Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reflexe konference Zviditelněme neviditelné

Účastnila jsem se konference Zviditelněme neviditelné, týkající se migrantů a komunit na okraji společnosti, jako jsou LGBT+, Romové a také neviditelné práce migrantů 24/7.

Genderové informační centrum NORA, o. p. s., které se dlouhodobě věnuje kariérovému poradenství a vyvíjení nástrojů kariérového poradenství, uspořádalo v srpnu 2023 konferenci s názvem Zviditelněme neviditelné, kde byla věnována pozornost méně zřetelným a pozorovatelným jevům ve společnosti týkajícím se migrantů a komunit na okraji společnosti, jako jsou LGBT+, Romové a také neviditelné práce migrantů 24/7.

Konference se konala v prostoru jedné z nejvíce energeticky úsporných budov v Evropě, v areálu Otevřené zahrady v Brně na Údolní, v místě, kde se nachází výuková zahrada s praktickou ukázkou, jak to v zemědělství funguje, od vypěstování až na talíř.

Ekologicky a trvale udržitelný rozměr se v současnosti profiluje i v tzv. zeleném poradenství, tedy kariérovém poradenství založeném na hodnotách trvalé udržitelnosti a ekologie.

Na konferenci byla osvěžující originalita a šíře výběru přednášejících a témat. Socioložka Lenka Šafránková Pavlíčková, která se zabývá tématem migrace a integrace cizinců, vystoupila s přednáškou „Migranti a migrantky v síti nerovností. Naděje a výzvy interkulturní práce migrační politiky ČR“.

Sociální antropoložka Petra Ezzeddine reflektovala aktuální téma neviditelné práce migrantek, kde referovala o vlastním výzkumu mezi ukrajinskými ženami pracujícími v Česku.

Dalším prezentujícím byl David Tišer, představitel organizace ARA ART zabývající se uměleckou a pomocnou činností se zaměřením na romskou LGBT+ komunitu. ARA ART připravila také jeden ze dvou paralelních workshopů formou divadla utlačovaných, které založil brazilský režisér Augusto Boal jako vzdělávací aktivitu pro utlačované vrstvy ve společnosti. Augusto Boal byl přesvědčen, že představováním a přetavováním svého životního příběhu lidé opouštějí svou bezmocnost a stávají se lépe připravenými na budoucnost.

Last but not least vystoupila v rámci druhého volitelného workshopu bývalá žena bez domova, která účastníky seznámila s pocity ženy a matky, jež musí opustit svou domácnost kvůli násilnému manželovi. Žena popsala smutnou realitu ztráty dvou dětí, které vychovává manžel a které jako matka – žena bez domova nemá možnost vidět. Život v azylových domech popsala jako „ztrátu soukromí“. Člověk v azylovém domě není nikdy sám, nemá možnost si připravit věci podle svého a je to jedno z největších stigmatizujících aspektů této formy života.

Dozvěděli jsme se, jak moc by jim v azylových domech pomohla i jedna jediná uzamykatelná skříňka, kde by ženy mohly mít něco vlastního.

Konference byla jedním z výstupů mezinárodního projektu Erasmus+, na kterém společně sNorou, o. p. s., participovaly Rumunské centrum pro evropské politiky CRPE, polská Fundacja Kobieca, rakouská Peregrina a slovenská organizace TRANSFER Slovensko a MyMamy.

Co jsem si z konference odnesla?

Kromě velmi silného a působivého svědectví ženy bez domova a velmi reálného popisu „ztráty soukromí“ to byly fundované zprávy Petry Ezzeddine o neviditelné práci migrantek, zaměřené jak na české pracovnice v péči 24/7 v zahraničí, tak podobně na práci ukrajinských žen v Česku.

Ezzeddine zpravila účastníky konference o nezáviděníhodné situaci ukrajinských žen, které často i v dobré víře majority se dostávají do otrocké práce, z níž není možné uniknout. Tušila jsem, že se ženy migrantky v hostitelské zemi často stávají sexuálními objekty, pokud jsou ale vysokoškolsky vzdělané, tak velmi často také v rámci pomoci v domácnosti pro „zaměstnavatele“ samostatně vypracovávají i složité matematické domácí školní úkoly (nejen, že by se s dětmi nebo teenagery učily do školy).

Určitě stojí za to si uvědomit, upozornila přednášející Ezzeddine, jak se o situaci migrantů vyjadřujeme – i způsob používání jazyka je vypovídající – když např. určité vrstvy hovoří o tom, že „mají svou Ukrajinku“, jak to na ni působí, zda se cítí jako plnoprávný člen české společnosti.

Na konferenci byl představen také koncept kulturní mapy autorky Erin Meyer v přednášce Pavlíčkové Šafránkové. Tento koncept je založen na reflexi kultury s důrazem na komunikaci, hodnocení, přesvědčování, vedení, rozhodování, důvěru, nesouhlas a možnosti plánování lidí v dané kultuře.

Jako účastnice konference jsem se mohla seznámit se zajímavou publikací vydanou v rámci projektu Erasmus+, v níž jsou velmi užitečně popsány i techniky práce využitelné v kariérovém poradenství s klienty (např. divadlo utlačovaných, ice breaking technika Jsme na jedné lodi, technika poradenství za chůze). V publikaci je dále možné se naučit biograficko-historickou metodu Jump over the walls (poznání a ocenění druhých, třeba starší generace), biblioterapii a kurz mapování kompetencí, který organizace Nora vyvinula v jednom z předchozích projektů.

