Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Anna Šulc a Jakub Gulab bojují proti covidu obdivováním lustru ve Strakově akademii

Zmínění autoři - oba studenti oboru marketing na vysoké škole, se rozhodli vytvořit kampaň na sociálních sítích, v níž chtěli s pomocí odborníků na epidemiologii vyvrátit některé dezinformace, týkající se očkování proti covidu.  

Dejme tomu, že budu oběma autorům věřit prapůvodní dobrý úmysl. Dejme tomu. Jenže všechno ostatní, co následovalo poté, zavání velkým průšvihem. Ano, vím, že video, věnované Strakově akademii údajně nemělo mít žádnou souvislost se sedmi "šoty" kampaně, ve kterých odborníci na epidemiologii vyvrací některé z mýtů, které se kolem očkování vyrojily. Jenže dvojice ho vydala těsně před těmito nahrávkami, a z toho důvodu valná většina veřejnosti, která video o "Strakovce" shlédla, oprávněně předpokládala, že je jakýmsi úvodním vstupem do celé kampaně. A tím pádem, že se bude - nějakým způsobem, týkat i vlády. To, že to teď autoři popírají a tvrdí, že video natočené ve Strakově akademii s následnou kampaní nijak nesouvisí, už ničemu nepomůže. Z toho důvodu se po uveřejnění videí na svém FB ozval jeden z jejich aktérů - hlavní epidemiolog IKEMu Mudr. Petr Smejkal: "Přestože velmi vítám a podporuji všechny snahy o potírání dezinformací o očkování, jsem hodně rozpačitý z výsledné podoby kampaně Anny Šulc a Jakuba Gulaba - jakkoli oceňuji jejich nadšení pro věc, neměl jsem ani trochu ponětí, že k té krátké odborné části budou nějaká úvodní videa se "Strakovkou", okno pana premiéra nebo Tikťok...Pomohu vždy rád, ale celou dobu epidemie se vyslovuji za striktní oddělení politiky a odborné stránky věci, držme se toho." Ale tohle je vlastně na celé věci nejspíš ta největší prkotina. 

Ve videu ze "Strakovky" se nicméně o vládě nedozvíte vůbec nic. Ostatně podle výpovědí autorů to ani nebyl jejich záměr - chtěli prý pouze veřejnost seznámit s "těma prostorama", aby "lidi pochopili, co je to vlastně za instituci, protože spousta lidí si to nemá jak spojit, spousta lidí neví, co dělají jednotlivé instituce v České republice, tak jsme to chtěli přiblížit touhlectou zábavnou metodou. Je to dělané v našem stylu - v takovém mladistvém stylu, tak, jak to dělají mladí lidi."  V průběhu videa tak namísto vysvětlení účelu, pro který Strakova akademie slouží, uvidíte lustr, který Anna Šulc z nějakého důvodu obdivuje, rychlý záběr do řady oken, z nichž - údajně - některé patří kanceláři premiéra Andreje Babiše, rozpačitě se tvářícího ministra zdravotnictví Jana Blatného v póze "já nic, já muzikant" a nekonečně mnoho crop-topů a lesklých kalhot. To poslední jmenované naštěstí pouze u Šulcové. 

