Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zoufalé MŠMT má máslo na hlavě - Evoluce ve školství 3

Stát by se měl postarat o to, aby učební obory byly atraktivnější. Měl by do nich investovat daleko více financí i energie. Nebo je snad normální, že MŠMT podporuje žáka v učebním oboru částkou 160,- Kč na jeden školní rok?

V prvních dvou dílech jsem se věnoval mateřskému a základnímu školství. Dnes se zaměřím na střední školství.

Než se však žáci usadí v lavicích středních škol, musí ti, co chtějí na maturitní obory, projít sítem písemných jednotných přijímacích zkoušek z českého jazyka a matematiky. Myšlenka vytvoření přijímacích zkoušek nebyla špatná. Provedení je však zoufalé. Testy se nedaří a každým rokem přibývá připomínek a stížností z řad učitelů. Co je ještě horší, základní školy se přestávají v devátých třídách věnovat svým povinnostem. Mění výuku a připravují žáky na přijímací zkoušky. Důvod? Pochybný. Kdyby totiž byly testy řádně připravené, nebyla by tato činnost vůbec potřeba.

Osobně mi vadí na JPZ ještě více to, že zavírá dveře ke středoškolskému vzdělání některým rodinám. Cílem společnosti by přeci mělo být zvyšování vzdělanosti. A co udělal náš stát? Ve snaze dostat více dětí do učebních oborů, zavírá jim dveře do těch maturitních. Opak by měl být pravdou. Stát by se měl postarat o to, aby učební obory byly atraktivnější. Měl by do nich investovat daleko více financí i energie. Nebo je snad normální, že MŠMT podporuje žáka v učebním oboru částkou 160,- Kč na jeden školní rok = 16,- Kč na žáka a jeden měsíc? Kolik za takto směšnou částku asi nakoupíme nožů, válečků, plechů, misek, surovin a dalších potřeb pro vyučení takového cukráře? Pokud chceme zatraktivnit učební obory, musím jejich žákům nabídnout daleko více než dnes. Díky bohu, mnohé školy již dnes umí dělat zajímavé učební obory, ale je to díky nezměrnému úsilí jejich vedení a učitelů odborného výcviku, kteří doslova kouzlí. Naši učni díky učitelům vyhrávají celou řadu mezinárodních soutěží! Stát má však rozhodně máslo na hlavě.

Dalším problémem JPZ je jejich neopodstatněnost u řady oborů. Z tohoto důvodu bych se přikláněl k tomu, aby byly dobrovolné. Abychom tak zbytečně nevyautovali nadějné sportovce, hudebníky či například malíře ze středoškolských studií. Nezavírejme brány středních škol budoucím specialistům a virtuosum. Dejme pravomoc ředitelům rozhodovat. Oni vědí, jaká je jejich škola, a kdo studium zvládne. Stát od zeleného stolu to moc dobře ani vědět nemůže.Chtěl bych zdůraznit, že rozhodně nemám nic proti tomu, aby byly přijímací zkoušky. Jsou důležité. Ale je potřeba hledat lepší řešení. Různá řešení pro různé druhy škol. 

Stejně jako u základních škol je třeba u těch středních upravit RVP. V mnoha oborech jsou zastaralé a ve většině je třeba i jejich redukce. U učebních oborů bych se přikláněl k redukci počtu hodin, které musí žáci strávit s lavicích. Uvědomme si, že ze ZŠ přichází na učební obory povětšinou žáci neúspěšní, žáci s četnými poruchami učení i žáci ze sociálně méně podnětného prostředí. A takový žák má udržet pozornost a sedět nad učebnicemi od osmi hodin ráno mnohdy až do šestnácté hodiny odpolední. To je opravdu masakr. Věřte mi. Následuje k tomu velmi často hodinová cesta domů (připočtěme i hodinu ráno do školy) a následně ještě plnění domácích úkolů, které zaberou další hodinu. Kolik takovému žákovi zbývá času na odpočinek a na záliby? Jaká efektivita výuky může následovat? Pokud bychom ubrali celkově pět hodin týdně, věřím, že bychom dokázali zkvalitnit vzdělávací proces. Pojďme se i bavit o tom, jestli by nebylo prospěšné část výuky převést na distanční. Samozřejmě ne tu klíčovou. Ale pokud bychom dokázali do výuky zařadit více projektů či skupinových prací, byla by distanční výuka vyloženě přínosem.

