Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pohled na růžový tank přes tmavé brýle

…by měl změnit pouze růžovou na starorůžovou. To ovšem záleží na tom, jaké jsou to brýle, a jaké oči s jakou řídící jednotkou jsou za nimi.Také snaha spojovat vše se vším vede k tomu, že buď je vše špatné, nebo dobré. A ono není.

Je to vlastně polemika s tím, jak se může někomu jevit svět přes jakési osobní prisma, které je schopno zkreslit vše z běžného pohledu dobré na špatné a opačně. Je to však i polemika se sebou samým, jak nahlížet projevy odporu nebo naopak příklonu k počinům, které rozdělují naši společnost.  

Četl jsem hodně kritický názor na „umělecké počiny“ typu: „růžový tank“ a potažmo s tím ještě kritičtější hodnocení autorů takových „uměleckých děl“. Neměl bych problém s polemikou, jestli je něco takového umění, protože to je jen slovo, pod kterým si lze představit mnohé dnes, tím spíše v různých dobách. Jestli je či není uměním performance, je ve své podstatě úplně jedno, protože není ani umění jako umění. Je něco jiného tvořit než interpretovat, je něco jiného tvořit za účelem užitku či touhy po kráse a něco jiného může být tvorbou nutit k zamyšlení, varovat či provokovat. Vše z toho se však dá udělat dobře nebo špatně. I provokace performera může být zdařilá nebo ne, a to nemluvím o tom, jestli ten tank byl natřený i zespoda. Takže ať už to budeme brát jako umění nebo pouhou provokaci, protest, názor, postoj či cokoli podobného, tak je to nějaký veřejný počin, který vyvolá různé kontroverze v souvislosti s postoji hodnotitelů. A o to možná právě jde.

Nemusí to tak vypadat, ale jsem ve svých postojích k umění poměrně konzervativní. Vyrůstal jsem v uměnímilovné rodině a poměrně brzy jsem začal chápat abstrakci, ale záhy jsem si v ní vytvořil i své meze. Bylo mi však také vštípeno nehodnotit v rámci těchto vlastních mezí meze druhých, byť by se mohlo zdát, že ani žádné nejsou. K umění patří svoboda stejně jako k touze vyjádřit nějaký názor.  Že se pak nebude něco líbit jiným lidem s jiným vkusem nebo s jinými názory, je jasné, ale je-li s tím spojena tolerance a svobodomyslný duch, nebude takový počin odsouzen.  Abych byl trochu adresnější, nejsem obdivovatelem Davida Černého, jako člověk mi dokonce leze na nervy, ale respektuji jeho počiny, růžovým tankem počínaje, obří otočnou bustou Franze Kafky konče. A mluvím jen o respektu k těmto počinům, nehodnotím ty projekty ani správnost nějakých, možná neúměrných a nerozumných investic do nich.

Jak růžový tank souvisí s údajnou dehonestací zásluh Sovětského svazu na osvobození a s „Poutí smíření“ je patrně jasné. Tank č. 23 byl narůžovo přetřen velmi brzy po ukončení období naší historie, které se nevyznačovalo právě nestranným hodnocením dějin. Byla to recese, provokace a možná také upozornění právě na tuto skutečnost. Nemyslím si, že někdo chtěl a chce znovu měnit historická fakta a upírat zásluhy těm, kteří je mají, ale náš osvoboditel se v rámci oněch historických reálií zdiskreditoval sám. Ukázalo se, že sovětský režim, který měl zásadní zásluhu na porážce hitlerovského Německa, nebyl o mnoho lepší, než režim nacistický, a to jak před válkou, tak i po ní, a osvobození Československa pak mělo čtyřicet let poněkud trpkou příchuť korunovanou po třiadvaceti letech „osvobozením“ v ´68. I tak lze chápat symboliku růžového tanku.

V nedávných dnech tento symbol provází Pouť smíření a opět vyvolává kontroverze. Proč?  Koho uráží zjemnění symbolu války? Asi toho, kdo se usmířit nechce. Jacísi „ Slušní lidé“ se patrně usmiřovat nechtějí. Sedmdesát let po válce, chtějí mít jasno: Rusové byli dobří hrdinové, Němci zlí nacisti a do toho ještě „spravedliví“ Češi a Moravané si oprávněně vyřizovali své účty. Řekl bych, že SMÍŘENÍ je právě to a pouze to, co má dnes smysl, společně s připomínáním si toho, jak zločinné režimy dokážou nakazit a zkazit celé generace příslušníků národů, kteří jim k tomu dají prostor, a jak válka nakazí i ty, kteří nejsou nositeli oněch idejí. Rusové si stále udržují svůj „kult pabědy“, přestože aktivních účastníků války je už pomálu. Přijde mi to trochu jako projev zoufalství, protože asi jen na máloco ze své novodobé historie mohou být hrdí, a tak jsou hrdí na své utrpení. Ruský národ prožil ve dvacátém století nepředstavitelná utrpení, před válkou, během války a bohužel část národa i po ní, a ve století předcházejícím to nebylo o moc lepší. Vzpomínat na utrpení svých předků mi přijde trochu smutné, řekl bych, že je zdravější se dívat vpřed s vědomím, abychom neopakovali chyby svých předků.

