Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ministr zdravotnictví vyzývá: "Pojďme to vydržet!" Už ale neříká, co přesně

Poslední tisková konference ministra zdravotnictví byla hodně zvláštní. Začala téměř o půl hodiny později, než bylo avizováno a netrvala ani deset minut. A obyvatelé České republiky se z ní absolutně nic nedozvěděli.

Blatný začal bojovně: "Přátelé mi někdy říkají, že jsem umanutý. Já bych to řekl trochu jinak" (v tenhle moment mi problesklo hlavou, že se od pana ministra třeba dočkáme alespoň špetky sebereflexe a přizná, že nejen občané - na které rád poukazuje jako na hlavní viníky masivního šíření koronaviru, ale že ani on není bez viny). Jenže místo toho přišlo heroické prohlášení: "Nerad se vzdávám. A tento charakterový rys je podle mě pro lékaře důležitý. Pomáhá nám totiž uzdravovat lidi - v momentech, kdy by to ostatní už vzdali. Začínám tak osobně i proto, aby bylo jasné, že to, co nyní budu říkat, myslím opravdu vážně. A to i přes to, že s tím řada lidí nebude souhlasit."

O to tady ale přece vůbec nejde. Těmihle prohlášeními ministr zdravotnictví neukazuje své odhodlání v boji proti koronaviru navzdory odporu obyvatel, kteří mu - jak se domnívá, házejí klacky pod nohy. Ukazuje pouze a jenom na vlastní bezradnost a na skutečnost, že mu chybí byť jen špetička sebereflexe, což se snaží zamaskovat silnými hesly. Je to podobné "mlácení prázdné slámy" jako před pár lety silné výkřiky politických představitelů během kulminující migrační krize o tom, abychom se coby obyvatelé nějakého státu "semkli", namísto oznámení konkrétních kroků, kterými by bylo možné problém uchopit a jejich jasné komunikaci směrem k veřejnosti. Opravdu je tak těžké pochopit, že důvod, proč lidé vládní nařízení nechtějí dodržovat je hlavně fakt, že díky vládě vůbec neví, na čem jsou a co mohou do budoucna očekávat? A tohle nijak nesouvisí s tím, jakým způsobem se bude "chovat" koronavirus. Souvisí to s tím, že vláda a její představitelé nejsou schopni podložit svá vystoupení relevantními fakty, kterými by zdůvodňovali nějaké opatření a po jejich zavedení se od nich také nedočkáme nějakých konkrétních výstupů, pomocí nichž bychom mohli vysledovat, jak si které opatření stojí či nestojí. Pokud nefunguje ani tenhle základ, těžko se pak vláda může divit, že u svých občanů nemá důvěru a že se jim pak - zcela logicky - nebudou chtít dodržovat další a další restrikce, u kterých nerozumí, proč byla vůbec zavedena. 
Blatný pokračoval: "Je smutným faktem, že epidemická situace u nás se nelepší. Ba co hůř, statistika nekompromisně ukazuje, že v ČR je přítomna britská mutace viru, která je agresivnější a šíří se daleko rychleji. Dokazuje to jednoduchý fakt - opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat. Situace je špatná. Uvědomuji si, že hodně z nás je již unavených a vyčerpaných. Vím o tom, že řada lidí je nejenom na konci svých osobních sil, ale často i na konci svých finančních možností. Mnoho z nás přišlo o své blízké. Rapidně poklesla i kvalita života řady z těch, kteří tuto nemoc prodělali." To je opravdu hodno obdivu, že ministr zdravotnictví přizná, že zavedená opatření nefungují a že je situace špatná. Ale co takhle to podepřít nějakými daty? Nebo co takhle říct občanům něco povzbudivého v návaznosti na definování, jaké budou další kroky vlády, když tedy stávající opatření nefungují? Pokud něco takového Blatný nebyl v současné době schopen udělat, je mi záhadou, proč vůbec svolával nějaký brífink.

