Jak to vnímám já: Ani jsem netušila, že je dneska apríl...
Správně řečeno, zaskočil mě dnešní titulek s názvem PŘEHLEDNĚ: Jak vypadá „rodinná revoluce“ z pera ministryně Marksové. Po ty, kdož nečetli závěrem přikládám a teď si neodpustím svoje osobní ale i pracovní postřehy. Od roku 1985, s nějakými malými přestávkami, se moje povolání okolo rodiny a dětí vždy točilo. Od roku 1995, přesněji od vzniku Státní sociální podpory, pak jsem k sociální oblasti přičichla natolik, že jsem změnila své původní povolání, doplnila si v tom oboru vzdělání a tak nejsem úplným laikem. Za těch několik desítek let jsem si vytvořila svůj osobní i profesní názor, proto mi dovolte vyjádřit se k jednotlivým oblastem níže uvedeného článku:
1/ Dávky pro rodinu
Za sebe, jako za ženskou, říkám, že systém dávek poskytovaných úřadem a garantovaných státem je špatně. Jediné opodstatnění má podle mého mateřská. Protože žena se nemůže věnovat zaměstnání a příjem do rodiny je potřeba, tam je to odůvodněné.
Co ovšem považuji za chybné jsou přídavky na děti. Zlobte se na mě sebevíc, ale očekávat od státu peníze na děti za to, že jsem s nimi doma? Kde to jsme? Kdo nutil rodiče pořizovat si děti? Když už si je pořídili, tak s vědomím toho, že se o ně musí postarat. Ano, teď budou jistě argumentovat matky od malých dětí, že je nikdo nezaměstná a v tom je dle mého chyba. Tady je třeba revoluci. A VELKOU REVOLUCI! Přídavky pro děti ano, ale pracujícím rodičům a matkám s malými dětmi umožnit částečné úvazky, tak aby zvládaly péči o děti! Samoživitelkám pak přijetí dětí do předškolních zařízení a družin bez poplatků by mělo být samozřejmostí.
2/ rodinné finance
Zálohové výživné už zde mělo být dávno, stejně tak jako návrat manželských půjček. O tom žádná!
3/ školství
Trochu mě udivuje, že najednou se bude obnovovat to, co tu už kdysi bylo. Bezplatné státní školky by měly být samozřejmostí. Jen nevím, jak si školky kapacitně poradí s přijímáním dvouletých dětiček. Spousta jeslí zanikla, nejsou budovy, prostory atd. Samosebou je nesmyslné, aby děti do předškolních zařízení byly přijímány jen k určitému datu. Co se týče družin – ano, rodiče by jistě uvítali družiny třeba do 18:00 hodin, ale je možné to kapacitně pokrýt a zajistit?
4/ Práce a pracovní trh
Nezaměstnanost to je kámen úrazu. Dle mého by mělo platit toto: přednostně zaměstnávat rodiče nezletilých dětí a tam, kde je stanovena vyživovací povinnost tuto z platu zákonitě odvádět, ať už na nějaký fond zálohového výživného nebo přímo k rukám příjemce.
Když na Úřadu práce dotyčný nebo dotyčná mající vyživovací povinnost odmítne práci, zaměstnat ho tam, kde je nedostatek pracovních sil i za cenu toho, že bude ubytován v jiném městě. Když mohou agentury zaměstnávat zahraniční dělníky i s ubytováním, to by v tom byl čert, aby to nezajistil i stát.
Hodně mě pobavil tento výrok – cituji: “služby pro domácnost aneb nezaměstnaný do každé domácnosti.
(Mají pomáhat rodičům s domácími pracemi, aby měli víc času na rodinu. Stát bude dotovat stravenky, jimiž budou rodiče nezaměstnaným platit za práci v domácnosti.)“
Napřed jsem se pohledem do kalendáře ujistila, že je fakt 3. listopadu, protože pohledem z okna jeden nepozná, zda třeba není jaro (když na stromy nevidím).To je myšleno opravdu vážně?