Nechci ale hodnotit ruský naturel, i velká část Němců jistě prodělala sebereflexi poraženého nacistického státu, ale byla to sebereflexe krátká, protože dvacet let po válce bylo už Německo opět vyspělým státem a za dalších dvacet let převzalo roli evropského lídra. Má být Němcům hanba za činy svých předků? Proč? Úplně stačí se od nich jen jasně distancovat, což myslím udělali, a to mnohem výrazněji, než se Rusové distancují od hrůz svých komunistických režimů. Přesto ale aktuální politika Německa možná ještě ozvěny nacismu reflektuje, a to až přehnanými projevy tolerance a samaritánství. I to se mi jeví jako vcelku pochopitelné společně s určitou pýchou, že oni na to mají. A mají. A svou vlastní zásluhou. Naopak naše sebevědomí je stále jakési pošramocené. Jako bychom nevěděli, na co máme být hrdí, za co se máme hanbit, na co máme navazovat a čeho se máme vyvarovat. Tato epizoda je jakousi miniaturou obecných pochybností, s kým vlastně jsme, proti čemu jsme, a kam vlastně patříme. Živíme si pocit, že stále někomu musíme vyjadřovat vděčnost a zároveň se proti někomu vymezovat, aniž to po nás někdo chce a zavdává k tomu příčinu.

Tank č. 23 na bývalém náměstí Sovětských tankistů, což bylo do roku 1951 Štefánikovo náměstí a od roku 1990 to je náměstí Kinských, byl symbol. Symbol mnohého, jak už který pohled onu symboliku chce vnímat. Úplně stejné je to s jeho růžovou podobou. Byly to symboly vyjadřující různé emoce, pochopitelné v příslušné době a snad pochopitelné i dnes. Historie má v prvé řadě promlouvat fakty a hledat v těchto symbolech politikum je cesta do pekel, stejně jako nekonečné připomínání si historických křivd a nevyřízených účtů. 

Autor: Jiří Turner | středa 24.5.2017 20:26 | karma článku: 14,40 | přečteno: 595x
  • Další články autora

Jiří Turner

Podpořil jsi Pellegriniho? Tak u nás končíš!

Jakmile se objevila zpráva, že firma Renault ukončila spolupráci s MMA zápasníkem Attilou Véghem, protože ve slovenských prezidentských volbách podpořil Petera Pellegriniho, objevily se hlasy, že se vrací totalitní praktiky.

11.4.2024 v 9:10 | Karma: 40,20 | Přečteno: 8125x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Ta politika je ale svinstvo!

Při vhledu do Sněmovny to ledaskoho napadne. Též takto reagujeme, chceme-li se od politiky distancovat. Politika je ovšem základem společenského uspořádání a je taková, jací jsou občané, z jejichž vůle se jiní politiky stávají.

20.3.2024 v 11:26 | Karma: 20,36 | Přečteno: 414x | Diskuse| Politika

Jiří Turner

Tomáš Klus, Tomáš Halík a jiní „pomatenci“

Co intelektuál, to antisemita a nepřítel Izraele a FF UK jako líheň „hamásníků“. A pak tu máme ty naše angažované umělce, jako je Klus. Emoce, které vyvolává palestinsko-izraelský konflikt, už asi mnohým trochu zatemňují mozek.

18.3.2024 v 11:05 | Karma: 38,39 | Přečteno: 10880x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hloupí Švédové vstupují do NATO a prozíraví Slováci možná opráší Varšavskou smlouvu

A kdo ví, třeba se k nim společně s Maďary přidáme časem taky, a jako za starých dobrých časů zatneme západním imperialistům tipec. Rusové přeci nejsou a nikdy nebyli agresoři, ale jenom si hájili a hájí své zájmy.

12.3.2024 v 15:50 | Karma: 45,09 | Přečteno: 7412x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Když se ti líbí více slovenská zahraniční politika, tak se na to Slovensko vrať!

Když se bratr bratří s nepřítelem, tak to rodinným vztahům moc neprospívá. V ruské státní televizi se seriózně diskutuje o bombardování evropských měst a slovenští politikové utužují přátelské vztahy s Putinem a Fico žvaní o míru

7.3.2024 v 10:13 | Karma: 43,68 | Přečteno: 5310x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Obří požár haly se škodou 1,8 miliardy založil člověk, technickou závadu vyloučili

3. května 2024  11:15

Příčinou rozsáhlého požáru průmyslové haly v Žebráku na Berounsku, který loni v létě podle policie...

Učil na škole scientologů. Manipulují dětmi a vydělají miliony, líčí pedagog

3. května 2024  11:15

Premium Jsou mezi námi a i přes snahu se skrývat tahají za nitky v různých sektorech. Řeč je o...

Část vykolejené soupravy u Klínce vyprostili. Dva vagony zůstávají kus od tratě

3. května 2024  11:11

Nehodový vlak Správy železnic (SŽ) v noci na pátek vrátil na koleje hnací soupravu osobního vlaku...

Kopání do mrtvol, říká o rozsudku bývalý příslušník StB. Padly podmínky

3. května 2024  11:09

Dvě dvouleté a jednu tříletou podmínku uložil ve čtvrtek Obvodní soud pro Prahu 1 trojici bývalých...