Morálka zemřela. Začíná boj o přežití

      Sobotní pražské protivládní demonstrace, svolané odbory a dalšími dvěma desítkami občanských organizací a iniciativ, se zúčastnili občané ze všech koutů České republiky.  Dav desetitisíců demonstrantů, kteří nejsou spokojeni s vládní politikou, protestoval proti reformám, které vedou naši zemi k hospodářskému úpadku. Obří akce byla součástí kampaně odborů a iniciativ Stop vládě, jejímž cílem je demise koaliční vlády Petra Nečase. Odbory kritizují především zvyšování DPH, nekvalitní důchodovou reformu a zvyšující se nezaměstnanost. Demonstrace v Praze se zúčastnili také zástupci odborů z Vysočiny. Jedním z přímých účastníků pražské demonstrace byl také předseda odborové organizace JITONA, a.s. Jiří Kovář. Položila jsem mu několik otázek.

  

Kolik zástupců z Vysočiny se vypravilo na včerejší demonstraci do Prahy? Jeden téměř plný autobus  odborářů ze společnosti JITONA a.s. vypravil odborový svaz  Dřevo-lesy-voda.  Dva autobusy naplnily politické strany a v ostatních  jeli zástupci dalších odborových organizací.  Z Kraje Vysočina jelo na protivládní protest čtrnáct autobusů,  někteří vyrazili do Prahy auty.

V kolik hodin jste přijeli do Prahy a jak tam vypadala situace? Náš autobus vyjel v 7.15 hodin a v 9.45 hodin jsme byli v Praze. Vyrazili jsme brzy, protože jsme se obávali dopravního kolapsu. Zastavili jsme u Domu odborů na náměstí Winstona Churchilla. Tam směřovali všichni účastníci protestu, přijížděl jeden autobus za druhým.  Kolem 11 hodiny se začal řadit průvod před protestním pochodem. Pochod měl vyrazit v poledne, nakonec se z bezpečnostních důvodů vyrazilo po půl dvanácté. Průvod se vydal ulicí Seifertovou k viaduktu. Pak jsme vyšli  na magistrálu, postupně se dostali do ulice Politických vězňů a pokračovali jsme do Jindřišské. Odtud jsme se přesunuli na Václavské náměstí.

Jaká byla účast na demonstraci? Policie informovala předem, že pro udržení pořádku budou nasazeny stovky policistů, speciální antikonfliktní tým i vrtulník. Docházelo k velkým nepokojům? Odhadem se zúčastnilo kolem 110 tisíc občanů. Byl poměrně klid. K žádným závažným nepokojům a velkým zásahům policie nedocházelo. Demonstranti měli pochopitelně bubínky, hrkačky, píšťaly a dělali mimořádný  hluk. V rukou třímali transparenty se slogany jako „Rozkradli jste kasu, teď táhněte k ďasu!“, „Je na čase vyvětrat“, „Demisi tady a teď“ a další.

Jaká panovala mezi lidmi nálada? Jaké věkové kategorie se zúčastnily protestu? Na protestu bylo také hodně účastníků v důchodovém věku a k velkému překvapení byla obrovská účast mladých lidí. Na lidech byl znát stav naší společnosti. Občané byli extrémně naštvaní, převažovala agresivita, arogance, bezmocnost.  Nálada byla vybičována, na lidech bylo znát, že sociální krize je tady. Morálka zemřela, je to boj o přežití.

Protest vyvrcholil hodinovým shromážděním na Václavském náměstí. Jak to tam probíhalo? Jako jeden z prvních  řečníků  pod sochou sv. Václava vystoupil Jaroslav Zavadil z ČMKOS. Kritizoval vládu za lhostejnost k občanům, neplnění slibů, zvyšování daní a obvinil kabinet z neschopnosti. Když se z pódia ozvaly výzvy po odstavení vlády od moci, zastavení reforem a uspořádání předčasných voleb, celé náměstí propuklo v ohlušující souhlasný křik. Jaroslav Zavadil označil protest za největší protivládní demonstraci od listopadu 1989.

Celá demonstrace měla být ukončena přečtením společného stanoviska, které požaduje   demisi vlády. V kolik hodin byl konec a jak vypadala situace po ukončení demonstrace? Vše bylo ukončeno v půl třetí. Občané cinkali klíči a půlka Václaváku zpívala společně státní hymnu, která celou akci ukončila. Většina odborářů ukončila protest na Václavském náměstí. Někteří však společně se zástupci občanských iniciativ pokračovali k budově České televize a další k budově Úřadu vlády. Téměř hodinu a půl trvalo, než se dav lidí z Václaváku rozešel. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jana SvobodováJana | neděle 8.7.2012 0:00 | karma článku: 19,36 | přečteno: 1988x