To máte z toho, že žerete luskouny!

Je mi skoro až líto, že nějaký záludný patogen či jed neobsahuje i maso psů, rohy nosorožců, či varlata tygrů, kteréžto v Zemi středu konzumují buď jako lahůdku nebo je to zcela absurdní surovina pro tradiční čínskou medicínu.

Je zjištěno, že virus COVID-19 má prakticky shodný kód s koronavirem detekovaným u luskounů a netopýrů, které čínští labužníci vyhledávají, přestože se v případě luskounů jedná o kriticky ohrožené druhy zvířat. Pokud luskouny loví příslušníci přírodních národů nebo lidé bojující o přežití, dá se to pochopit, ale to není tento případ. U Číňanů je to jen jakási zvrácená tradice, ke které se dají co do absurdnosti přirovnat jen preparáty na podporu mužnosti z rohů již téměř vyhubených nosorožců (roh směrem k nebi musí zvedat i ledacos jiného, to přeci dá rozum) či tygří genitálie, které jistojistě učiní z každého Číňánka dravou šlemu. Magickou moc mají i „šupiny“ luskounů, což je asi způsobeno prostou skutečností, že savec se „šupinami“ musí být něčím zázračný,

Můžeme si tak občas přečíst a poslechnout názory, že epidemie, jakou je i ta aktuální, jsou jakousi ochranou či snad pomstou Přírody, vůči které se lidstvo chová tak, jak se chová, a která si přes veškerou snahu člověka zachovává jakési regulační mechanismy. Takové názory jsou těžko slučitelné s mým přesvědčením, ale je mi někdy docela líto, že tomu tak asi není. Nicméně mohu souhlasit s tím, že lidstvo si na základě své hamižnosti, bezohlednosti, rozmařilosti samo podřezává větev, na které se nachází. Je těžké lidstvu vyčítat těžbu fosilních paliv a jiných surovin i mnoho jiných „hříchů“, ale mnohé z toho, čím se podepisujeme na planetě, kterou spoluobýváme s jinými tvory, je zcela zbytečné.

Luskouni nám nic neudělali, nijak nám neškodí, nejsou ani našimi potravními konkurenty a nemají ani žádný rozumný předpoklad být součástí naší potravy, a to přestože jsou jedlí, stejně jako drtivá většina jiných živočichů, člověka nevyjímaje. Jenom tak si od dob dinosaurů žijí na Zemi a přispívají svým dílem k udržování přírodní rovnováhy, jmenovitě tím, že konzumují mravence, termity a všekazy, jejichž přemnožení sami nelibě vnímáme, ale zároveň si nejsme ochotni přiznat, že jsem si to sami způsobili vyhubením příslušných predátorů. Luskouni se nám tedy za tuto naši hloupost nechtěně odvděčují tím, že v jejich tělesných schránkách patrně zmutoval jistý typ koronaviru do podoby, která je pro nás poněkud nepříjemná. 

Na jídelníčku Číňanů jsou prý i netopýři, o nichž se dá říci zhruba to samé, co o luskounech. I mnoho druhů netopýrů je kriticky ohrožených díky ztrátě vhodného životního prostředí a úbytku vhodné potravy, ale že se jejich populace tenčí i proto, že se ocitají na pekáči, to zůstává rozum stát. Netopýři (nedočetl jsem se kteří; mohli by to být konečně i netopýrům příbuzní kaloňové, kteří v Číně také žijí) jsou dalšími adepty na původce zmutovaného viru. Jeden z kaloňů nese dokonce druhové jméno „jedlý“ (jako ta bedla), což vypovídá o mnohém.

Říkám si, že jestli bude epidemie tohoto typu koronaviru dobrá ještě k něčemu jinému, než jen k prověření naší schopnosti takové hrozbě čelit, a z toho vyplývajícího zjištění, že toho zcela schopni nejsme, tak by to mohlo být alespoň to, že přestaneme mít zálusk na luskouny.

Autor: Jiří Turner | středa 4.3.2020 12:32 | karma článku: 26,31 | přečteno: 1223x