Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč jsem se dosud nenechala očkovat

Nejsem prozatím očkovaná ani jednou dávkou proti covidu-19, což asi vyplývá už z nadpisu. Vnímám čím dál víc, jak se společnost u nás polarizuje a nůžky nepochopení mezi naočkovanými a nenaočkovanými se stále více rozevírají.

Každý má právo na svůj názor, ale nelíbí se mi, že je postoj lidí k očkování často podáván tak, že ten, kdo se naočkovat nechá, patří k těm "dobrým a zodpovědným", kdežto ti, co očkování z různých důvodů odmítají (vyjma nějaké zcela objektivní zdravotní kontraindikace) jsou "sobečtí, hloupí a nezodpovědní", případně jsou rovnou napadáni a označováni jako "zabedněnci", jak se zde nedávno ve svém blogu vyjádřil jeden z autorů. 

Pokusím se proto vylíčit svůj pohled na problematiku očkování proti covidu a vysvětlit důvody, proč jsem se pro něj zatím nerozhodla. A hned takhle v úvodu chci napsat, že se za zabedněnce opravdu nepovažuji.

Troufám si říct, že nepatřím ani do jedné z vyhraněných skupin obyvatel - kdy na jedné straně jsou lidé extrémně vystrašení a na druhé zase ti, co sabotují i sebemenší opatření proti šíření nemoci a jakékoli riziko ve své podstatě bagatelizují. Covid v populaci přítomen je. Může způsobit výrazné zdravotní komplikace, zvláště zranitelnějším skupinám obyvatelstva (starší lidé, lidé chronicky nemocní apod.). Ale jak ukazují zatím spíše ojedinělé případy (mluvím o ČR), vážný průběh u mladého a zdravého člověka nebývá častý. I když určitě není vyloučen.

Co mi na očkování vadí úplně nejvíc je to, že přestože vím, že vakcíny prošly zcela standardním schvalovacím procesem, který jen musel být s ohledem na pandemii urychlen, tak z mého pohledu se nemoc covid-19  v každém jednotlivém organismu chová natolik nepředvídatelně a rozdílně, že tomu ani lékaři ani jiní odborníci často vůbec nerozumí a nikdo mi tedy v tuto chvíli nemůže zaručit, že se vakcinační dávka této nemoci v mém organismu nemůže za nějaký čas projevit způsobem, který dnes, v tuhle chvíli, nikdo nezná a tudíž ho ani neočekává.

Negativní stránky očkování se ostatně postupně objevují, od AstroZenecy, od níž upustilo kvůli výskytu krevních sraženin několik států (i když zrovna u téhle kauzy zcela objektivně řečeno - pokud tuhle problematiku trochu prozkoumáte, zjistíte, že to procento je opravdu zanedbatelné a často spojené s dalšími nemocemi, kterými daný člověk trpí), po postupné prosakování informací, že potíže po vakcíně mají často lidé, kteří mají vysoký titr protilátek a ani o tom neví, jelikož u nich nemoc proběhla bezpříznakově. K tomuhle jen podotknu, že by mi dávalo velký smysl před hromadným očkováním napřed lidem změřit protilátky, aby byla co největší šance případné nežádoucí účinky co nejvíce eliminovat.

Jako svobodný člověk si myslím, že mám právo na to se rozhodnout, co si do svého organismu chci nechat vpravit a co ne. Rozumím tomu, že zastánci očkování často argumentují pojmem "kolektivní zodpovědnost", že když se nenechám naočkovat, můžu být chodící hrozbou jako přenašeč právě pro ty rizikovější skupiny, než jsem já sama. K tomu bych zmínila, že opravdu dělám, co je v mých silách, abych co nejvíce snížila variantu, že někoho nakazím - nosím respirátor, pokud jsem blízko jiných lidí a v uzavřených prostorách (venku ho nenosím, pokud vyloženě nestojím třeba v řadě s malými rozestupy a nenosila jsem ho nikdy, protože mi nařízení nosit respirátor na prázdné ulici přišlo jako totální nesmysl), dezinfikuju si ruce, dodržuju rozestupy a neremcám, pokud se musím nechat otestovat po návratu ze zahraničí a třeba si to v tom zahraničí i zaplatit. Beru, že to naočkovaní lidé budou mít snazší než já a respektuji to. Je to daň za moje rozhodnutí a nutnost v boji s pandemií.

