Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

K „zázračnému“ tématu o chcimírovství a chciválcích

Oba novotvary: chcimír a chciválek jsou geniálním produktem našeho vždy kreativního nakládání s rodným jazykem. Navrhuji nebrat je vůbec jako hanlivé nálepky, ale spíše jako folklór: milé a humorné ozvláštnění konverzace.

...

Naprosto divotvorné je, že prakticky celá chcimírovská řež úplně vynechává viníka agrese: zabývá se pouze Ukrajinou a těmi, kdo jí pomáhají. Řeší se chcimírné rady, co má dělat agresí postižená země, jak se má co nejdříve vzdát „prý v zájmu míru nejvyššího“. A jak prý „v zájmu míru“ nesmí absolutně nic dělat ti, kdo by chtěli Ukrajině pomáhat.
Neuslyšíte ani nejmenší výzvu k ruskému agresorovi, aby toho nechal. Stejně tak ani jedinou výzvu k těm, kdo Rusku dodávají zbraně a materiál potřebný k dalšímu vedení války. Vždyť kdyby dodávky Rusku ustaly, pomohlo by to deeskalovat konflikt a ušetřilo by to spousty životů. Oj, to by měli laskaví chcimíři svatou zásluhu na míru, kdyby tohle dosáhli!
Míru–mylné argumentace, jak prý je třeba napadenému nepomáhat, aby se zachoval mír, patří do kategorie obskurního „humoru“. Jejich absurditu a bizarnost poodhalují příklady z nedávné historie. Fakt není čemu se smát:

– Když v roce 1920 zaútočilo bolševické Rusko na Polsko, tak přes Československo směřovaly do Polska vlaky s pomocí napadené zemi. Avšak naši domácí „chcimíři“ se přičinili. Konkrétně sociální demokracie infiltrovaná bolševickou propagandou, jejíž členové - z těch, kdo pracovali na dráze - se snažili sabotovat průjezd zmíněných vlaků. Skvělý příklad mírumilovné snahy, „aby konflikt neeskaloval“, žejo.
- Za „chcimíra“ bychom dle dané optiky (nepomáhat napadenému) museli považovat i nacistické Německo v zimě 1939/40, kdy SSSR přepadl Finsko a vyvolal Zimní válku. Německo tehdy provedlo na Baltu blokádu, aby do Finska nemohla putovat žádná pomoc po moři. Je nabíledni, že chcimírovatí nacisté to dělali jen z ušlechtilé snahy, „aby konflikt ve Finsku neeskaloval“.
- Naopak USA se v roce 1941 ukázaly jako ohavný „chciválek“, když začaly přepadenému Sovětskému Svazu dodávat ve velkém zbraně a materiální pomoc. Pak se přidali i Britové a další, např Kanada. Všichni, kdo pomáhali napadenému SSSR, tudíž byli zavrženíhodní chciválkové, kteří „zbytečně eskalovali konflikt“ a „prodlužovali válku“.
- SSSR byl (zejména v době nacistického útoku proti západoevropským zemím) přímo úchvatným „chcimírem“, který nepomáhal napadeným, zato však masivními materiálními dodávkami podporoval Třetí říši v jejím válečném tažení proti západním sousedům. Sovětská pomoc nacistům trvala až do června 1941, kdy se ze dne na den stal SSSR chciválkem, naprosto nezbytně potřebujícím a vášnivě žádajícím pomoc od chciválků z USA a Velké Británie. Později však Stalinova říše tu pomoc usilovně zamlčovala. Jistě jen proto, aby šlechetně uchránila USA a Británii před obviňováním z chciválkovství a z masivního roztáčení zbrojní výroby.
- Nelze nezmínit československé chcimíry z druhé poloviny 30. let 20. století. Ti aktivně propagovali postoj nedráždit nacistické sousedy, ničím je neprovokovat, nebránit se jim. Prý nás pak Hitler z vděčnosti za nekladení odporu nechá na pokoji a nenapadne nás.
- Zatímco komunisté byli v období 1939-41 chcimíry největšími, protože měli od Stalina přes Kominternu striktně zakázaný jakýkoliv protinacistický odboj. Jasněže proto, aby nikde nic „neeskalovali“, to se rozumí. Mírumilovný komunistický tisk dokonce psal ódy na nacistické vojáky jako „dělníky v uniformě“.
Komunističtí chcimírové, rovněž přítomní v určitém počtu v naší emigraci ve Velké Británii, měli nepochybně jen a jen šlechetné mírové úmysly, když se snažili sabotovat zformování jednotek československého odboje proti nacizmu.
- O pozdějších „chcimírech československých“ z roku 1968 je taky třeba se zmínit. Například o tom, jak tyto „zdravé síly“ čestně a diskrétně (na potemnělém hajzlíku) předaly mírotvorný zvací dopis příslušnému sovětskému aparátčíkovi. Zkrátka věrnost a upřímnost vždy zdobila naše milované chcimírky, komu čest, tomu čest na věčné časy a nikdy jinak.
...
Sesmolitel těchto řádků se přiznává, že je zachcaválkem lautr zachcaválkovatým: Napadenému, který se brání přesile, je nezbytné pomáhat ze všech sil.
Ale je to přiznání smutné: Velice mě trápí válka zaviněná flagrantní agresí Ruska proti Ukrajině. A velice mě trápí umírající lidé na obou stranách. Vážím si spoluobčanů hledajících mír a zvažujících možné cesty, jak ho dosáhnout. Nikoho z nich bych se neopovážil paušálně lifrovat pod nějakou hanlivou nálepku. Nikdo rozumný si válku nepřeje, naprostá většina lidí v naší zemi žádnou válku nechce. Nicméně tato válka je nám, našemu světu vnucena proti naší vůli, nemůžeme ten fakt ignorovat, je zcela namístě bránit se.

