Určeno nejen podnebím

Tento a minulý týden jsem se i dost procházel. Auto bylo v opravě. Nečekal jsem moc dlouho sice, asi pět dní, ale přesvědčuji se pořád dokola, že opravy v Anglii moc dokonalé nejsou. Pokud ta určitá věc nejde prostě vyměnit, ale je potřeba tomu dát víc, trošku jinak nastavit, sestavit, přizpůsobit, prostě tak jako poštelovat, tak se dá očekávat problém. A to se zdaleka netýká jen aut.

Před několika lety jsem opouštěl Prahu a tím pádem i tamější zaměstnání, jedním z více důvodů konečného rozhodnutí bylo, že jsem měl dojem, že se zavádí systém úspor na nesprávných místech. Vím, že se takové věci říkají skoro při každé změně a tak jsem byl víceméně zdrženlivý v těchto úvahách, ale životní zkušenosti a selský rozum mě v tom utvrzují.

Příliš spořit na údržbě různého druhu, nebo nenacházet záměrně drobné závady a rušit pravidelnou údržbu a smlouvy k tomu sloužící není nakonec ta úplně nejlevnější varianta. Je to varianta pro krátkodobé „vylepšení a přibarvení“ čísel a posílení pozice nebo vyhlídek na jiné pozice krátkodobě úspěšných manažerů, rychlokvašek. Samozřejmě, tito argumentují čísly za jejich období a co se stane s tím, co jim bylo na tu dobu svěřeno k opatrování, to je jim srdečně jedno.

Představte si třeba takový výtah a vzduchotechniku, a místa v budově, kde se nedá dostat jinak než tím výtahem a vzduch se tam nedostane jinak, než právě tou vzduchotechnikou, také teplo či ochlazení. Pak někdo přijde, zruší všechny smlouvy a kasá se, jak zlepšil hospodaření. No a pak se půl baráku musí zavřít a zabezpečit lidi, když vypoví technologie službu. Pak rychlá práce, opravy a nová zařízení vyjdou na více peněz než všechny ty smlouvy dohromady a firma či oddělení se může znovu otevřít, až po skončení prací. Pravděpodobně to však jde z jiné hromádky, jinak nevím jak by bylo možné to obhájit či zafinancovat. Nebo ten známý příklad s firmou vyrábějící dřevěný nábytek a lesem, který za honbou rychlého výdělku hned celý vykácí a nevysází nic jiného, ušetří na sazenicích i platech pro ty co by se o sazenice i les postarali, pak ale není z čeho dělat a skončí celá společnost. Prostě rychlá a jednoduchá řešení.

No ale o čem jsem to chtěl vlastně psát. O tom jak jsem si všímal, že tu nikdo nezamete chodník, ani před barákem, ani před firmou, tedy kromě velkých obchoďáků, které chtějí, aby se řidiči na jejich parkoviště mohli dostat. Jo a před bankou jsem viděl chlapíčka solit vchod, nikoliv ale zametat před bankou. Jinak opravdu nikdo ani nezametá a také se nad tím nikdo nepozastavuje. Je fakt, že jsou zvyklí, že to většinou do dvou dnů roztaje a tentokrát to drží už asi týden. Silnice jsou solené, sic neodhrnuté, ale tam už to roztálo, tedy jen na hlavních silnicích. Je to nezvyk vidět po celém městě na hlavních ulicích silnice už beze sněhu a všechny chodníky s ušlapaným zledovatělým sněhem. I jiné věci jsou přizpůsobené podnebí, tedy tomu obvyklému. Například voda a odpady tažené po venkovní zdi, nechráněné trubky z venku po baráku, nebo asfalt s kusy kamenů a struktury, která praská při minus jednom stupni, na mnoha barácích dodnes jednovrstvé okna, za kterýma se houpou záclony při venkovním vánku a místní „nové“ dvouvrstvé okna, které se potí zevnitř v baráku a nedají se otevřít dokořán, za to z přiměřené vzdálenosti dobře vypadají. Stačí to tak akorát, nebo skoro, na místní povětrnostní podmínky a ty to vlastně určují. Jasně, kdo by třeba v místě, kde je celoročně 25 stupňů zateploval barák a utrácel za ochranu proti mrazu. Jojo místní podmínky určují mnoho věcí. Tak jsem se vykecal a můžu si jít odpočinout. Mějte se všichni.

No a to je prozatím asi tak všechno

Autor: Lukáš Štika | neděle 27.1.2013 8:11 | karma článku: 7,00 | přečteno: 209x
  • Další články autora

Lukáš Štika

Husák a Tymošenkov

23.2.2014 v 18:16 | Karma: 20,28

Lukáš Štika

Křivolaké jazyky

18.2.2014 v 23:02 | Karma: 4,51

Lukáš Štika

Anglické pocity

4.2.2014 v 10:09 | Karma: 11,06

Lukáš Štika

Když pravá jede doleva

2.2.2014 v 10:50 | Karma: 10,61

Lukáš Štika

Líná huba...?

18.8.2013 v 8:30 | Karma: 7,69