GM potraviny. Některá rizika zblízka.
Jak vyplynulo z mého předchozího blogu na toto téma (který se dané problematiky jen něžně dotkl), je třeba si ujasnit některé zásadní věci v tomto tématu (které s něhou nemá opravdu nic společného). Mnozí z vás v diskusi argumentovali, že člověk kulturní rostliny kříží a šlechtí odjakživa, a nikdy se ničeho nebál. Až teď - v souvislosti s genetickými modifikacemi - někteří bijí na poplach, a přitom není proč.
Mezi prostým křížením rostlin či živočichů a genetickými modifikacemi je obrovský rozdíl. Zaímco při prostém křížení dochází ke změnám genu jen v rámci téhož druhu či rodu, popř. rodů velmi blízce příbuzných, při genetické modifikaci je do genetické výbavy jednoho jedince vnášen gen (či skupina genů) libovolného druhu. Možná je například kombinace mezi rostlinami a živočichy. Už tento fakt vyvolává přinejmenším etické otázky. Tento akt v přírodních podmínkách není možný - příroda mu z nějakého důvodu zabránila.
Genom planety je obrovské bohatství. V genech rostlin a živočichů máme zakódovánu nesmírně cennou informaci o jejich bytí, kterou - symbolicky řečeno - zachraňoval před zničením už Noe ve své arše... My ji nyní přepisujeme. Činíme tak starým známým způsobem - neznáme a nedokážeme odhadnout následky našeho počínání a nevíme, zda je zvládneme přežít.
Nebudu vás nudit filozofickými úvahami. Pojďme k prvním zcela konkrétním případům: slivoň Stanley (klon C-5) má do genomu vložen gen pro obalový protein viru šarky (onemocnění švestky - vložený gen se pokusí tomuto onemocnění zabránit), dále je vložen gen NPT II z E. coli a gen GUS z E. coli.
E. coli - celým jménem Escherichia coli - je bakterie běžně se vyskytující v lidském střevním traktu. E. coli nepatří zrovna mezi neškodné svatoušky. Některé její kmeny (rozuměj - "odrůdy", "poddruhy") dokáží vyvolat úporné průjmy. Pokud E. coli pronikne mimo střevní trakt, stává se často škodlivým až nebezpečným patogenem (v močových cestách, v pohlavním ústrojí, v ranách).
Kdo je trošku obeznámen s vlastnostmi bakterií - s jejich neuvěřitelnou variabilitou, schopností přizpůsobovat se, s jejich rychlostí množení - tomu se začíná v hlavě spojovat hrozivý kruh. Jak říkají bakteriologové: jsme už daleko. Ale bakterie je vždycky krok před námi.
GM potraviny mají svoji pozměněnou genetickou informaci vloženu do DNK (deoxyribonukleová kyselina). Přímo tato kyselina - i s pozměněnou informací - může být v potravině kompletně přítomna a není na tom nic zvláštního (zejména u ovoce a zeleniny - je to součást buňky). Když prochází naším trávicím traktem, neštěpí se však na úplně elementární nefunkční fragmenty, jak zde mnozí v diskusi k minulému článku tvrdili. Zůstává naštěpena na menší nebo větší celky (segmenty), a k úplné inaktivaci genetické informace nedochází. Tyto segmenty byly nalezeny jak v lidském střevě, tak ovšem i v ostatních částech těla (v krvi). Nejde snad ani tak o to, že by se cizorodá DNK stala součástí naší vlastní DNK. Ovšem obrovské množství střevních bakterií (kterých je zde kromě E. coli celé spektrum) teoreticky má možnost segment s genetickou informací zabudovat do svého genomu. Pochopitelně tenkrát, bude-li to pro onu bakterii výhodné. A potom - babo raď. Co se bude dít, nikdo neví. Bakterie může získat vlastnosti nezničitelného zabijáka.