To si jako někdo na ministerstvu myslí, že si vezmete do domácnosti člověka, kterého neznáte a ten vám nakoupí, uvaří, uklidí, vyzvedne děti ze školek a vy mu zaplatíte stravenkou???
To je tedy nápad opravdu za všechny stravenky!
5/ sociální bydlení
Nevím jestli ti, kdož tuto „rodinnou revoluci“ připravovali někdy sešli do podhradí, protože se jedná o další z mého pohledu nebetyčný nesmysl. Cituji z článku: “zákon nařídí obcím přidělit byt každému, koho na základě příjmového testu uzná Úřad práce jako člověka „v bytové nouzi“… nárok na byt bude mít podobná skupina lidí, která nyní má nárok na příspěvek na bydlení…“
Vážení a milí tvůrci „rodinné revoluce“ více jak 80% lidí je v bytové nouzi, ne jenom 600 tisíc. Ty ostatní rodiny se snaží jak se dá, aby ukočírovali předražené nájmy a žili alespoň trochu důstojně a byty na rozdávání města a obce nemají. Co takhle uvolnit nějaké finance na stavbu třeba malometrážní startovacích bytů pro mladé rodiny a v každé obci či městě mít v záloze pár sociálních bytů s bydlením na dobu určitou (než se najde bydlení)…??? Když se řekne „á“ – tzn. zákonem nařídit přidělit byt, mělo by se udělat i „bé“ – mít ty byty k dispozici.
6/ rovnost žen a mužů
No bylo by to správné, kdyby se platově nerozlišovalo na stejných pozicích, zda dotyčný zaměstnanec nosí sukně. Když práci odvádějí na stejné pozici, mají být stejně odměňováni.
Nemám nic proti tomu, aby otec byl uvolněn na dobu šestinedělí a byl k ruce manželce a dítěti – to by se mi jevilo jako nutná povinnost.
Vystřídat se v rodičovské s držením místa na dobu až tří měsíců bude víceméně oříšek pro zaměstnavatele, ale proč neumožnit třeba otcům od malých dětí do věku tří let čtrnáctidenní placenou dovolenou každý rok navíc? Ha – to nikoho nenapadlo, co? Bylo by správné, aby otcové od rodin trávili více času s rodinou.
7/ Zdravotnictví
Tento resort jde trochu mimo mě. Ale myslím si, že do škol by se měla vrátit osvěta (proč nutit náctileté užívat antikoncepci?) a potom hradit nákladné umělé oplodnění.
Dneska je trend, že ženy porody odkládají, ale příroda se holt ošálit nedá. (Své si samozřejmě myslím i o škodlivosti veškeré hormonální léčby, ale to už je z jiného ranku!) Rozhodnutí o tom, kdy si pořídit potomka je na jeho rodičích (nebo jen na matce) a s tím rozhodnutím souvisí i to, že budu schopný/á se o dítě postarat po všech stránkách.
Jen úplně na závěr. Děti se rodily i ve válečných letech a i v bídě. A většinou se rodily proto, že je rodiče chtěli, brali to jako povinnost zachovat rod a své děti byli schopni vychovat s přispěním široké rodiny. A v tom já vidím velký problém dnešní doby. Ne rodina, ale stát, který převzal spoustu povinností za rodiny!
A co by dle mého naopak rodinnám prospělo: levnější bydlení, levnější doprava, levnější obutí...a takto bych mohla zlevňovat donekonečna, nebo naopak razantně navýšit platy!
Ale jak uvádím vždy pod svými články, jedná se zase o můj názor a ten se může od toho vašeho úplně lišit.
Přeji hezké počteníčko níže uvedeného:
PŘEHLEDNĚ: Jak vypadá „rodinná revoluce“ z pera ministryně Marksové
3. listopadu 2016 10:15
Čerstvě navrhovaná prorodinná opatření ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) jsou součástí jejích širších plánů na „revoluci“ v sociální oblasti. Dosud zveřejněné nebo už projednávané plány se týkají sociálních dávek, pracovního trhu, bydlení, zdravotnictví nebo školství. Podívejte se na konkrétní návrhy.