Úřad vlády vyčlenil na propagaci kampaně Šulc a Gulaba půl milionu korun z veřejných rozpočtů. Ty se nakonec autoři rozhodli nevyužít, protože zásah na sociálních sítích je dle jejich slov dostatečný i bez nich. A taky, jak přiznali, odradilo je od toho množství "hejtů", které za tento počin začali dostávat. Třetina peněz měla jít do Tic-tocu, třetina do Instagramu a třetina do Youtube. Otázka financování projektu má ale dvě zásadní "trhliny". První z nich je fakt, že Anna Šulc je považována za jednu z nejvlivnějších influencerek na sociálních sítích - tudíž by natočená videa mohla v zájmu dobré věci propagovat zadarmo, zvlášť v dnešní době, kdy nadbytkem peněz ve státním rozpočtu naše vláda zrovna nedisponuje. Nehledě na skutečnost, že se pro podobný záměr - a bez nutnosti jakýchkoli vložených peněz z veřejných zdrojů - už opakovaně nabízel člen Poslanecké sněmovny Dominik Feri, který je - stejně jako Šulc - významným influencerem na sociálních sítích s obrovským dosahem. Druhou věcí, která mi vůbec nedává smysl je to, proč chtěli autoři kampaně peníze od vlády vůbec přijímat, když - jak uvádějí, je jejich projekt "zcela apolitický a s Vládou ČR nemá absolutně nic společného", stejně jako tvrdí, že by "nikdy nespolupracovali s Andrejem Babišem." Takže spolupráce s Babišem je fujtabl, přesto by jim nijak nevadilo přijmout od vlády, v jejímž čele stojí, peníze. Navíc, u "zcela apolitického" projektu mi přijde zvláštní i ona "veselá" fotografie s ministrem zdravotnictví (který je součástí Vlády ČR). Autoři ale vysvětlují, že tu do jejich přesvědčení zahrnovat nelze, protože u Blatného není podstatné, že je součástí vlády, ale to, že je "to osoba, která je teďka v téhlecté situaci nejvíc vidět - a která - dělá rozhodnutí." A Andrej Babiš rozhodnutí nedělá a skrývá se před publicitou někde v jeskyni či co?

U zmíněné fotky bych se ještě ráda na moment zastavila:

https://echo24.cz/g/SkxBp/influencerka-sulcova-brani-sva-videa-k-ockovani-s-vladou-to-nema-nic-spolecneho-rika/1

Protože ať si autoři kampaně zdůvodňují její vyznění jakýmikoli povídačkami o "mladém duchu", o tom, že vidí "očkování jako pozitivní záležitost" a proto ji "pojali tímhle stylem," nebo jak je přesvědčený Jakub Gulab, že: "když vidíte tuhlectu fotku, vidíte tu radost" - za mne je to - velmi mírně řečeno - faux pas. V situaci, kdy se České republice nedaří dostat covidovou pandemii alespoň pod nějakou kontrolu, spousta nemocnic je přehlcená pacienty a zoufalá z nedostatku personálu a statistiky zemřelých s covidem na optimismu taky nepřidávají, mi tahle fotka přijde úplně mimo. A mimo tím spíš, že když už tyhle spojitosti "nedocvakly" autorům projektu, měly docvaknout panu ministrovi, co je o pár desítek let starší a hlavně - stojí v čele rezortu, který se s tím vším výše uvedeným potýká nejvíce.
Gulab se těsně před uveřejněním kampaně rozhodl smazat své rok a půl staré negativní komentáře k Babišovi na Twitteru, což v současnosti okomentoval tak, "že by to dneska už přehodnotil jinak, tak, že bych ty tweety tam asi nechal. Normálně jsem to tam měl nechat, v ten moment jsem to bral jako nějakou neprofesionalitu, bál jsem se toho, aby to lidé potom nevytahovali..." Podobný postoj jako její kolega zaujala na svých sociálních účtech i Anna Šulc, která se po prohlášení: "Mám z tohoto projektu velkou radost, věřím v něj a věřím v nás", následném publikování videí a vlně kritiky, která se na ni snesla, rozhodla vypnout možnost dávat videím tzv. like či dislike (jelikož dislike výrazně převažovaly) a později vypnula pro veřejnost i možnost komentářů.  

Nejasno ve svém postoji ke kampani Šulcové a Gulaba má i náš pan premiér. V jednom videu, které natočil, dvojici pochválil: „Nápad těch úspěšných mladých lidí, kteří mi řekli, že o pandemii informují na svých sítích už dlouho, a teď mají chuť udělat ve spolupráci s Úřadem vlády kampaň, se mi samozřejmě líbil. Je skvělé, že to s mými kolegy dotáhli do konce. Moc jim děkuju, že v téhle době takto pomáhají veřejnosti s osvětou", aby v jiném uvedl toto: "Ano, udělali chybu, že natočili video na Úřadu vlády. My jsme to nechtěli, já jsem je upozorňoval, znám, co dokáže nenávist Twitteru, jak je nastavena společnost díky různým lžím a dezinformacím vybraných médií."  