Další věcí, která se mi jako těžkému tvrdohlavci, který má svou hlavu, opravdu nelíbí, je takové zprvu nenápadné, ale čím dál zřetelnější nucení do očkování a sílící výhružky, jak moc bude můj život omezen, pokud se očkovat nenechám. Opravdu je tahle strategie kompatibilní s hlásáním o "dobrovolné volbě"? Já to tak nevnímám, vnímám to jako nátlak a u mne konkrétně se jakýkoli nátlak zcela míjí účinkem. Jsem spíš pro věcnou debatu a konkrétní vysvětlování a zdůvodňování, protože jako většina věcí na planetě, nic není černobílé a ani očkování proti covidu není. Každý z argumentů ať té či oné strany má své místo a měl by zaznívat.

Nikdo by neměl být negativně nálepkován a už vůbec ne napadán proto, že se očkovat nechal nebo nenechal. 

Vůbec nevylučuju, že se můj postoj může časem změnit - v tuhle chvíli je hlavně ve hře moje další profesní směřování, kdy to vypadá, že budu pracovat a denně se potkávat s velkým množstvím lidí a to může být nakonec důvodem, že to přebije mou obezřetnost a opatrnost, kterou jsem se pokusila výše zdůvodnit a naočkovat se nechám.

Ale rozhodnout se o tom chci já sama.

 

 

   

Autor: Sylva Řiháková | pátek 16.7.2021 14:10 | karma článku: 47,39 | přečteno: 23080x
  • Další články autora

Sylva Řiháková

Porozchodová pouť do vlastního nitra (na cestě do Santiga de Compostely)

Před pár týdny jsem přišla o práci a pár dní nato i o partnera. Věděla jsem, že pokud zůstanu doma, převálcuje mě to a tak jsem sebrala sebe a své zlomené srdce a přinutila se někam vyrazit.

14.6.2024 v 8:00 | Karma: 14,24 | Přečteno: 335x | Osobní

Sylva Řiháková

Jak jsem byla (téměř) napadena na pozici vychovatelky v dětském domově (II. část)

Když jsem jela uprostřed týdne do práce, pípla mi smska od R., v níž bylo kusé sdělení, že v důsledku neplnění školních povinností starších dětí jim až do jejího návratu má být zakázána veškerá elektronika.

28.2.2024 v 16:18 | Karma: 36,00 | Přečteno: 3158x | Diskuse| Společnost

Sylva Řiháková

Jak jsem byla (téměř) napadena na pozici vychovatelky v dětském domově (I. část)

Před časem jsem nastoupila jako vychovatelka v jednom dětském domově. Už při prvním setkání s vedením jsem si vyslechla informace, které byly varovné, ale v co se to celé nakonec vyvrbí, by mě nenapadlo ani v nejhorší fantazii.

28.2.2024 v 14:05 | Karma: 36,30 | Přečteno: 4730x | Diskuse| Společnost

Sylva Řiháková

Psí odcházení

Mám doma téměř 15-tiletého psího seniora. Jedná se o plemeno shiba-inu, o jehož lumpárnách už jsem pár článků napsala. Naštěstí všechny měly šťastný konec. Tohle bude ale trošku jiné povídání.

14.7.2023 v 16:57 | Karma: 32,81 | Přečteno: 996x | Diskuse| Osobní

Sylva Řiháková

Andrej Babiš se klidně může stát prezidentem České republiky

Stačí k tomu pouhá skutečnost, aby se potencionální voliči Petra Pavla nechali ukonejšit průzkumy, které vykřikují do světa, že to má generál ve výslužbě v podstatě v kapse.

23.1.2023 v 15:42 | Karma: 22,95 | Přečteno: 636x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 43
  • Celková karma 14,24
  • Průměrná čtenost 2527x
Píšu o tom, čím mne život cvrnkne do nosu a mám zrovna chuť to sdílet se světem :-) 


Pokud Vás v mých článcích něco osloví a budete se o to chtít se mnou podělit, můžete mne kontaktovat zde: s.rihakova@seznam.cz
 

Ať se Vám u mne líbí.

Seznam rubrik