Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Play-off, baráž, systém prolínání soutěží… Co je nejvíce fér?

V ELH započaly vyřazovací boje. A jako každý rok zároveň s nimi začala debata o tom, kolik týmů by mělo postoupit do play-off a samozřejmě se stočí i řeč na baráž. 100 lidí = 100 názorů. Tady je ten můj.

14 týmů v ELH, 12 postupuje do play-off. Tento systém byl před pár lety nastaven kvůli Covidu z důvodu nejistoty, zda-li všechny budou schopny odehrát všechna kola (k tomu jen poznámka – je otázkou, jestli by nebylo v té době lepším řešením přepočítání na průměrný bodový zisk z jednoho zápasu, jako to udělali např. v sousední německé DEL). V této době už takovýto systém pozbývá důvodů. Přesto se stále v naší nejvyšší soutěži drží. O pravém důvodu můžeme spekulovat. O tom ale až potom. Teď si uděláme malý souhrn evropských soutěží, jak to kde funguje.

DÁNSKO – 9 týmů, prvních 8 do ČF (uzavřená soutěž)

FINSKO – 15 týmů, prvních 6 do ČF, další 4 do OF (uzavřená soutěž, letos naposled)

FRANCIE – 12 týmů, prvních 8 do ČF, zbylé 4 hrají dvoukolově o udržení, poslední pak sestupuje

MAĎARSKO (Erste Liga) – 10 týmů, prvních 8 do ČF (uzavřená soutěž)

NĚMECKO – 14 týmů, prvních 6 do ČF, další 4 do OF, poslední sestup

NORSKO – 10 týmů, prvních 8 do ČF, poslední 2 do baráže se 2 nejlepšími z nižší soutěže, dvoukolově

POLSKO – 9 týmů, prvních 8 do ČF (uzavřená soutěž)

RAKOUSKO (ICE Hocke League) – 13 týmů, prvních 6 do ČF, další 4 do OF (uzavřená soutěž)

SLOVENSKO – 12 týmů, prvních 6 do ČF, další 4 do OF, poslední sestup

ŠVÉDSKO – 14 týmů, prvních 6 do ČF, další 4 do OF, poslední 2 o udržení (formou play-off)

ŠVÝCARSKO – 14 týmů, prvních 6 do ČF, další 4 do OF, poslední 2 o udržení (formou play-off)

VELKÁ BRITÁNIE – 10 týmů, prvních 8 do ČF (uzavřená soutěž)

Dvanáct soutěží (záměrně jsem vynechal KHL i NHL, protože to jsou „velké“ uzavřené ligy) a každá druhá má trochu jiný systém. Jsem ten, který pamatuje postup do play-off pouze prvních osmi celků, bez předkola (či OF, chcete-li). A přiznám se, že jsem příznivce právě tohoto modelu.

Mám za to, že play-off je za odměnu, je to stupňující se vrchol sezóny a něco, na co může (zejména průměrný či podprůměrný) tým být hrdý. Zároveň se pokusí vyhrát za každou cenu proti komukoliv a za jakéhokoliv stavu zápas, jede se tzv. na krev. Nyní si v ELH zahraje play-off 85 % zúčastněných týmů. Pouze dva týmy mají smůlu, z toho jeden ještě o to větší, že bude měsíc a půl čekat na prvoligového vítěze, který mu z únavy a zranění sice bude statečně vzdorovat, ale uspět může horko-těžko. Tak si pokládám otázku – je skutečně motivující dostat se do play-off a když to trochu zveličím, je důležité odehrát základní část, ve které se naprostá většina mužstev jen snaží o co nejlepší pozici? Že je výchozí pozice důležitá? Samozřejmě, každý detail je důležitý, zvlášť v hokeji. Jenže je důležitá i pro hokejisty samotné? 50 % z nich odpoví, že je dobře, že začínají na domácím stadionu, druhých 50 % vám řekne, že je výhodou začínat venku. Nakonec se většina shodne, že pokud chcete postoupit, musíte vyhrát i na soupeřově stadionu, přejít přes jakéhokoliv soupeře a že je úplně jedno, kde se hraje sedmý zápas. Takže jak je to? Teď to trochu přeženu, ale v systému, jaký je nyní nastaven by bylo možné zápasy nasimulovat podle Hockey Logic Indexu a hrát jen play-off. Jasně, blbost, ale když se nad tím zamyslíte, není to představa úplně mimo.