A pak si vyberte.

 

Autor: Sylva Řiháková | středa 3.2.2021 20:56 | karma článku: 25,45 | přečteno: 2076x
  • Další články autora

Sylva Řiháková

Porozchodová pouť do vlastního nitra (na cestě do Santiga de Compostely)

Před pár týdny jsem přišla o práci a pár dní nato i o partnera. Věděla jsem, že pokud zůstanu doma, převálcuje mě to a tak jsem sebrala sebe a své zlomené srdce a přinutila se někam vyrazit.

14.6.2024 v 8:00 | Karma: 11,85 | Přečteno: 219x | Osobní

Sylva Řiháková

Jak jsem byla (téměř) napadena na pozici vychovatelky v dětském domově (II. část)

Když jsem jela uprostřed týdne do práce, pípla mi smska od R., v níž bylo kusé sdělení, že v důsledku neplnění školních povinností starších dětí jim až do jejího návratu má být zakázána veškerá elektronika.

28.2.2024 v 16:18 | Karma: 36,00 | Přečteno: 3152x | Diskuse| Společnost

Sylva Řiháková

Jak jsem byla (téměř) napadena na pozici vychovatelky v dětském domově (I. část)

Před časem jsem nastoupila jako vychovatelka v jednom dětském domově. Už při prvním setkání s vedením jsem si vyslechla informace, které byly varovné, ale v co se to celé nakonec vyvrbí, by mě nenapadlo ani v nejhorší fantazii.

28.2.2024 v 14:05 | Karma: 36,30 | Přečteno: 4723x | Diskuse| Společnost

Sylva Řiháková

Psí odcházení

Mám doma téměř 15-tiletého psího seniora. Jedná se o plemeno shiba-inu, o jehož lumpárnách už jsem pár článků napsala. Naštěstí všechny měly šťastný konec. Tohle bude ale trošku jiné povídání.

14.7.2023 v 16:57 | Karma: 32,81 | Přečteno: 995x | Diskuse| Osobní

Sylva Řiháková

Andrej Babiš se klidně může stát prezidentem České republiky

Stačí k tomu pouhá skutečnost, aby se potencionální voliči Petra Pavla nechali ukonejšit průzkumy, které vykřikují do světa, že to má generál ve výslužbě v podstatě v kapse.

23.1.2023 v 15:42 | Karma: 22,95 | Přečteno: 634x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Urychlovač z pušky kulomet nedělá, rozhodl nejvyšší soud USA a zrušil zákaz

14. června 2024  18:09

Nejvyšší soud Spojených států dnes zrušil téměř šest let starý zákaz technických doplňků...

Do porodnic se častěji stěhují tátové i starší děti. Hitem jsou rodinné pokoje

14. června 2024

Premium Češka Hana a Mexičan Fredo se poznali v Praze. Žijí v Brně. Ale první dítě přivedli na svět v...

Na Kroměřížsku pátrají po seniorce s Alzheimerem, může být v ohrožení života

14. června 2024  17:43

Policie pátrá po sedmdesátileté Elišce Kotasové ze Záhlinic, místní části Hulína na Kroměřížsku....

Dva velké požáry ve středních Čechách: hoří výrobna pyrotechniky i sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  17:36

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 43
  • Celková karma 11,85
  • Průměrná čtenost 2524x
Píšu o tom, čím mne život cvrnkne do nosu a mám zrovna chuť to sdílet se světem :-) 


Pokud Vás v mých článcích něco osloví a budete se o to chtít se mnou podělit, můžete mne kontaktovat zde: s.rihakova@seznam.cz
 

Ať se Vám u mne líbí.

Seznam rubrik