Dávky pro rodiny
- zvýšení mateřské vysokopříjmovým (díky posunu redukčních hranic) i ostatním matkám (zvýšení denního vyměřovacího základu ze 70 na 80 procent)
- „turborodičovská“ pro vysokopříjmové matky
Možnost rychlého vyčerpání rodičovského příspěvku už za půl roku; bez omezení umístit dítě do předškolního zařízení při pobírání rodičovského příspěvku.
- valorizace rodičovského příspěvku pro všechny z 220 tisíc na 250 tisíc korun
- zvýšení přídavků na děti
Dnes je odstupňované 500 Kč, 610 Kč a 700 Kč za dítě a měsíc (dle věku). Nově by mělo být 1 000 Kč za měsíc pro každé dítě a pro většinu rodin (namísto 419 tisíc dětí by mělo nárok 916 tisíc dětí).
- porodné na první tři děti po 13 tisících korun pro všechny rodiny
Dosud je za první porod 13 tisíc Kč, za druhý 10 tisíc Kč a jen pro rodiny s příjmy do 20 800 Kč měsíčně.
- dlouhodobé ošetřovné
Má být určeno pro péči o (nemohoucího) rodinného příslušníka; zaměstnavatel musí pečujícího uvolnit a držet mu místo.
Rodinné finance
- zrušení daňové slevy na nepracujícího manžela/manželku (24 800 Kč ročně)
- zastropování daň. odpočtu úroků z hypotéky
Maximálně by se mohly odečíst úroky odpovídající hypotéce na průměrné rodinné bydlení.
- novomanželské půjčky
ČMZRB (státní Českomoravská záruční a rozvojová banka) do roku po svatbě / registrovaném partnerství poskytne spotřební úvěr až 300 tisíc za velmi nízké úroky. Čím více se páru narodí dětí, tím víc se sníží úrok.
- rodič, který je OSVČ, bude po návratu z rodičovské dovolené do 7 let věku dítěte platit jen poloviční minimální zálohy na sociální pojištění
Dnes musí po návratu k podnikání platit první rok hned plnou sazbu (25 tisíc Kč ročně).
- zálohované výživné
Namísto dlužících rodičů bude alimenty platit stát, který si je následně na dlužnících vymůže.
Školství
- garance mateřské školy od 2 let věku a
- možnost nastoupit i během školního roku
- vznik mikrojeslí (pro maximálně 4 děti), od půl roku věku financovaných státem
- financování dětských skupin státem
- všechny veřejné školky zadarmo
- všechna předškolní zařízení budou muset ¨mít jednotný vzdělávací program a dodržovat hygienickou vyhlášku
- rozšíření družin a přizpůsobení jejich otevírací doby potřebám rodin
Práce a pracovní trh
- sleva až 5,5 % ze sociálního pojištění pro zaměstnavatele, který poskytne zkrácený úvazek (max. 0,8 úvazek)
- uzákonění sdílených pracovních míst
- každý zaměstnavatel bude muset umožnit zkrácené úvazky, pokud písemně neodůvodní „vážné provozní důvody“
- služby pro domácnost aneb nezaměstnaný do každé domácnosti
(Mají pomáhat rodičům s domácími pracemi, aby měli víc času na rodinu. Stát bude dotovat stravenky, jimiž budou rodiče nezaměstnaným platit za práci v domácnosti.)
Sociální bydlení
- zákon nařídí obcím přidělit byt každému, koho na základě příjmového testu uzná Úřad práce jako člověka „v bytové nouzi“
- nárok na byt bude mít podobná skupina lidí, která nyní má nárok na příspěvek na bydlení (odhadem přes 600 tisíc lidí)
- zřídí se tři prostupné typy bydlení: krizové, sociální a dostupné
- v přidělených bytech se má platit snížený sociální nájem (pokud na něj lidé nebudou mít, pomohou dávky)
Rovnost žen a mužů
- rovnost v odměňování mužů a žen
Firmy s více než 50 zaměstnanci by musely zveřejňovat agregované informace o platech mužů a žen v podniku a zavádět podnikové plány na dosažení rovného odměňování; příkladem mají jít jako první státní podniky.
