Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

"Ano, pane ministře, opravdu existuje selektování pacientů."

Řekl před pár hodinami při krátkém rozhovoru primář Interního oddělení jedné z nejpřetíženějších nemocnic u nás - Nemocnice Sokolov - Mudr. Martin Straka. 

Vláda usoudila, že situace v okresech Sokolov, Cheb a Trutnov je opravdu kritická a rozhodla se tyto okresy uzavřít. Jak už je ale jejím dobrým zvykem, je to zase spíš takové "plácnutí do vody". Okresy uzavřela defakto na tři dny, které zbývají do konce nekonečně prodlužovaného nouzového stavu, pro jehož další trvání už - jak to zatím dle vývoje vypadá - znovu podporu nezíská. Navíc, okresy sice formálně uzavřela, nicméně nikdo neví - tím méně lidé, kteří by měli dané opatření kontrolovat a korigovat, jakým způsobem si to vlastně vláda představuje. Tahle otázka je nasnadě tím spíš, že kvůli totální ztrátě důvěry v kompetentnost téhle vlády rezignuje na dodržování opatření stále více lidí. A to i těch, kteří by je za jiných okolností - například kdyby jim byla logicky zdůvodněna a podepřena adekvátními daty, respektovali.

Ale zpátky k nemocnici Sokolov. Zdejší Interní oddělení přijímá několik desítek pacientů denně. K dispozici je tu běžně 45 lůžek na oddělení intenzivní péče, v současnosti byl jejich počet navýšen na téměř dvojnásobek. Jak říká primář Straka: "My tu žijeme každý den tady ten víceméně totálně krizovej stav, těch záchranek sem třeba na naši interní ambulanci, kde jsme zvyklí na deset záchranek za den, přijede najednou padesát. Za hodinu vám přijede třeba patnáct záchranek a máte dvě volná lůžka - ty lidi nemáte kam složit. Musíte prostě obvolávat, doprošovat se, takže ta situace je opravdu mnohem krizovější, než se zdá." Na otázku, jak tedy podobné situace řeší, primář odpověděl, že "to prostě nemá kvalitní řešení. Musíme improvizovat, musíme prostě ty lidi různě přeposílat, musíme lidi selektovat. Ano, pojďme si říct naférovku, že funguje selektování pacientů, že existuje. Ano, pane ministře, opravdu existuje selektování pacientů."

Na podzim bylo hospitalizovaných lidí s covidem o pár tisícovek víc - byli ale více rozprostřeni po celé republice a to navíc i v krajích s vyšším počtem obyvatel a vyšší nemocniční kapacitou, takže situace nebyla tak akutní, jakou teď musí řešit menší okresní nemocnice s malou kapacitou lůžek typu Cheb a Sokolov. Z toho mi ale logicky vyplývá, že kapacita lůžek hlavně ve větších nemocnicích třeba v Praze, která od uvedených měst ani není příliš vzdálená, by měla být dostatečná na to, aby přetíženým nemocnicím, které musí pacienty odmítat, vypomohla. Namísto toho můžeme v reportážích z nemocnic v nově uzavřených okresech slyšet, že u každého pacienta, kterého nemohou přijmout, musí absolvovat obvolávání jiných zdravotnických zařízení a přesvědčovat je, aby přijali jejich pacienty, pro které už nemají kapacitu. A že namísto do zmiňované Prahy, převáží sanitky nemocné s covidem třeba do jihomoravského Kyjova, vzdáleného od Sokolova přes čtyři sta kilometrů. Nemocnice v Chebu už zase déle jak týden marně vyhlíží tři lékaře, co jim mají přijít na pomoc a které jim garantoval ministr zdravotnictví. Ten tuto pomoc přislíbil v návaznosti na odmítnutí pomoci ze sousedního Německa se slovy, že "ve spolupráci s Národním dispečinkem lůžkové péče nebudeme transportovat jen pacienty ve vážném stavu, ale i ostatní takovým způsobem, aby byla vždy kapacita volných lůžek v kraji."  

Tak jak je možné, že ani po týdnu nebylo Ministerstvo zdravotnictví schopno zajistit alespoň ty tři slíbené lékaře? A jak je možné, že primář interny v Sokolově dnes do kamer otevřeně prohlásí, že musí selektovat pacienty a snažit se v už tak šíleném chaosu ještě telefonicky přesvědčovat nemocnice v okolí, aby ty, co musí odmítnout přijali místo nich? Proč vláda namísto nepromyšleného uzavírání nejvíce postižených okresů neřeší urgentně tyhle věci?