Jak jsem psal v článku o MS divize IIIB – konkurence je důležitá. Konkurence týmů může být především díky dobrým hráčům a ti budou dobří (kvalitní) hlavně díky ostatním hráčům, kteří se na jejich konkrétní místo chtějí dostat, alespoň mají tu ambici. Bez zdravé konkurence nebudou kvalitní hráči, bez kvalitních hráčů nebudou kvalitní týmy, bez kvalitních týmů nebude kvalitní liga, bez kvalitní ligy nebude kvalitní reprezentace a bez kvalitní reprezentace nebudou kvalitní výsledky na mezinárodních turnajích. Jestliže se zaměříme na to, aby nejen nejvyšší soutěž (tedy extraliga) byla v rámci možností co možná nejkvalitnější, měli bychom zase začít u hráčů. Když bychom počítali s pár náhradníky v každém mužstvu, bude průměrný hráčský kádr čítat cca 25 hráčů. Představme si, že bychom v ELH snížili počet týmů na 12. Tím pádem by najednou bylo cca 50 hráčů, kteří ve většině případů mají výkonnostně na to hrát ELH, ale nemohli by tam působit. Byli by „nuceni“ hrát první ligu, ovšem jejich ambice by (poměrně logicky) byla opět hrát extraligu. Pokud se do ní chtějí vrátit, musejí si to zasloužit svými výkony na ledě. Není pochyb o tom, že v případě konstantně dobrých výkonů si o angažmá v extralize dříve nebo později řeknou. A pokud ne, zkvalitní prvoligovou soutěž. Jestliže bychom totéž udělali právě i v první lize, zůstane (v teoretické rovině) 100 hráčů (50 z ELH posune dozadu prvoligové a 50 z první ligy „zmizí“ až do druhé), kteří by se museli přesunout do druhé ligy (tedy třetí nejvyšší soutěže). To jsou 4 týmy! Ve druhé lize by byl najednou přetlak a chtíč hrát vyšší soutěž a to větší. Ano, někteří hráči zvolí zahraniční angažmá, ale pořád to nebudou všichni ani převážná většina.

K tomuto výše psanému je samozřejmě nutná podpora všech ostatních v týmu a ona ambice. Nepochybuji o tom, že v každé lize (i krajském přeboru) se najde byť jen jeden ambiciózní tým, který by rád postoupil minimálně o jednu ligu výše. Tyto ambice by měli jít v kombinaci dobrých a kvalitních hráčů a také potřebných sponzorů, bez kterých u nás v podstatě žádný sport dělat nejde. Pro sponzory bude jistě zajímavější, když nebudou muset absolvovat zrádnou baráž, ale když jejich tým jako právoplatný vítěz své soutěže postoupí o soutěž výš. Jistě, že by měl také automaticky splnit požadavky svazu na stadion, nemít závazky vůči hráčům atd. A můj návrh na soutěžní model…??

ELH – 12 týmů, prvních 8 do ČF, poslední sestup do 1. ligy

1. liga – 12 týmů, prvních 8 do ČF (vítěz ligy postup), poslední sestup do 2. ligy

2. liga – česká a moravskoslezská část, každá 12 týmů, prvních 8 do ČF (vítězové svých částí vzájemné dvojutkání a vítěz postup do 1. ligy), poslední ve svých částech vzájemné dvojutkání a poražený sestup do krajské ligy

Poměrně jednoduché, motivující pro všechny týmy z prvních tří soutěží a zároveň díky nižšímu počtu týmů zdravé konkurenční prostředí. Nejen pro sponzory motivující. Takto by bylo v těchto soutěžích 48 mužstev, ve většině případů plně profesionálních. Nyní ve stejných soutěžích působí celkem 55 mužstev. Na můj vkus na poměrně malou zemi, byť se silnou hokejovou historií i základnou, příliš. Je více než jisté, že spousta lidí a fanoušků se mnou souhlasit nebude, to je naprosto v pořádku. Je to pouze můj názor, můj pohled na věc, který nemusí být ten nejlepší. Ale mohl by alespoň vést k začátku diskuze, ze které by nakonec konečný systém mohl vzejít. Jaký názor máte vy?