- odstranění slova „dovolená“ z mateřské a rodičovské dovolené
- vytvoření otcovského poporodního období (týden v době šestinedělí placený jako mateřská
- „střídací bonus“ u dětí do tří let věku
Až tři měsíce placené jako mateřská pro druhého rodiče, pokud se rozhodne vystřídat prvního na rodičovské dovolené; zaměstnavatel ho bude muset uvolnit a podržet mu místo.
Zdravotnictví
- Nárok na umělé oplodnění hrazené pojišťovnou do 43 let (dnes do 38), více pokusů (4 místo 3) a méně doplatků na související léky
- pro umělé oplodnění nebude třeba souhlas partnera
- bezplatná antikoncepce pro dívky do 18 let
- důstojné porody; nemocnice by měly vyjít vstříc přání rodičky, například domácímu porodu
zdroj idnes
Ladislava Šťastná
Jak to vnímám já: Mladý může – starý musí…
...tak nějak se to říká, že, když člověk zaslechne zprávu o úmrtí člověka. V případě Karla Gotta, po oznámení jeho diagnózy, bylo opravdu jen otázou času, kdy titulky novin zaplní zpráva o jeho skonu.
Ladislava Šťastná
Jak to vnímám já: Na důchody si počkáme a kdo ví, zda se jich dočkáme?
Když ve filmu Což takhle dát si špenát? omládlý Fanda Liška ve škole sděloval, že ho přece musí zajímat jaký bude mít důchod, bylo to úsměvné. Koho by v deseti letech zajímala výše penze, když má do důchodu daleko?
Ladislava Šťastná
Jak to vnímám já: Někdy se ví, co Bůh chystá…
No, řeknu vám otevřeně, že zpráva o nemoci Karla Gotta mě zas tak moc nezaskočila. Už někdy zjara jsem říkala, že se mi nelíbí to, co se okolo zpěváka děje. Když jsem slyšela písničku, co nazpíval se dcerou Carlotte řekla jsem si:
Ladislava Šťastná
Jak to vnímám já: "Kdož su boží bojovníci..." aneb taky svádíte boj o hřiště?
Tak si představte, že když jsem byla malá každé poledne (a tuším i půlnoc) zněla tato znělka z kostelní věže. A považte, že naše malé městečko má bojovného ducha stále. Právě bojujeme o rákosníčkovo hřiště.
Ladislava Šťastná
Jak to vnímám já: Když pod označením luxusu v Praze, pozřu maso z nemocné krávy, ale draze
mám se cítit blaze? No, řeknu vám, že po přečtení titulku o hnijícím mase nemocných krav dovezených z Polska, prodávaných jako argentinské hovězí v pražských luxusních restauracích jsem si řekla,
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Lidl zlevnil až o devadesát procent, zákazníci kvůli tomu oblehli Letňany
Plastové autíčko za dvacku zlevněné o osmdesát procent, litinový hrnec za sto korun, zlevněný na...
Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se
Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...
Požár kamionu s akumulátory zastavil provoz na D1 ve směru z Vyškova do Brna
Provoz na dálnici D1 na 209. kilometru u Tvarožné na Brněnsku zastavil v sobotu na celé odpoledne...
Vlak na baterky poprvé na pravidelné lince. Začne jezdit z Ostravy do Kopřivnice
Tuzemskou železnici čeká premiéra, v neděli poprvé vyjede na pravidelné lince bateriový vlak, který...
Ostře sledujeme vaše ceny, vzkazuje Košík kamenným prodejnám. Nižší dorovná
Do dlouholetého souboje mezi kamennými a online prodejci potravin se nově zapojila online služba...
V Hradci nouzově přistálo letadlo, hlásilo problém s podvozkem
Na královéhradeckém letišti v sobotu před polednem nouzově přistálo letadlo se čtyřmi lidmi na...
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR
D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
- Počet článků 394
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 883x