Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nechte íránské slavíky zpívat

Už za pár dnů Měskská knihovna v Praze přivítá výjimečný koncert perské hudby. Proč je tak výjimečný? Kromě toho, že jde o první vystoupení této hudební formace u nás, zajímavé je, že s nimi vystoupí ženská vokalistka.

Možná máte nutkání se ptát: A co je tedy na tom tak výjimečného?

V Íránu je totiž ženský sólový zpěv v současnosti zapovězen. Před islámskou revolucí, dokonce ještě před sekulárními reformami Rezy Chána, pozdějšícho Rezy Šáha Pahlavího, ženy zpívat mohly. Zachovaly se nádherné nástěnné malby znázorňující hudebnice a zpěvačky u Safíjovského dvora ze 16. století. V období Kádžárovců ovšem nejčastěji zpívaly náboženské písně v mešitách, tzv rouzechání. Jako první veřejně a bez šátku v roce 1924 vystoupila teprve devatenáctiletá Qamar ol Molúk a započala tradici oblíbených a uctívaných zpěvaček jak perské tradiční, tak populární hudby. Technologie záznamu zvuku a obrazu se do Íránu rozšířila poměrně rychle z důvodu fascinace Šáha Mozaffar al-Dína kinematografem, který spatřil během své návštěvy Francie. Proto má íránská kinematografie a hudba poměrně hlubokou historii a tradiční kvalitu.

Rozmach hudební produkce přerušila islámská revoluce v roce 1979. Podle výkladu duchovních, kteří se dostali k moci, tanec a ženský sólový zpěv byl považovaný za nevhodný a necudný a proto byl zakázán. Ženské vokalistky mají v Íránu možnost vystoupit pouze před ryze ženským publikem, v případě přítomnosti mužů mají ženy možnost vystoupit pouze jako součást chóru, nebo jako podpůrné vokály pro mužské zpěváky.

Tato omezení skoncovala i se slibně se rozvíjející operní a baletní scénou v Roudaki Hall, přímo podporované císařovnou Farah Pahlaví, kde vystoupili i umělci nejzvučnějších jmen, jako Herbert von Karajan, Aram Khachaturian, Yehudi Menuhin nebo Zubin Mehta, baletní soubory a další interpreti, včetně československých.

Navzdory zákazům dodnes celé generace milují a poslouchají zpěvačky jako Gúgúš, Mahastí, Homejrá, Hájde a další. Některé se po revoluci definitivně odmlčely, jiné emigrovaly do západních zemí, hlavně Spojených států a Kanady a pokračovaly ve své hudební tvorbě. Dodnes jsou jejich koncerty vyhledáváné v exilové komunitě.

Skupina, která k nám zavítá, se jmenuje Mah Ensemble, a vystoupí 29,11. pod vedením maestra Madžída Derachšáního. Jedná se o klasickou tradiční perskou a kurdskou hudbu s použitím původních nástrojů: tár (loutna o čtyřech strunách), tonbak (bubínek), dáf (větší plochý buben), kamánče (strunový nástroj, příbuzný houslím), santúr (strunový nástroj podobný cimbálu), a oud (varianta loutny). Maestro Derachšání (nar. 1956)  žije dlouhodově v Německu a považuje se za jednoho z nejdůležitějších interpretů perské hudby v zahraničí. Skupinu Máh (v překladu měsíc)  založil v roce 2006 a jeho cílem bylo šířit povědomí o perské hudbě. Skupinu doprovází krásná vokalistka Sahar Zíbájí. Skupina vystupovala s úspěchem v západní Evropě i Austrálii. Českou republiku navštíví vůbec poprvé, takže pokud máte zájem o nevšední zážitek, nebo trochu podpořit íránskou a kurdskou kulturu, jste srdečně zváni.

Jen tak mimochodem, v posledních dnech Írán zachvátily protesty a podle některých zpráv si vyžádaly kolem 200 obětí, ale v českém tisku o tom nenácházím téměř žádné zmínky. Popudem pro nejnovější demonstrace bylo skokové zvýšení cen benzínu, kdy natankování 10 litrů nyní stojí běžné obyvatele jejich celodenní výdělek. Člověk by si řekl, no, zdražuje se pořád. Jenom u země produkující ropu to trochu může překvapit. Vláda své rozhodnutí obhajuje snahou o omezení pašování levného benzinu do okolních zemí, kde jsou jeho ceny mnohem vyšší. V Íránu byl benzín ještě před několika lety štědře dotován, teprve v minulých letech stát postupně začal spotřebu omezovat přídělovými kartami a dotace snižovat. V důsledku sankcí a špatného řízení ekonomiky je v Íránu vysoká inflace, země se potýká s nezaměstnaností, odlivem mozků a nízkými výdělky.  

