Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tak kdo je tady vlastně osel?

Stojím na ohrazené pastvině, kde se to hemží malými dětmi a jejich učitelkami. U plotu postává několik přivázaných oslíků, kteří nevzrušeně přežvykují trávu. Průvodkyně začíná s výkladem. To má být časem i moje role.

Krátce po mém příchodu mi vrazila do ruky jednoho osla a požádala mě, jestli bych jej na chystané procházce do lesa vedla, takže je mi hned od začátku jasné, že tu dnes nebudu jenom na čumendu. Hledají tu nového průvodce, někoho, kdo si poradí se specifickou oslí náturou a zároveň se nebojí komunikovat s lidmi. Dělají tu taky tzv. asinoterapii – animoterapii prostřednictvím oslů.

Dnes je tu kolem třiceti dětí školkového věku. Nejprve se seznamují se zvířaty prostřednictvím kartáčování a drbání, aby si na jejich blízkost osel zvykl a oni si alespoň trošku zvykli na něj. Čištění kopyt dělá personál, do nějž jsem hned od začátku zahrnutá i já. Pak osly ještě osedláme. Před námi je zhruba hodinová procházka do lesa, my spolu s dospělým doprovodem osly povedeme, děti se povezou na jejich hřbetě. L. pokračuje s povídáním: „Osel je stádní zvíře a jednou z jeho nejvýraznějších vlastností je tvrdohlavost. Jsou taky obrovsky citliví na intonaci hlasu člověka, stejně tak na to, v jakém rozpoložení se nacházíte. Zrcadlí to, co z vás cítí. Pokud například nejste autentičtí a nemáte respekt a důvěru sami k sobě, ani oni vás nebudou chtít poslouchat.“ To si za chvíli vykouším na vlastní kůži. Pobízím oslíka přesně tak, jak to před chvílí ukazovala L. Ani se nehne. Zkouším to znovu. A znovu. Konečně se neochotně rozchází, ale udělá jen dva kroky. „A chválit! Pobízí mě L. „Ne takhle, musí z toho být slyšet radost.“

O chvíli později vyrážíme po polní cestě směrem k lesu. L. jde jako první, já ji následuji s oslem Fandou, který mě co chvíli zatáhne někam do trávy. L. se po mně otáčí: „To ne říkáš sice rázně, ale zároveň naštvaně. To na něj platit nebude. Stanov mu hranici, jasně, pevně, ale ne rozzlobeně. To je emoce, která je tam navíc.“ Tohle úvodní seznámení s osly je jedna velká škola. Dobrou polovinu cesty mě Fanda testuje, ale odmítám to vzdát. Věřím, že k němu můžu najít klíč a postupně se více a více slaďujeme. Chce to objevit ten správný mix trpělivosti, vnitřního klidu, empatie, sebeuvědomění a respektu. K sobě i ke zvířeti. A když už si myslíte, že ho máte, oslík vás často vyvede z omylu. Myslela jsem si, že to bude hračka – vždyť jsem zvyklá vodit koně. Ale kdepak, kůň je proti oslíkovi nekomplikovaný tvor.

Nakonec se mi podaří vnitřně zpevnit a uvěřit, že můžu osla vést a on mi to svým chováním potvrzuje. Nacházím tu další dílek mé osobní skládačky.

O pár dní později přicházím na stezku pomáhat s asinoterapií. Asinoterapie je jeden z druhů animoterapie, terapie prostřednictvím oslů.

Na asinoterapii tu dnes jsou dospělí lidé s mentálním postižením. Většina z nich se zvířat bojí, ale skrze postupný kontakt s nimi se osmělují a nakonec zvládnou oslíky vyvést i na malou procházku. Já jdu s oslem Míšou a klientem P., který je strašně ukecaný. Před námi jde moje kolegyně s dalším oslem a několika klienty a P. mi svěřuje: „Ta co de před náma, to je moje holka, Sylvo. Vlastička.“ „Tak to je skvělý a jak jste spolu dlouho?“ „Už tři měsíce.“ „A ani jí nevadí, že kouřím“ dodá pyšně. „Že ti nevadí, že kouřím, Vlasti?“ Zahaleká dopředu a odsud se ozve rozhodné: „Ne.“ Jejich asistentka se zasměje. „Víte, Péťa je neuvěřitelně upovídaný a Vlasta je zase skoupá na slovo.“ „Takže se vlastně doplňují, ne?“ Zhodnotíme to se smíchem společně.

Téma sebepřijetí a respektu k sobě samotné jako nezbytného předpokladu ke spokojenému životu se mnou silně rezonuje, protože se nacházím v období, kdy si obojí poprvé v životě začínám dopřávat. Tedy učím se tomu.