Na svazu říkají, že hokej je především pro fanoušky (a teď tu o Karkulce…), ale když jsem jim něco ke změně systému napsal, odpovědí mi bylo, že systém je nastaven, tečka. No jo, kde není vůle, není cesta.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Petr Těthal | pátek 15.3.2024 13:35 | karma článku: 5,14 | přečteno: 165x
  • Další články autora

Petr Těthal

ELH 2023/2024 – predikce a skutečnost v umístění a bodech

Český hokejový server na začátku nedávno skončené sezóny ELH vydal „prognózu“, kolik by jednotlivé týmy mohly v průměru získat bodů a jaké se očekává umístění v tabulce. Jaká byla skutečnost a jak moc se lišila od predikcí?

22.5.2024 v 16:49 | Karma: 3,10 | Přečteno: 80x | Diskuse| Sport

Petr Těthal

MS v ledním hokeji – divize IA

„2. liga“ MS se odehrála v italském Bolzanu a byla nejen vyrovnaná, ale do posledních minut i dramatická.

16.5.2024 v 12:00 | Karma: 5,55 | Přečteno: 157x | Diskuse| Sport

Petr Těthal

MS v ledním hokeji – divize IB

Většina hokejových fanoušků (vč. mě) teď sleduje MS v Praze a Ostravě. Já bych ale rád „dokončil“ svůj záměr informovat o všech nižších divizích MS, které se odehrály před „áčkovým“ MS. Jako vždy budou další řádky pro fajnšmekry.

15.5.2024 v 9:43 | Karma: 5,68 | Přečteno: 173x | Diskuse| Sport

Petr Těthal

MS v ledním hokeji – divize IIA

V sobotu 27.4.2024 se v Srbsku dohrála divize IIA hokejového MS. Tahle divize se odehrála s jediným překvapivým výsledkem, ale celkově bez překvapení.

2.5.2024 v 14:15 | Karma: 6,56 | Přečteno: 770x | Diskuse| Sport

Petr Těthal

MS v ledním hokeji – divize IIB

V sobotu 27.4.2024 se v Bulharsku dohrála divize IIB hokejového MS. Jak to dopadlo a zrodilo se nějaké překvapení?

29.4.2024 v 16:47 | Karma: 7,24 | Přečteno: 362x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Napětí na Korejském poloostrově stoupá, KLDR odpálila deset raket

30. května 2024

Severní Korea ve čtvrtek odpálila ze svého východního pobřeží deset balistických střel krátkého...

Policie vypátrala třináctiletou dívku z Kroměříže, je v pořádku

29. května 2024  14:28,  aktualizováno  30.5 7:43

Policisté vypátrali třináctiletou dívku z Kroměříže, kterou pohřešovala od neděle její rodina....

„Podlé spiknutí“ v Hongkongu: za podvratnou činnost odsoudili 14 aktivistů

30. května 2024  6:40

Hongkongský soud shledal vinnými 14 prodemokratických aktivistů, kteří byli obžalováni na základě...

Přelom května a června bude bohatý na srážky, hrozí i přívalové deště či bouřky

30. května 2024  6:35

V následujících dnech bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže, která se bude udržovat nad střední...

  • Počet článků 14
  • Celková karma 5,77
  • Průměrná čtenost 208x
Sportovní fanoušek ve volném čase sledující hokej, částečně fotbal a příležitostně i jiné sporty. To vše s lehkou "úchylkou" na čísla a statistiky.

Seznam rubrik