Nechci tím tvrdit, že právě gen NPT II a gen GUS ze slivoně jsou onou časovanou bombou. To nevím. Ale s bakteriálními geny se při genetických manipulacích pracuje běžně, takže časovanou bombou může být kterýkoliv jiný z nich. "Vědci" takto provádějí dlouhodobý pokus na lidech, protože v laboratoři tyto testy provádět nelze. Bakterie se v laboratorním prostředí chová většinou jinak než "in vivo" - tedy ve svém přirozeném prostředí. Ve zprávě Státního zdravotního ústavu Brno z 30.1.2004 se také doslova píše: "Ve skutečnosti je dosavadní monitoring založen pouze na náhodné možnosti zjištění škodlivého efektu konzumentem a jeho uvedení do souvislosti s GM potravinou nového typu."
Tomuto závěru se však můžeme pouze trpce pousmát. Jak už jsem psala v minulém blogu, na našem trhu je řada potravin bez označení, že obsahují GM složku, v dalších potravinách jsou rezidua GM jaksi omylem, takže je výrobce taktéž neuvádí (protože o nich ani neví), kromě toho to spotřebitele většinou nezajímá. A přijdete-li k lékaři se zdravotními problémy - např. střevními - ruku na srdce: kolika z vás už se lékař zeptal, zda jste nekonzumoval GM potravinu?
V ČR se vyvíjí nový trend - nenávist vůči všem, kteří touží po zachování zdravého životního prostředí, zdravých potravin apod. Jsou nazýváni "ekoteroristi". Ale kdo je tady původcem teroru? Kdo nutí všechny lidi jíst výše popsané potraviny, které postupně zamořují celý trh (případ sóji)? Přemýšlejte.
Vždyť já jsem zde naznačila pouze jedno jediné riziko z mnoha těch, které souvisí s GM potravinami.
Jana Šmýdová
Dana Drábová - díky, že ji máme! Ale...
Ředitelka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Na otázky odpovídá s bohorovným klidem. Svůj život spojila s "jádrem", ale taky - se službou státu. Přiznám se: mám z ní trošku obavu...
Jana Šmýdová
Stařenka? Fuj! Aneb kdo na úkor koho
V České republice aby stařenka s hůlkou raději nevycházela sama do ulic. A čím je starší, tím hůře! A nemá děti? Fuj! Je odpadem a pijavicí země! Měla by se radši doma stydět. Už tak dlouho ujídá ze společného krajíce...!
Jana Šmýdová
Jak jsem nakupovala u Alberta aneb řetězec, který nemohu doporučit
Je to čerstvá a trpká zkušenost. A píšu o ní proto, že pohár mé trpělivosti přetekl. A to při akci "2 týdny mimořádných slev".
Jana Šmýdová
Jiří Kajínek, Radek John a vlezlá Amerika
Jsem moc ráda, že byl natočen film Kajínek. Konstantin Lavroněnko hraje skvěle! A ještě větší radost jsem pocítila, když řekl pan Radek John, že chce přispět k objasnění případu. Dnes jsem ale otevřela stránky Lidovek a co nevidím: všechno špatně.
Jana Šmýdová
Jsme v moci mafie. Ale komu to vadí?
Nedávné rozhovory, které poskytl plukovník Kubice médiím, poodhalily, o čem je tzv. demokracie v ČR: především o korupci a mafiích.
Další články autora |
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl
Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Fakultu v Plzni vyděsil ohlášený střelec. Policie školu vyklidila, nikoho nenašla
Policie zasahovala ve středu odpoledne na strojní a ekonomické fakultě Západočeské univerzity v...
Dělají z Česka Afriku, vytklo ANO vládě změnu podmínek u fotovoltaiky
Nejdříve svítili u solárního tunelu, pak několik let neudělali vůbec a teď navrhli retroaktivní...
Manžel primátorky Brna u soudu popřel, že by chtěli prostor od města na byt
U Městského soudu v Brně dnes v jedné z „bytových kauz“ vypovídal Tomáš Vaněk, manžel brněnské...
Na Hradě se sešli nejvyšší ústavní činitelé. Řešili USA, Ukrajinu a Sýrii
Na Pražském hradě se sešli nejvyšší ústavní činitelé. Prezidenta Petra Pavla, premiéra Petra Fialu...
Telly láká ve vánoční kampani na sportovní přenosy a kolo štěstí
Televizní operátor Telly se letos místo klasických reklamních spotů a sloganů zaměřil ve vánoční...
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...
- Počet článků 28
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2998x