskosti.

Jestliže pro diktátory a předkladatele zákona o porodech je jedinou tzv. bezpečnou variantou porodu pobyt v porodnici, jak tedy možné, že zrovna včera zemřela v České republice matka při porodu v porodnici na vykrvácení, a že dnes a denně umírají ženy, ať již rodí v porodnicích či mimo ně?

Osobně si myslím, že porod v prodnici je pro mne asi subjektivně, pocitově, bezpečnější do té míry, že v nemocničních zařízeních jsou k dispozici přístorje, které mají možná/ ? / větší šanci zabránit zhoršení případné komplikace, když už nastane.

Ale také vím, že stoprocentně se člověk může spolehnout jenom na štěstí.

Nicméně i ze své osobní zkušenosti jsem zažila, že i v nemocnici a přímo pod rukama zdravotnického perosnálu může dojít k závažnému pochybení a zanedbání tak zdánlivě jednoduchých věcí, jako je operace "slepáku" či porod. Obé jsem zažila na vlastní kůži, a bezmoc a strach, která člověka doprovází, když se setká s ignorací lékařského personálu, i když pacient či rodička vysílá jasné signály, že se děje něco nedobrého v těle, je nezměrná.

 

Má-li se stát rodička, zejména rodička s nedůvěrou k českému zdravotnímu systému, rukojmím nuceného institucionalizovaného způsobu porodnictví, pak rozhodně říkám ne! Neboť právě z osobní zkušenosti vím, že moje dítě téměř zemřelo a narodilo se udušené jen kvůli tomu, že stále bylo "dost času", ačkoli jsem ležela v předpokoji operačního sálu a ošetřující personál byl zrovna na večeři a předával si z vesela směnu, zatímco u mého porodního ůžka nebyl nikdo k dosažení na pomoc.

 

Až budou moci porodnice zcela vyloučit, aby na jejich straně docházelo k pochybením a budou moci stoprocentně garantovat, že při porodu v jejich instituci nemůže v žádném případě dojít k tragédii a zlým zdravotním důsledkům spojených s porodem, pak možná takový zákon jistý smysl mít bude. Ale ani tak nemůže být nadiktován!

 

Ale do té doby všaj jde jen "kladivo" na ženy o bohapustý pokus, jak porody zkomercizionalizovat ve prospěch tzv. akreditovaných zdravotnických zařízení, jež čerpají peníze z nepřehledných bažin zdravotních pojišťoven a popásají se z povinných příspěvcích daňových poplatníků. A o další pokus sociálního inženýrství provozovaný pod názvem "emancipace žen" či "důchodová reforma", který má však v praxi podobu nespravedlnosti a iracionality, jako je sjednocení věku odchodu do důchodu žen-rodiček a matek-pečovatelek, a mužů. I toto je totiž jednou z mnoha zhovadilostí, které může vyprodukovat jen mozek mužského diktátora. Vždyť jakým dílem, způsobem a praktickou prací se zasluhují a podílejí muži na věci tak veledůležité, ba nejdůležitější, pro existenci, reprodukci druhu? Jak si vůbec mohou muži-zákonodárci přisvojovat i právo rozhodování o tom, co se týká nás, žen, našeho těla, našeho nezcizitelného práva postrat se o to, co je pro bytost vzešlou z naší tělesné schránky nejlepší?

 

Vždyť zde chybí ta zásadní otázka a aspekt:

zeptat se samotných žen, co ony na to a co ony chtějí, pokud se jich určitý zákon týká!

 

Jinak jde zase jen o další projev stoprocentní hrubosti, agresivity a znásilňovací tendence, kterou mají reprezentanti mužského plemene zastoupeného stále většinově v systémech vládnutí nad zeměkoulí.

Důsledky toho, jak to vypadá na světě pod vládou mužů, vidíme ostatně na kdaždém kroku. Vždyť v Ostravě se dnes už nedá skoro ani dýchat, v kraji Černobylu je zcela mrtvá a zamořená oblast, Japonsko je hrůzou světa, Siera Leone je zemí zmrazčených dětí, manévry na Wall Street vhání miliardy rodin, žen a dětí do neřešitelných sociálních pastí.

Chce snad někdo tvdit, že v tomhle všem mají z většinové části prsty ženy a jejich ženské zájmy?

Nechť tedy dokáže, že ženy si rozhodování nad světem nezaslouží, a že existuje racionální důvod, aby se rovným (případně také větším) dílem zhostily rozhodování o světových věcech a aby jim to bylo bez boje či surové soutěže umožněno.

Do té doby, pánové, dovolte, abychom si alespoň o těchto bytostně ženských záležitostech, jakými porod bezesporu je, rozhodovaly samy!

Tedy když už zákon, pak referendum žen !

 

Zdenka Ulmannová, spisovatelka, aktivistka ženského hnutí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Zdenka Ulmannová | čtvrtek 13.10.2011 9:26 | karma článku: 12,91 | přečteno: 898x

Další články autora

Zdenka Ulmannová

Ach, ta pohlavnost!