"A i když si to nechceme přiznat, tak covid 19 změnil i naši duševní kondici. Míra nevraživosti ve společnosti dramaticky roste. To všechno víme. Nechci ve svém vystoupení hovořit o dalším zpřísňování, i když i to je samozřejmě možné. Můžeme například stejně jako okolní země uvažovat o dalších překážkách setkávání lidí - Izrael, Slovensko a další země například zavedly zákaz cestování dále než je určitý počet kilometrů" (tohle mi na jednu stranu přišlo jako typická výhružka: "Ty, ty ty, pokud nebudeš poslouchat, tak dostaneš přes prsty!" A na stranu druhou jako zdůraznění toho, jak je k nám - občanům - vláda ještě shovívavá a tolerantní, na rozdíl od těch "zlých" vlád v sousedních státech, které se s občany tolik "nemažou"). "Lze také omezit pohyb mezi kraji. To všechno můžeme samozřejmě udělat. Ale bez vašeho pochopení a bez vaší sounáležitosti to nebude mít smysl." A já se znovu ptám - jak můžete jako vláda očekávat pochopení a sounáležitost občanů, když lidem nevysvětlíte PROČ děláte to, co děláte? "Řekl jsem, že se situace nezlepšuje. Řada nemocnic je nyní na hraně svojí kapacity urgentní péče. Jsou kraje, kde zbývá doslova pár míst na Áro - dnes jsem koneckonců kvůli tomu byl v Chebu" (kde jsem odmítl nabízenou pomocnou ruku z Německa, protože na to jsme my - Češi - přeci příliš hrdí, než abychom ji přijali, že).

"Pokud opravdu nezačneme dodržovat existující opatření, tak se stane, že nemocnice nebudou moci přijmout třeba lidi z infarktem nebo s úrazem" (a vzhledem k tomu, že my z nějakého tajemného důvodu nemůžeme dle pana ministra přijmout nabízenou pomoc sousedních států, nacházíme se tu v patové situaci). "Cítím povinnost vám také sdělit, že kvůli covidu se už rok lékaři nemohou dostatečně starat o jinak nemocné lidi" (a máme tu další apel na svědomí "zlobivých" občanů, nedodržujících vládní nařízení), "než o ty v kritickém stavu. V posledním roce nejsme schopni plně zajistit prevenci rakoviny! Říkám vám to dnes, v den celosvětového boje proti rakovině. V době jarního lockdownu poklesl například screening rakoviny prsu - tzv. mamograf - o více než 40%. A není důvod se domnívat, že nyní je to možná ještě horší" (možná? Pan ministr není schopen u tak vážného tvrzení zajistit statistická data, aby se nemusel schovávat za nicneříkající slůvka tohoto typu?)

Druhá polovina Blatného monologu byla ještě víc o ničem. "Chtěl bych vás všechny poprosit o jednu věc. Pojďme to vydržet. Každý týden jednám z dodavateli vakcín proti koronaviru. Věřte, že děláme v tomto směru maximum. Podobně jako všichni, i já bych si přál, abychom mohli očkovat rychleji. A také to půjde! Už v březnu dostaneme více vakcín, než jsme původně předpokládali - a další měsíce budou následovat." Nezlobte se na mne, pane ministře, ale těžko můžete očekávat, že vám po tolika planých slibech stran očkování tyhle "výhledy na lepší zítřky" někdo uvěří. "Spolu s hejtmany, se kterými mluvím snad každý den, se připravujeme na to, abychom pak byli schopni očkovat co nejrychleji. Pojďme to vydržet! Vím, že je tu ta nemoc dlouho. Ale je prostě fakt, že ji neporazíme jinak, než očkováním a tím, že budeme dodržovat nařízená opatření. Jejich obcházení není žádná frajeřina, není to ani důkaz toho, že je někdo mazaný, je to důkaz bezohlednosti vůči ostatním" (na tomhle jediném se s panem ministrem částečně shodnu - u některých opatření typu: mít nasazenou roušku/respirátor, když se nacházím v blízkosti druhého člověka, dezinfikovat si ruce tam, kde to lze a snažit se dodržovat rozestupy na místech, kde je to možné).

Dovolím se ještě zastavit u onoho hesla: "Pojďme to vydržet!" Které Blatný ve svém projevu opakovaně zmínil. Protože právě jemu rozumím ze všeho nejmíň. Co konkrétně máme vydržet? Přítomnost nemoci v populaci, chaotická nařízení bez jakéhokoli vysvětlení, neustále nové a nové restrikce, které se zavádějí opět bez alespoň částečné komunikace k veřejnosti (po níž se ale chce, aby je striktně dodržovala) a tohle všechno je pak korunováno vystoupením pana ministra tohoto typu, v němž lakonicky prohlásí, že opatření nefungují a: chytněme se všichni za ruce a vyskočme z okna?

