Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Věda, hodná toho jména, musí být fundovaná, objektivní a neideologická

To ovšem neplatí u všech akademiků našich univerzit a AV ČR, kteří se raději zařazují do bezpečného „mainstreamu věd“, sloužících politické objednávce vládnoucích stran a neoliberální ideologii vládců dnešního světa.

Již v minulosti jsem toto kritizoval v dopisu bývalému předsedovi AV ČR Drahošovi v době, když jsem mu ještě věřil. Vytýkal jsem vydání zastaralé knihy s teologickou tématikou v nakladatelství AKADEMIA, jako plýtvání penězi, které by mněly sloužit potřebnějším účelům. Tehdy se vymluvil tím, že nakladatelství je samostatně hospodařícím subjektem, který on neřídí.    

Nyní mne pobouřila publikace AVČR - z edice Věda kolem nás / č. 81, v německé verzi Wissenschaft / 81- Die Halbinsel Krim in Geschichte, Literatur und Medien.

Je to společný produkt týmu historiků z Universität Wien a dalších z ČR, SNR, Rakouska, Izraele, Ruska a Ukrajiny.

Publikovaný dílčí výsledek bádání odpovídá složení týmu. Historie je interpretována krajně ideologicky a velice jednostranně, s démonizací odvěkých „imperiálních“ choutek Ruska.

Bez analýzy objektivního odvěkého střetu zájmů kmenů, národů a náboženství v této oblasti, kterou procházely národy z Orientu do Evropy již od antických dob. Přes období gótské, maďarské, mongolsko-tatarské, byzantské až po osmansko-turecké. Evropa, Uhersko a Rakousy v 17. století čelily osmanské expanzi a vítaly proto konkurenční expanzi Ruska živelnou imigraci ruskou. Teprve v 18. století se proto rozhodla Kateřina Veliká (1783) anektovat Krym natrvalo.

Ukrajina tehdy neexistovala jako suverénní stát, ale jen jako jedna z ruských gubernií. Ta vznikla jako státní útvar až v roce 1934, novou (Stalinovou) Ústavou SSSR jako USSR – Ukrajinská sovětská socialistická republika (po 2. Světové válce samostatný člen OSN), jejíž součástí Krym nebyl! Ten byl k USSR připojen administrativně, „darem“ Chruščova, až v roce 1954.   

Po rozpadu SSSR a vzniku SNS a po následujícím ukrajinském „Majdanu“ a svržení prezidenta Janukoviče, zaujal kyjevský režim k SNS ostře nepřátelský vztah a vyhlásil rozhodnutí Ukrajiny vstoupit do Evropské unie a do paktu NATO. Takto povzbuzení ukrajinští ultranacionalisté rozpoutali v Donbasu a na Krymu teror proti ruské většině, takže jejich ruské obyvatelstvo se rozhodlo uplatňovat právo na sebeurčení, které bylo donuceno bránit ozbrojeným odporem proti represím ukrajinské policie a armády. Na Krymu konkrétně, bylo na to uspořádáno úspěšné referendum o jeho vrácení do svazku SNS - Ruské federace.  

To přirozeně nevyhovovalo protiruským uskupením EU a NATO, protože ty uvítaly možnost ruské ztráty jejich největších přístavů a základen černomořského loďstva. Čímž by se splnila historicky trvalá snaha tradičních západoevropských mocností (a nově i USA), vytlačit  Rusko natrvalo z Černého moře a připravit je o přístup do moře Středozemního, kde na Blízkém Východě má Západ své tradiční imperiální zájmy. Připomeňme Krymskou válku z roku 1856, kdy V. Britanie, císařská Francie, Sardinské království a Turecko, podporované expanzivním vilémovským Německem a Rakouským mocnářstvím, společně napadly carské Rusko a vnutili mu ponižující mír.

Všechna tato historická fakta z kritizované publikace naši aktéři interpretují neobjektivně, ideologicky jednostranně, evidentně na politickou objednávku protiruské a proti-putinovské propagandy EU a NATO.

Tato propaganda má různá měřítka a kriteria pro uplatňování práva na sebeurčení při anexích USA a Ruska. Připomenu jen historii odtržení Texasu od Mexika a jeho připojení k USA, ve srovnání s Putinovou anexí Krymu.