Závěr: Pomoci tomu, kdo je v nouzi, například když zoufale brání vlastní existenci, je jednou z naprosto základních hodnot naší civilizace, od nichž nelze ustupovat. Znamená to teď pomáhat Ukrajině masivně, dle vzoru někdejší masivní americké pomoci Sovětskému svazu v období 1941-45.
Na žádný „Mnichov“ nelze pomýšlet, vymstil by se hůř, než ten z roku 1938. Mír se nezachránil: naopak, dokonale se umetla cesta agresorovi a jeho plánům.

A v každém případě, při každém možném následujícím vývoji situace, budeme nadále potřebovat svornost a otevřená srdce jako doposud. Pro otevřené srdce, s nímž jsme přijali velké množství lidí utíkajících před hrůzami války a pro svornost a velkorysost, s jakou dosud Ukrajině pomáháme všemi možnými způsoby, zbraněmi, materiálem, humanitárně i charitativně, jsem na naši zemi hrdý.

...

Autor: Marek Trizuljak | středa 1.5.2024 20:34 | karma článku: 33,93 | přečteno: 1682x
  • Další články autora

Marek Trizuljak

Ježek oloupil kocoura. Takový to byl mejdan.

Díky globálnímu oteplení se naprosto překvapivě objevily AŽ DVA! tropické dny po sobě. To nikdo nečekal! Ale i přesto se aspoň nějací účastníci hýřivé zahradní hostiny nakonec sešli.

22.6.2024 v 22:07 | Karma: 23,44 | Přečteno: 617x | Diskuse| Fotoblogy

Marek Trizuljak

Toš bela nad Hanó nejaká super cela

Řikale v televizóro, že nad Hanó prolitla ve středo večír (19. června) super cela. Jasny, belo to super na čoměni. A te cele bele dvě cely, ani jedna nibela polovični

21.6.2024 v 8:51 | Karma: 18,50 | Přečteno: 286x | Diskuse| Fotoblogy

Marek Trizuljak

Na Východě se rodí nová Kominterna

Zářivá hvězda Komunistické internacionály svítá z Orientu. Imprálisté, třeste se! Zalijeme vám chřtány naší mírovou ocelí!

19.6.2024 v 22:42 | Karma: 22,62 | Přečteno: 448x | Diskuse| Společnost

Marek Trizuljak

Ranní okno

Ranní okno - s nadsázkou „ranní vokno“ - může mít tisíce podob. Každé ráno je něčím jiné, nové, fascinující. Naděje, otevření nových světů...

17.6.2024 v 23:53 | Karma: 11,11 | Přečteno: 92x | Diskuse| Fotoblogy

Marek Trizuljak

Nebe je malíř

Nebe je malíř / je herec / scénickou výpravu má velkolepou / Nejde pod ním bez očí být / bez srdce / a s duší slepou...

15.6.2024 v 13:28 | Karma: 15,83 | Přečteno: 147x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

Meteorologové: Páteční kroupová smršť patřila k nejvýraznějším za řadu let

23. června 2024  15:27

Páteční extrémní bouřky či silné nárazy větru přinesly podle meteorologů také nejvýraznější příval...

Rusko vyslalo rakety až nad Kyjevskou oblast. Odveta v Sevastopolu zranila stovky

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  15:24

Sledujeme online Ukrajina v noci na ruské území vyslala desítky bezpilotních letounů. Při útoku byl ve městě...

Neodnímatelná víčka PET lahví nestačí. Ministerstvo chystá zálohy obalů

23. června 2024  14:51

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předloží vládě novelu zákona o obalech zavádějící...

  • Počet článků 1031
  • Celková karma 20,67
  • Průměrná čtenost 1179x
Výtvarný umělec, kurátor výtvarných projektů, publicista

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky

Oblíbené blogy