V úplném závěru tiskovky se Blatný rozhodl zvednout ukazováček a namířit jej na hlavního viníka. "Nedodržování existujících opatření je jedním z hlavních důvodů, proč je musíme neustále prodlužovat." Čímž ministr zdravotnictví prohlásil, že za nelepšící se koronavirovou krizi můžou lidi, protože nedodržují opatření nařízená vládou. Fajn - i kdyby to byla pravda (o čemž přesvědčená rozhodně nejsem, protože jak se tak pohybuju po Praze, tak můžu s klidným svědomím prohlásit, že valná většina lidí minimálně ty základní opatření dodržuje a sveřepě se tvářících ignorantů s rouškou na bradě potkávám jen jednotky případů) - bylo by myslím fajn říct, jaké jsou ty další hlavní důvody, proč nařízení vlády selhávají. Jenže ono je to takhle daleko snazší  - hodit všechny neúspěchy na "druhou stranu" - na nás, na ty "neposlušné a rozjívené" občany a sám z toho tím pádem vyjít čistší než lilie... 

V pondělí se budou projednávat další možnosti zpřísňování opatření, hlavně možnost výraznějšího omezení pohybu a přesunu obyvatelstva.

Bůh, Babiš a Blatný s námi.

Autor: Sylva Řiháková | sobota 6.2.2021 13:32 | karma článku: 43,38 | přečteno: 6848x
  • Další články autora

Sylva Řiháková

Tak kdo je tady vlastně osel?

Stojím na ohrazené pastvině, kde se to hemží malými dětmi a jejich učitelkami. U plotu postává několik přivázaných oslíků, kteří nevzrušeně přežvykují trávu. Průvodkyně začíná s výkladem. To má být časem i moje role.

19.6.2024 v 8:39 | Karma: 8,54 | Přečteno: 205x | Diskuse| Osobní

Sylva Řiháková

Porozchodová pouť do vlastního nitra (na cestě do Santiga de Compostely)

Před pár týdny jsem přišla o práci a pár dní nato i o partnera. Věděla jsem, že pokud zůstanu doma, převálcuje mě to a tak jsem sebrala sebe a své zlomené srdce a přinutila se někam vyrazit.

14.6.2024 v 8:00 | Karma: 14,57 | Přečteno: 362x | Osobní

Sylva Řiháková

Jak jsem byla (téměř) napadena na pozici vychovatelky v dětském domově (II. část)

Když jsem jela uprostřed týdne do práce, pípla mi smska od R., v níž bylo kusé sdělení, že v důsledku neplnění školních povinností starších dětí jim až do jejího návratu má být zakázána veškerá elektronika.

28.2.2024 v 16:18 | Karma: 36,04 | Přečteno: 3169x | Diskuse| Společnost

Sylva Řiháková

Jak jsem byla (téměř) napadena na pozici vychovatelky v dětském domově (I. část)

Před časem jsem nastoupila jako vychovatelka v jednom dětském domově. Už při prvním setkání s vedením jsem si vyslechla informace, které byly varovné, ale v co se to celé nakonec vyvrbí, by mě nenapadlo ani v nejhorší fantazii.

28.2.2024 v 14:05 | Karma: 36,34 | Přečteno: 4746x | Diskuse| Společnost

Sylva Řiháková

Psí odcházení

Mám doma téměř 15-tiletého psího seniora. Jedná se o plemeno shiba-inu, o jehož lumpárnách už jsem pár článků napsala. Naštěstí všechny měly šťastný konec. Tohle bude ale trošku jiné povídání.

14.7.2023 v 16:57 | Karma: 32,94 | Přečteno: 1001x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  21:24

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  21:21

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

„Řezač z Erfurtu“ ve špinavém bytě kastroval muže, ti mu za to platili

20. června 2024  20:38

Před soudem v Německu ve čtvrtek stanul pětasedmdesátiletý důchodce obžalovaný z toho, že mužům na...

Jsme nebešťané, aleluja! Českým věřícím káže samozvaný apoštol z Nigérie

20. června 2024

Premium Říkají si Církev Oáza. Považují se za křesťany a řídí je nigerijský duchovní vůdce Festus Nsoha,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 44
  • Celková karma 11,55
  • Průměrná čtenost 2477x
Píšu o tom, čím mne život cvrnkne do nosu a mám zrovna chuť to sdílet se světem :-) 

Můj kanál na Youtube: www.youtube.com/@Batuzkarka

Pokud Vás v mých článcích něco osloví a budete se o to chtít se mnou podělit, můžete mne kontaktovat zde: s.rihakova@seznam.cz
 
Ať se Vám u mne líbí.

Seznam rubrik