Spolu s tím se dostavuje uvědomění, že pokud neumíte přijmout sami sebe, logicky nejste ani schopní přijmout druhého člověka. Bývala jsem úplně umrtvená a zacházela se sebou s velkou tvrdostí a tu samou jsem nabízela i světu. V tomhle nastavení jsem nemohla vidět a už vůbec ne přijmout cokoli hezkého, co mi život nabízel, protože jsem nevěřila, že by se mi něco takového vůbec mohlo stát.

Tyto letité nánosy teď vrstvu za vrstvou postupně odhazuju. A mimo jiné i zvířata jsou mi v tom velmi nápomocná. Ale i když jsou moc fajn a jejich blahodárný vliv na mou osobu je nepopiratelný, zjišťuju, jak velmi jsem ve svém životě postrádala lidi.

A jak velkou radost mi způsobuje, že se mi v něm začínají objevovat.

Čekali jen na pozvání.

Ráda bych teď pomáhala zprostředkovat tyto prožitky těm, kterým by to mohlo být stejně jako mně ku prospěchu. Přede mnou se rýsuje profesní příležitost, která by se mohla stát mostem, jak tyto světy propojit.

Svět lidský s říší zvířat.

Můžeme si totiž vzájemně přinést spoustu dobrého.

Autor: Sylvie Řiháková | středa 19.6.2024 8:39 | karma článku: 10,49 | přečteno: 276x
  • Další články autora

Sylvie Řiháková

Vzpomínky šikanovaného dítěte

Jako malá dostala k narozeninám velkého hnědého plyšového medvěda. Nejdřív sedával v koutě jejího pokoje, ale později si zvykla mít ho místo polštáře a spávat mu v nohách. Dávalo jí to pocit bezpečí.

15.7.2024 v 8:03 | Karma: 14,95 | Přečteno: 421x | Diskuse | Osobní

Sylvie Řiháková

Dívka, kterou ostatní neviděli

„Šla babička do městečka, koupila tam dvě vajíčka...“ odříkávají spolu s bráchou a kreslí přitom na namrzlé okno kroužky coby vajíčka. Každý jedno. Bráchovi se to líbí a chichotá se. Je leden a sedí spolu na zadním sedadle auta.

10.7.2024 v 8:02 | Karma: 20,24 | Přečteno: 585x | Diskuse | Osobní

Sylvie Řiháková

Odpuštění

Po skončení případové konference mne zastavuje na chodbě jeden z členů týmu, který pracuje s lidmi po těžkých úrazech. Dáváme se do řeči. „Některý lidi maj tak strašně těžký osudy, že se sám sebe občas ptám, proč tomu tak je.“

28.6.2024 v 8:01 | Karma: 11,04 | Přečteno: 337x | Osobní

Sylvie Řiháková

Porozchodová pouť do vlastního nitra (na cestě do Santiga de Compostely)

Před pár týdny jsem přišla o práci a pár dní nato i o partnera. Věděla jsem, že pokud zůstanu doma, převálcuje mě to a tak jsem sebrala sebe a své zlomené srdce a přinutila se někam vyrazit.

14.6.2024 v 8:00 | Karma: 15,41 | Přečteno: 416x | Osobní

Sylvie Řiháková

Jak jsem byla (téměř) napadena na pozici vychovatelky v dětském domově (II. část)

Když jsem jela uprostřed týdne do práce, pípla mi smska od R., v níž bylo kusé sdělení, že v důsledku neplnění školních povinností starších dětí jim až do jejího návratu má být zakázána veškerá elektronika.

28.2.2024 v 16:18 | Karma: 36,17 | Přečteno: 3202x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Cizinec, který nožem útočil na Žižkově, se přihlásil policii. Hrozí mu 10 let

22. července 2024  15:39

Na policejní stanici se v pondělí přihlásil pachatel, který minulý týden útočil nožem na pražském...

Harrisová v průzkumech za Trumpem mírně zaostává, jeho tábor už útočí

22. července 2024  15:36

Viceprezidentka Kamala Harrisová, která se po nedělním odstoupení prezidenta Joea Bidena z klání o...

Bouřky udeřily hlavně v jižních Čechách, vznikají už i na Moravě. Hrozí kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  15:34

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Žena ze soucitu posílala podvodníkům peníze, za půl roku ji obrali o tři miliony

22. července 2024  15:28

Táborští kriminalisté obvinili dva muže a dvě ženy z podvodu, za což jim hrozí až osm let vězení....

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 40
  • Celková karma 14,43
  • Průměrná čtenost 2548x
Píšu o tom, čím mne život cvrnkne do nosu a mám chuť to sdílet se světem

Můj kanál na Youtube: https://www.youtube.com/@SjakoSylvie (zaměřený zejména na sdílení cestovatelských výprav a práci se zvířaty - koně, osli, psi... včetně zooterapie)

Pokud Vás v mých článcích něco osloví a budete se o to chtít se mnou podělit, můžete mne kontaktovat zde: s.rihakova@seznam.cz
 
Ať se Vám u mne líbí.

Seznam rubrik