Již nyní je jasné, že celá středoškolská výuka potřebuje daleko větší podporu státu. Vidím to u nás ve škole na výuce odborného výcviku či praxí. Daleko efektivnější je výuka na našich školních dílnách, kde jsme schopni zajistit prvotřídní kvalitu. Provoz školních dílen je však nejen finančně náročný, ale ztěžují nám ho různá neskutečně přísná nařízení státu. O tom však na MŠMT „nemají ani páru“.

Závěrem bych se rád věnoval maturitě. Dospěli jsme do stádia, kdy by bylo potřeba jasně definovat maturitu pro gymnázia, obchodní akademie a podobné „všeobecné střední školy“ a jinou pro střední odborné školy. Přikláněl bych se k tomu, aby na „všeobecných SŠ“ byla zaměřena v teoretické rovině (stávající stav) a aby na SOŠ byla ještě více zaměřena na odbornou rovinu. Aby zde žáci museli vykonat z odborných předmětů projekt, praktickou maturitu i ústní maturitu. Nechť například budoucí paní učitelky studia SPgŠ předvedou při praktické maturitě celý jeden den s dětmi v MŠ a ukáží tak svoji připravenost na své budoucí povolání. Současná „jednotná“ maturita pro všechny je už myslím jaksi za zenitem.

Toto zamyšlení není rozhodně namířeno proti učitelům základních škol. Osobně si vážím všech učitelů. Je cíleno proti současnému systému. Ten je podle mého názoru zralý ke změnám.

Pěkné dny všem. 

Autor: Štefan Klíma | neděle 21.6.2020 18:16 | karma článku: 17,00 | přečteno: 283x
  • Další články autora

Štefan Klíma

A dost! Ministři, neničte budoucnost našich dětí!

Nová doba přináší staré pořádky (bohužel), alespoň to tak působí v Karmelitské ulici, kde sídlí MŠMT, a na ministerstvu financí.

8.11.2022 v 12:47 | Karma: 31,44 | Přečteno: 1387x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

Z deníku šíleného ředitele 4

Podobnost se životem jakéhokoliv ředitele mateřské, základní či střední školy je čistě náhodná... Fejeton o životě ředitele školy

17.9.2022 v 8:49 | Karma: 42,18 | Přečteno: 6428x | Diskuse| Společnost

Štefan Klíma

Nový ministr školství

Už od poledne se objevují jména případných nových ministrů školství. Zatím však ani jedno z jmen není slibným tahákem. Bohužel...

19.6.2022 v 17:31 | Karma: 25,16 | Přečteno: 886x | Diskuse| Politika

Štefan Klíma

Krize přijímacího řízení

Od 28. dubna - po zveřejnění výsledků – jsem denně řešil i padesát telefonátů zoufalých rodičů. Často to byli rodiče uchazečů, kteří měli v pololetí průměrný prospěch 1,2 – 1,5. Situace byla pro mnohé opravdu zoufalá.

24.5.2022 v 13:31 | Karma: 35,94 | Přečteno: 6012x | Diskuse| Společnost

Štefan Klíma

Andělé strážní o Vánocích

Odpojte se prosím na chvíli od okolního světa, vypněte svá ostatní elektronická zařízení a pojďte se s námi ponořit do světa andělů, do světa zážitků, krásy a do historie Vánoc. Zatímco děti počítají, kdy skončí škola a ...

19.12.2021 v 10:24 | Karma: 20,33 | Přečteno: 688x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 33
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2065x
Ředitel ISŠ a SPgŠ Mladá Boleslav, autor 5 učebnic - Vývojová psychologie pro učitele, Obecná psychologie pro učitele, Zeměpis cestovního ruchu...

Seznam rubrik