Tuto publikaci si můžete vyžádat i u organizátorů, jistě vám ji minimálně v pdf formě poskytnou.

Seznam zdrojů

Awart, S., Dubrava, J., Hodická, K., Jačisko Nasri, T., Matulíková, D., Misiňka, A., Meirosu, C., Pürrer, G., Sejková, A., Sejková, T., Walczewska, A. (2023). Zviditelněme neviditelné. Práce s ohroženými skupinami v praxi. Příručka inovativních metod (1st Ed.). Nora, o. p. s.

Pavlíčková Šafránková, L. (14. 8. 2023). Migranti a migrantky v síti nerovností. Naděje a výzvy interkulturní práce migrační politiky ČR. [Přednáška, PPT prezentace, rukopis]. Konference Zviditelněme neviditelné. Brno. Nora. (n. d.). Genderové informační centrum Nora, o. p. s. www.gendernora.cz.

ARA ART. (n. d.). ARA ART. www.araart.cz.

Divadlo utlačovaných. (n. d.). Centrum divadla utlačovaných v ČR. www.divadloutlacovanych.cz.

Otevřená zahrada. (n. d.). Otevřená zahrada. Vzdělávací a poradenské centrum. www.otevrenazahrada.cz.

Publikováno IN: Citujte Ševčíková, S. (2023). Reflexe konference Zviditelněme neviditelné. Kariérové poradenstvo v teórii a praxi [online], 12(24), 28–30. Dostupné z Odkaz

Autor: Stanislava Ševčíková | neděle 28.4.2024 18:19 | karma článku: 3,38 | přečteno: 145x
  • Další články autora

Stanislava Ševčíková

Keňský umělec Joel Oenga sbírá odpad v moři a tvoří z něj nábytek II.

Kontaktovala jsem keňského umělce Joela Oengu, o němž jsem psala v předchozím článku a dělím se o fotografie a příběh, který mi sdílel.

14.6.2024 v 20:05 | Karma: 6,12 | Přečteno: 93x | Diskuse| Občanské aktivity

Stanislava Ševčíková

Mnoho pobírajících invalidní důchod, nebylo nikdy na dovolené nebo u moře - jak se cítíme?

Přemýšlíme o standardech společnosti a našeho způsobu života. Napadlo vás, že mnoho lidí, kteří pobírají invalidní důchod, nebyli nikdy u moře? Jak se cítíme, když tuto informaci slyšíme?

14.6.2024 v 19:38 | Karma: 11,69 | Přečteno: 516x | Diskuse| Občanské aktivity

Stanislava Ševčíková

Proč nepoužívat slovo „všechno“ (ale i „nic“ nebo „nikdy“)

Není možné, abychom v životě poznali všechno - představte si, že se rozhodnete poznat všechny druhy motýlů, všechny druhy vážek, všechny savce, že ochutnáte všechny druhy jídel...

24.5.2024 v 12:33 | Karma: 5,37 | Přečteno: 134x | Diskuse| Poezie a próza

Stanislava Ševčíková

Chudoba, ekologie a Keňa - opakovaně použitelné menstruační látkové vložky

Ženy v Keni si poradily s chudobou a vyrábí opakovaně využitelné látkové menstruační vložky pro ženy. Tradiční vložky neumožňovaly ženám se cítit bezpečně a nutily je odejít do ústraní a nepracovat, což ženy velmi postrádaly.

18.5.2024 v 21:05 | Karma: 8,89 | Přečteno: 291x | Diskuse| Společnost

Stanislava Ševčíková

Taneční skupina v Burkina Faso podporuje neslyšící k sebevyjádření a úspěchu ve vztazích

V Burkina Faso je skupina Fietan du Burkina, ve které tančí neslyšící. Název skupiny v místním jazyce dioula znamená Bez hendikepu“. Skupinu založil v roce 2018 neslyšící choreograf Yaya Sanou.

14.5.2024 v 9:18 | Karma: 0 | Přečteno: 48x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  18:15

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

KOMENTÁŘ: Jsou cyklisté arogantní hlupáci? Nenávist se člověku vrátí, paní senátorko

16. června 2024

Premium Senátorce a bývalé ministryni spravedlnosti vadí každý, kdo jezdí na kole. Kurýři ve městech,...

Statisícům Ukrajinců chybí voda. V toxické se i sprchují, říká šéfka neziskovky

16. června 2024

Když byla před rokem zničena Kachovská přehrada, statisíce Ukrajinců přišly o zdroj pitné vody....

Německá policie v Hamburku postřelila muže, cepínem útočil na strážníky

16. června 2024  13:37,  aktualizováno  17:37

Německá policie v neděli po poledni poblíž hlavní hamburské třídy Reeperbahn postřelila muže...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 5,81
  • Průměrná čtenost 474x
Studentka psychologie, vysokoškolská učitelka, sociální pracovnice, objevovatelka geografických i vnitřních světů, romantička a hledačka dalších pohledů, které  propojují dobro, mír a pokoj. Jsem ráda na straně lásky a hledání dialogu. Jsem hrdá na to, co jsme jako lidé na zemi dokázali ve prospěch celku a rozvoje. A není toho málo.

Osobní stránka Dipl.-Theol. Univ. Stanislava Ševčíková, MBA, Ph.D. https://is.muni.cz/osoba/78509