V důsledku nepokojů vláda zemi úplně odřízla od internetu ve snaze omezit pronikání informací o obětech a násilnostech za hranice.

Nicméně, jako obvykle, po Íránu neštěkne ani pes. 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Silvia Suto | středa 20.11.2019 17:49 | karma článku: 18,99 | přečteno: 518x
  • Další články autora

Silvia Suto

Co všechno mě naučila armáda aneb "Příručka zabijáka"

Když v zahraničí zmíníte, že jste sloužili v armádě, většinou uslyšíte "Thank you for your service" (děkuji za vaši službu). Zde vojáci v uniformě mezi civilisty raději ani nepáchnou. Taky koho by bavilo věčně poslouchat nadávky.

19.1.2023 v 8:21 | Karma: 42,90 | Přečteno: 6161x | Diskuse| Společnost

Silvia Suto

Zahrádku nemáme, ale zato máme úplně jedinečné jídlo... (provozní opět bloguje)

Od pondělí otevřou restaurační zahrádky. My bohužel neotevřeme. Pořád nesmíme. Asi si třeba nezasloužíme přežít, jako ti privilegovaní. Zahrádku totiž prostě nemáme.

14.5.2021 v 16:20 | Karma: 18,27 | Přečteno: 647x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Šefééé, kolik Xanaxů do toho guláše?

"Do datové schránky dorazila nová zpráva s identifikačním číslem 85524...." září na displeji telefonu. Polévá mě studený pot. Zbaběle odkládám její otevření a občas se na tu chvíli připravuji i několik dnů. Mám totiž restauraci.

22.12.2020 v 17:29 | Karma: 23,64 | Přečteno: 904x | Diskuse| Politika

Silvia Suto

Nová dimenze cestovatelských přednášek: téměř virtuální návštěva

Exotickým cestám asi na jistou dobu odzvonilo, pořád ale můžete zajít na poznávací večer se zábavným povídáním a ochutnávkou nevídané gastronomie. Představte si, že je to za necelé čtyři stovky a nemusíte ani vystrčit nos z Prahy!

22.7.2020 v 20:15 | Karma: 7,80 | Přečteno: 286x | Diskuse| Pozvánky, akce

Silvia Suto

Gastropanika aneb Covid-19 má i neviditelné oběti.

780. Sedmset osmdesát korun českých. Celá naše dnešní tržba. V sobotu! Přišli dohromady dva zákazníci a tři objednávky přes rozvozové společnosti. Pouhý týden poté, co u nás nebyla pomalu ani jedna volná židle a personál nestíhal.

9.3.2020 v 16:30 | Karma: 38,08 | Přečteno: 6008x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

ANALÝZA: Smutný Den nezávislosti Izraele. Ve válce, opuštěn a rozhlodáván zevnitř

15. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli „Měli bychom to oslavit. Určitě půjdu na hřbitov s kyticí květin a každému padlému dám na hrob...

Česká stopa zatčených oligarchů vede nejspíš k luxusním bytům v Praze

15. května 2024

Premium Ukrajina by mohla poprvé usilovat o zablokování nemovitostí, které její občan vlastní v Praze. Jak...

„Podívejte, vychází Země!“ Fotografie z Apolla 8 změnila lidstvu pohled na svět

15. května 2024

Seriál Země jako nádherné a životem překypující umělecké dílo uprostřed nicoty. Přesně tak zachytili naši...

Kočka, Rittig a další. Projekt mapuje, kdo ukrývá peníze v dubajských bytech

14. května 2024  22:46

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly...

  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1998x
Žiju na hranici dvou světů.. a občas i několika zemí, už pěkných pár let. Z donucení okolnostmi. Balansovat nad propastí mě tak nějak baví, závratěmi netrpím. Jsem upřímná, protože nemám moc co ztratit. Co nechci říci, prostě neřeknu, dokud mě nemučí. Pokud něco říci chci, stejně mi v tom nikdo nezabrání.

Jsem zaměstnancem jedné ze tří největších firem na světě a u toho se intenzivně zabývám exotickou, donedávna oficiálně "nepřátelskou" zemí. Studuji její moderní dějiny v doktorandském studijním programu a jako správný ekonomický kaskadér jsem vydala učebnici libozvučného indoevropského jazyka, kterým se tam mluví, tedy perštiny. 

Mám ráda odvážné lidi, sarkasmus a dobrou skotskou. Bez ledu prosím. A dvojitou. Dnešní doba si to tak nějak žádá.