Tak nějak jsem při pohledu do "ženských" rubrik médií znejistěla, zda jsem vůbec žena. Ani nevím, co si s tímto rozčarováním nad kritérii pro ženu počít.

24.1.2019 v 13:26 | Karma: 17,05 | Přečteno: 767x | Diskuse | Společnost

Zdenka Ulmannová

Konečně komunismus!?

V souvislosti s Babišem bylo řečeno tolik, že už skoro není co dodat... Snad jen, že pod pod vedením dalšího Slováka česká zem konečně dojde po sedmdesáti letech od Gottwalda ke komunismu!

19.11.2018 v 10:22 | Karma: 23,75 | Přečteno: 843x | Diskuse | Politika

Zdenka Ulmannová

U nás v Babišově, aneb vítejme v zemi estébáků!

Čapí hnízdo se stalo novodobým symbolem neodpornějších koloritů minulé totalitní éry a komunistické, estébácké moci. Pokud sociální demokraté setrvají ve vládní koalici s Babišem, podřezali sami sobě větev v příštích volbách.

15.11.2018 v 9:55 | Karma: 31,97 | Přečteno: 1302x | Diskuse | Politika

Zdenka Ulmannová

Logika věci samostatného státu, aneb co vlastně oslavujeme?

Když se připravuje jakákoliv změna, musíme se nejprve ptát, co je motivem, co nám změna přinese v širším kontextu a dlouhodobém horizontu, jakou výhodu změna znamená ihned a jakou do budoucnosti, co díky ní získáme pozitivního, co

26.10.2018 v 11:33 | Karma: 8,18 | Přečteno: 291x | Diskuse | Společnost

Zdenka Ulmannová

Otevřený dopis fotbalistovi

Kam až hodláte zajít ve své aroganci a pocitu nadřazenosti? Zdá se, že přemýšlíte pouze svými údy, leč nikoli mozkem, hodným člověka...

24.10.2018 v 10:13 | Karma: 34,05 | Přečteno: 2221x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi

Kontrola jízdenek
15. června 2026  9:20

Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
12. června 2026  11:56

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Z elektrokola se za pár tisíc stane raketa. Policie na přečipované stroje nestačí

Je to elektrokolo, nebo elektrický motocykl?
10. června 2026  6:15

Mnozí prodejci elektrokol na webech nepřímo vybízejí zákazníky k porušování pravidel. Lákají na...

Pavel na Vysočině vyjel na stožár a vyjádřil se ke zrušení poplatků za ČT a rozhlas

Prezident Petr Pavel se při své návštěvě atmosférické observatoře v Košeticích...
16. června 2026  5:02,  aktualizováno  19:39

Prezident Petr Pavel u financování a provozu prostřednictvím poplatků neviděl nic, co by...

Zlínský kraj letos přispěje 14 milionů korun na vznik 11 filmů

ilustrační snímek
16. června 2026  17:30,  aktualizováno  17:30

Filmy, seriály i dokumenty natáčené ve Zlínském kraji získají letos z krajského programu na podporu...

Záchranná služba Pardubického kraje má nové vzdělávací a výcvikové středisko

Záchranná služba Pardubického kraje má nové vzdělávací a výcvikové středisko
16. června 2026  17:10,  aktualizováno  17:10

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje má nové vzdělávací a výcvikové středisko. Vzniklo...

V pražské škole ukrývají poklad starý stovky milionů let. Děti nejvíc fascinuje Lucy

Monika Juřicová již přes 20 let na Fakultní základní škole Brdičkova vyučuje...
16. června 2026  18:37

Když se řekne paleontologie, většina lidí si vybaví muzea, vědecké ústavy nebo expedice za...

První kočárek navržený pro maximální blízkost: Vyzkoušely jsme Thule Charm 2 in 1
První kočárek navržený pro maximální blízkost: Vyzkoušely jsme Thule Charm 2 in 1

Hledáte kočárek, který vaše miminko dokonale ochrání, poskytne mu prémiové pohodlí a vám umožní mít ho neustále na očích a na dosah? V redakci jsme...

  • Počet článků 138
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1702x
Spisovatelka, publicistka, editorka časopisu, textařka folk-rockové kapely. Co je tématem, které považuji za klíčové? Zajímají Vás názory na vztahy mezi muži a ženami, vztahy mezi lidmi, zeměmi, kontinenty? Vidíte spoustu nepořádků, chyb, nespravedlnosti? Štvou vás politici, bankéři, podvodníci, parazitující na vaší práci a životní úrovni?Připadá vám obskurní, nespravedlivé, že i při všeobecné celoživotní zaměstnanosti a ekonomické aktivitě, péči o potomstvo a udržení druhu, vám vyhrožují, že už se vás odchod do penze skoro netýká, protože umřete sešlostí věkem v práci jako otrok? Jste normální slušní muži a ženy, a taky vás obchází hrůza při představě, že se můžete rázem stát rukojmím těch, kteří vás pod pohrůžkou trestu za dezerci pošlou do absurdních a nic neřešících válek? Pak to pojďme společně změnit! Mluvme o tom, tlačme na establishmenty, nedovolte jim námi manipulovat.

Seznam rubrik

Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.