Prosím vás, vraťte Jaklovi Čínu, nebo vyhlásí IVK klatbu nad veřejnoprávními médii!

Radní RRTV promluvil.  Nebylo to bohužel o skandálu, který provází volbu nových televizních radních, ale veřejnoprávní televize se to přesto týká. Ta podle Jaklova názoru poškodila image čínského komunistického režimu.

Jsem asi naivní. V době, kdy jsem jako naprostý amatér psal článek, ve kterém se podivuji nad tím, za jakých okolností se bude volit rada pro ČT, člen sesterské rady, což je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Ladislav Jakl, cítil potřebu informovat o tom, jak si ČT dovolila dehonestovat pokrokový čínský režim v rámci jeho boje s koronavirem.

Při četbě stručného životopisu Ladislava Jakla na Wikipedii jsem se mimo jiné dozvěděl, že je kromě politika, rockera a znalce piva též novinář, což mě vede k úvaze, že by mohl chápat, jak na jiné novináře mohl působit boj Číny s koronavirem. Nevím, jestli nejsem příliš náročný, ale nepřijde mi příliš složité si domyslet, že totalitní komunistický režim, jako je ten čínský, má v takovémto boji všechny předpoklady uspět, což se bohužel vždy netýká demokratických zemí Západu.

Sledoval jsem zpravodajství z Číny docela pozorně, ale nenabyl jsem pocitů jako pan Jakl, které se on nyní ve svém článku (čtěte zde) rozhodl sdílet. Nezískal jsem z reportáží ČT pocit, že Čína svůj boj s nákazou nezvládne, naopak jsem na základě docela názorného příkladu pochopil, jaké výhody má komunistická despocie v takové situaci. Nevím, co přesně chtěl autor článku vyjádřit, ale pokud chtěl oslavit systém diktatury, která může lépe bojovat nejen s epidemií, ale třeba i se zločinností a s jinými neblahými společenskými elementy, musím mu dát zapravdu. Je to tak.

Jaké závěry z této polemiky vyvstávají? Ladislav Jakl sice nevyjádřil přímo obdiv k čínskému režimu, ale pokud chtěl jenom ocenit to, jak se mu zatím podařilo epidemii dostat pod kontrolu, mohl to udělat, aniž by si na někoho plivl, a mohl docela normálně vyjádřit přesvědčení, že to takový režim má snazší, čímž by ostentativně nenabídl asociaci, že je tento režim vlastně docela dobrý a jenom nějací zlí novináři ho v očích naší veřejnosti dehonestují.

Co s tím? Osobně bych poslal Ladislava Jakla místo do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na pár let na studijní pobyt do Číny. Možná by si v prostředí nějaké zoufalé příměstské komunity mohl řádně urovnat myšlenky, což se obávám, že v IVK ani v RRTV není asi úplně možné. 

Možná je ale všechno úplně jinak, třeba se pan Jakl přepsal a chtěl napsat "čína" s malým "č" (tak naše generace kdysi nazývala specifický druh pera), která se mu v Institutu Klause ztratila, a z krádeže které podezírá redaktory ČT. Pokud to celé bylo myšleno takto, hledal bych ovšem viníka někde jinde. Kleptomanie, včetně té, která se týká psacích potřeb, je neléčitelná a doživotní. Potom by ovšem mé zvolání mělo vypadat třeba takto: "Pane prezidente, vraťte, prosím, Jaklovi tu čínu."

Autor: Jiří Turner | středa 11.3.2020 17:38 | karma článku: 25,80 | přečteno: 681x