Německý soudruh se šeredně sekl. Konečně to prasklo!
...
"Zmatený a nervózní Günter Schabowski, sám bývalý novinář, na klíčovém zasedání politbyra ústředního výboru SED chyběl. Pak ale na tiskové konferenci, na otázku, od kdy platí historické opatření o možnosti vycestovat, mylně odpověděl, že okamžitě." A to už nešlo zastavit, ani vzít zpět.
(zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/gunter-schabowski-jak-padla-berlinska-zed-diky-zmatku-_198911091853_mpanuska)
Byl to nádherný soudružský bizár se šťastným koncem. Ušmudlaný papírek, který Schabowski dostal před tiskovkou od Egona Krenze, nebyl zápisem o rozhodnutí vlády, ale jen návrhem, který chtěli soudruzi teprve projednat.
...
Rychle prolétnu, co pádu zdi předcházelo: Berlínská krize let 1948-49. Povstání v roce 1953, které začalo pochodem stavebních dělníků a ruská okupační armáda je utopila v krvi. Známá krize na začátku 60. let, blokáda Berlína na niž svobodný svět reagoval mimořádně odhodlaně, díky leteckému mostu se město udrželo a jeho západní část o svoji svobodu nepřišla. Energie a odvaha prezidenta Kennedyho, který obklíčené město navštívil. Na straně Říše zla bylo odpovědí vybudování obludné zdi se zónou smrti a nástražným systémem automatické střelby na vše, co se jen šustlo. To byly zločiny proti lidskosti. Žádný režim stojící na zločinech proti lidskosti se nemůže udržet navěky
"Po povstání 17. června 1953 nechal tajemník Svazu spisovatelů na Stalinově aleji rozhazovat letáky, na nichž stálo, že prý lid prošustroval důvěru vlády a jen dvojnásobnou prací ji může získat zpátky. Nebylo by lepší, aby vláda rozpustila lid a zvolila si jiný?" (Bertolt Brecht)
Suma sumárum: Údajně dělnický režim střílel na dělníky, řadu z nich povraždil a tisíce jich uvěznil. Dle perverzní mysli komunistů však tito rozdrcení lidé "ztratili důvěru vlády" pročež budou muset makat jako otroci, aby si důvěru svých tyranů "znovu získali".
Pak přišel rok 1989, kdy už začali východoněmečtí občané hlasovat nohama a spustili exodus. Například v září přes Československo a západoněmeckou ambasádu v Praze. Zanechali v našem hlavním městě i své toužebně vyčekané trabantíky, což byl asi "největší poklad" komunistického ráje v NDR! (Ani trabantem si duši člověka nekoupíš, chtělo by se říci). Maďarsko otevřelo hranice a začalo pouštět východoněmecké uprchlíky do Rakouska. (Když ještě nedávno předtím hrdinní českoslovenští Pé-Esesáci stříleli na prchající občany NDR na na našich hranicích s Maďarskem) Už nešlo udržet tu Říši zla, která vraždila vlastní občany jen proto, že toužili po svobodě.
Ať je to jak chce, proti komunistům se na podzim roku 1989 postavilo už i samo nebe. Skrze jejich vyplašenost a srandovní chyby "pootočilo" kolem dějin o kousek vpřed. Po devátém listopadu přišel dvanáctý, s národní poutí našich občanů do Říma na svatořečení přemyslovské princezny Anežky (v neděli 12. listopadu 1989). Mimořádně silné symbolické postavy, která měla příležitost stát se významnou evropskou královnou, ale zachovala si distanc od moci a vnitřní svobodu. Pak přišli studenti 17. listopadu a poslední pokus rudých (zrůd) baretů umlčet mladé lidi surovým mlácením.
...
Člověk je bytostí svobody.
...
...
Marek Trizuljak
Miláčko, dal bech si eště jedno pivo
Zásadní dialogy v hospodě na Prvni Eveňju: „Miláčko, dal bech si eště jedno pivo.“ „Kop si co chceš, třeba aji neco na sebe!“
Marek Trizuljak
Tento způsob léta zdá se mi poněkud (skvělým a krásným...)
„Když odchází léto, je to jako loučení s přítelem“ (italské přísloví) ... ... ... ... ... ... ... ...
Marek Trizuljak
Čumět doblba se nevyplácí
Čumět doblba se může šeredně nevyplatit. Zvláště v době slavné kampaně Dopravního podniku za čistou nevinnost pohledu.
Marek Trizuljak
Léto... horký dech země a nebe
V poli kombajny a oblak prachu / z dálky zvoní od kostela svaté Magdaleny Máří / pod prahem jsou zrnka touhy / snění / nenaděju se a bude září
Marek Trizuljak
Negdo jiné je vzácné a všode nedostatkové
Akoráť včerá mně napadlo, že proč mám to práco na starosť já, gdeš be jo muhl odlat „negdo jiné“. A je to divny: žádné takové „negdo jiné“ se nenašíl!
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Češi se zbavují chat z covidového boomu. Ale kdo chce prodat, musí slevit
Premium Prodám chatu v chatové osadě, 49 metrů čtverečních, na pronajatém pozemku 481 metrů, před...
Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích
Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...
Kandidát venezuelské opozice González utekl do Španělska, žádá politický azyl
Venezuelský opoziční kandidát na prezidenta Edmundo González Urrutia, který podle opozice i...
GPS je zranitelný, znepokojuje Pentagon. Čína chce systém nahradit vlastním
Americký satelitní navigační systém GPS je zranitelný a Spojeným státům se nedaří jej dostatečně...
Česko má naplněné plynové zásobníky na víc než 93 procent, uvedl Síkela
Plynové zásobníky v Česku jsou naplněné na víc než 93 procent, což je víc než průměr zásob plynu v...
Vídeň děsí nárůst útoků nožem. Mladí si je pořizují za hranicí v Česku
Pro obyvatele Vídně se stal jedním z klíčových témat zářijových rakouských voleb nárůst kriminality...
Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí
Je ženou bojovnicí, co se nevzdává. Za svým otcem chodila jako malá do vězení, v patnácti letech odešla z domova, zvládla vystudovat dvě vysoké...
- Počet článků 1058
- Celková karma 19,12
- Průměrná čtenost 1163x