Texaská republika byl nezávislý stát v Severní Americe mezi Spojenými státy a Mexikem, který existoval mezi 2. březnem 1836 a 29. prosincem 1845. Vznikla jako republika, která se odtrhla od Mexika v důsledku Texaské revoluce. Texaskou republiku nikdo neuznal jako samostatný stát a po celou dobu její existenci byla považována za vzbouřenecké území. Jen východní hranice republiky byla definována smlouvou mezi Španělskem a Spojenými státy v roce 1819. Texas prohlásil mexická území východně od řeky Rio Grande za své vlastnictví a vstoupil do Unie až 19. února 1846 a stal se 28 členským státem USA.

Proto, má-li být AV ČR považována za seriózní vědeckou instituci i v oblasti společenských věd, nesmí se podřizovat politické objednávce kohokoli, ale trvat na své nezávislosti. Takové, jakou udělovali již ve středověku moudří evropští panovníci a římská církev univerzitám.

 

Tento blog bude zaslán též Akademické radě AV ČR 

Autor: Zdeněk Trinkewitz | pátek 7.9.2018 11:27 | karma článku: 14,47 | přečteno: 353x
  • Další články autora

Zdeněk Trinkewitz

Koronavir, jsou opatření vlády dostatečná?

V nedělních pořadech V.Moravce účastníci diskutují o opatřeních vlády, která jsou podle jejich tvrzení dostatečná. O tom je možno úspěšně pochybovat. Jsem toho názoru, že nemluví pravdu.

25.3.2020 v 17:03 | Karma: 7,39 | Přečteno: 432x | Diskuse| Miniblogy

Zdeněk Trinkewitz

CBC News oznamuje televizní přenos z britské vlastenecké demonstrace.

Na adres uvedené v textu vysílala televize CBC News pořad v uvedeném datu a času. Byť jde již jen o historii, může být pro nás i dnes zajímavý.

2.1.2020 v 17:15 | Karma: 7,09 | Přečteno: 732x | Miniblogy

Zdeněk Trinkewitz

Je tato republika demokratická, nebo je oligarchií chamtivých psychopatů?

K napsání tohoto blogu mne vyprovokovaly oslavy výročí historického vzniku ČSR a z nich konkrétně udílení státních vyznamenání prezidentem Zemanem, doprovázeného jeho projevem, který byl pro mne prvním impulsem.

1.11.2019 v 18:19 | Karma: 24,26 | Přečteno: 1000x | Diskuse| Politika

Zdeněk Trinkewitz

28. říjen a 17. listopad – čas k oslavám, nebo k bilancování?

Nikoli k oslavám, ale k bilancování! Vládnoucí „sestava“, ovládaná parlamentními partajemi je v nekončící politické krizi a bude se snažit udržet si své postavení dalšími populistickými sliby a čelit kritice nespokojených občanů.

25.10.2019 v 23:24 | Karma: 10,41 | Přečteno: 342x | Diskuse| Politika

Zdeněk Trinkewitz

MÁTE SLOVO s Jílkovou o ekologické zkáze světa

Na ČT 1 ve čtvrtek 17. října 2019 se polemizovalo, zda se svět řítí do ekologické sebezkázy, nebo jde jen o panické záchvaty pomatených vědců, nebo lidových ekologických aktivistů.

18.10.2019 v 13:22 | Karma: 24,76 | Přečteno: 1311x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Alijev má majetek i u vás, EU zavírá oči, říká novinářka o korupci v Ázerbájdžánu

4. května 2024

Premium Leyla Mustafajeva je prozatímní šéfredaktorkou ázerbájdžánského protikorupčního serveru Abzas...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 493
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1088x
Ročník 1934. Důchodce od r. 2003. Ing. absolvent elektrotechnické fakulty ČVUT. Průmyslový manažer od r. 1970. Po převratu 1989 topmanažer velkých podniků. Jeden ze zakladatelů a čelných funkcionářů Svazu průmyslu ČR. Amatérský publicista. Autor knih z oborů elektrotechniky a managementu.

Autor knihy SVĚDECTVÍ SOUČASNÍKA - nakladatelství MAREK BELZA, 2016 - výběr mé publicistiky 1978 až 2015

webová stránka:  http://trinkewitz.cz

mail:   trinkewitz.zdenek@seznam.cz

Seznam rubrik