Hlava mi to prostě už totálně nebere.

 

Celý rozhovor s primářem Interního oddělení Nemocnice Sokolov ke shlédnutí zde:

https://ct24.ceskatelevize.cz/3268214-primar-interniho-a-covidoveho-oddeleni-nemocnice-sokolov-martin-straka-o-situaci-v-regionu

Autor: Sylva Řiháková | čtvrtek 11.2.2021 14:47 | karma článku: 42,47 | přečteno: 9834x
  • Další články autora

Sylva Řiháková

Tak kdo je tady vlastně osel?

Stojím na ohrazené pastvině, kde se to hemží malými dětmi a jejich učitelkami. U plotu postává několik přivázaných oslíků, kteří nevzrušeně přežvykují trávu. Průvodkyně začíná s výkladem. To bude časem i moje role.

19.6.2024 v 8:00 | Karma: 0 | Přečteno: 51x | Osobní

Sylva Řiháková

Porozchodová pouť do vlastního nitra (na cestě do Santiga de Compostely)

Před pár týdny jsem přišla o práci a pár dní nato i o partnera. Věděla jsem, že pokud zůstanu doma, převálcuje mě to a tak jsem sebrala sebe a své zlomené srdce a přinutila se někam vyrazit.

14.6.2024 v 8:00 | Karma: 14,25 | Přečteno: 340x | Osobní

Sylva Řiháková

Jak jsem byla (téměř) napadena na pozici vychovatelky v dětském domově (II. část)

Když jsem jela uprostřed týdne do práce, pípla mi smska od R., v níž bylo kusé sdělení, že v důsledku neplnění školních povinností starších dětí jim až do jejího návratu má být zakázána veškerá elektronika.

28.2.2024 v 16:18 | Karma: 36,00 | Přečteno: 3159x | Diskuse| Společnost

Sylva Řiháková

Jak jsem byla (téměř) napadena na pozici vychovatelky v dětském domově (I. část)

Před časem jsem nastoupila jako vychovatelka v jednom dětském domově. Už při prvním setkání s vedením jsem si vyslechla informace, které byly varovné, ale v co se to celé nakonec vyvrbí, by mě nenapadlo ani v nejhorší fantazii.

28.2.2024 v 14:05 | Karma: 36,30 | Přečteno: 4733x | Diskuse| Společnost

Sylva Řiháková

Psí odcházení

Mám doma téměř 15-tiletého psího seniora. Jedná se o plemeno shiba-inu, o jehož lumpárnách už jsem pár článků napsala. Naštěstí všechny měly šťastný konec. Tohle bude ale trošku jiné povídání.

14.7.2023 v 16:57 | Karma: 32,81 | Přečteno: 996x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Senát bude schvalovat ústavní soudce. Prezident nominoval Přibáně a Langáška

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  9:35

Přímý přenos Senátoři budou rozhodovat o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z...

Biden otevřel nelegálním migrantům v manželství s Američany cestu k občanství

18. června 2024  15:14,  aktualizováno  19.6 9:23

Přistěhovalci, kteří dlouhodobě žijí ve Spojených státech bez patřičných dokladů a uzavřeli...

Rodiče v Německu zavraždili svou dceru. Nelíbil se jim její životní styl

19. června 2024  9:19

V pondělí večer byla v Německu u města Worms nalezena mrtvá patnáctiletá dívka. Vzápětí skončili ve...

Jeden den na svobodě. Muž dostal další trest krátce po opuštění věznice

19. června 2024  9:09

Jen den poté, co se v Německu jedenašedesátiletý muž dostal z vězení na svobodu, ho tam kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 44
  • Celková karma 14,25
  • Průměrná čtenost 2470x
Píšu o tom, čím mne život cvrnkne do nosu a mám zrovna chuť to sdílet se světem :-) 


Pokud Vás v mých článcích něco osloví a budete se o to chtít se mnou podělit, můžete mne kontaktovat zde: s.rihakova@seznam.cz
 

Ať se Vám u mne líbí.

Seznam rubrik